Polskie Radio
Section05

budżet ue

Komisarz Günther Oettinger: to nie czas na Nord Stream 2

Trzeba stawiać na dywersyfikację energii, a nie pogłębiać zależność od rosyjskich źródeł – mówił w Warszawie Günther H. Oettinger, komisarz UE ds. budżetu i zasobów ludzkich, dawniej komisarz UE ds. energii, krytykując projekt Nord Stream 2. Dodał, że UE niepokoją działania Rosji i oświadczył, że odpowiedź UE na działania ws. ataku na Siergieja Skripala to doskonały znak solidarności z Brytyjczykami pomimo Brexitu.
Zobacz więcej na temat:  Nord Stream 2 TYLKO U NAS Guenther Oettinger budżet UE 2021-2027

"W sprawie budżetu UE są już dla Polski sygnały alarmowe"

Dla Polski alarmowe światło zapalają plany Komisji Europejskiej, by powiązać sprawę praworządności  z budżetem UE, choćby dlatego, że jest to trudno mierzalny wskaźnik – zauważył europoseł Bogusław Liberadzki z frakcji Socjalistów i Demokratów w rozmowie z portalem PolskieRadio.pl. Przestrzegał też przed tym, że walka o fundusze spójności może okazać się zacięta, szczególnie wśród mniejszych państw.
Zobacz więcej na temat:  NASZ WYWIAD Unia Europejska Parlament Europejski budżet unijny Jan Olbrycht Bogusław Liberadzki Zbigniew Kuźmiuk

NASZ WYWIAD Straszy dziura po Brexicie, a Polska walczy o duży budżet UE

Podatek europejski, większa składka, czy cięcia? Jest dziura w budżecie po Brexicie – i trzeba ją wypełnić. Dodatkowo trzeba znaleźć środki na nowe priorytety UE – i obecnie trwa bardzo gorąca dyskusja, jak to zrobić – powiedział portalowi PolskieRadio.pl  poseł-sprawozdawca ds. wieloletnich ram finansowych, Jan Olbrycht (EPL). Polska chce, aby unijny budżet był jak największy. Ile pieniędzy z tej perspektywy będzie dla Polski? Tu prawdziwa dyskusja dopiero się rozpocznie.  
Zobacz więcej na temat:  NASZ WYWIAD Unia Europejska Jan Olbrycht Zbigniew Kuźmiuk Parlament Europejski Bogusław Liberadzki

NASZ WYWIAD "Nie wiążmy praworządności i budżetu, Polska się nie zgodzi"

Wypłaty funduszy UE nie można uzależniać od czynnika, który może podlegać subiektywnej ocenie – podkreśla w rozmowie z portalem PolskieRadio.pl Zbigniew Kuźmiuk z komisji budżetowej PE. Jego zdaniem wówczas można obawiać się stosowania podwójnych standardów - innych kryteriów dla gigantów unijnych, innych dla mniejszych państw. Eurodeputowany uważa, że uda się porozumieć z Wielką Brytanią, tak by uiszczała ona opłaty za dostęp do potężnego unijnego rynku. Pomysłem na dopełnienie budżetu jest też rezygnacja z rabatów. Niestety negocjacje mogą się opóźnić - jeśli na przykład we Włoszech odbyłyby się nowe wybory.
Zobacz więcej na temat:  NASZ WYWIAD Unia Europejska budżet unijny Zbigniew Kuźmiuk Jan Olbrycht Bogusław Liberadzki

"Ściana wschodnia" jednym z biedniejszych regionów UE

Pięć polskich regionów jest w gronie najbiedniejszych w Unii Europejskiej - tak wynika z podsumowania Eurostatu. Unijny urząd statystyczny wyodrębnił dwadzieścia jeden regionów z rocznym dochodem PKB na głowę mieszkańca poniżej 50 procent średniej unijnej. W tym gronie znalazły się: województwo lubelskie, gdzie wypracowuje się 47 proc. unijnego średniego PKB, podkarpackie i podlaskie - po 48 proc. oraz warmińsko-mazurskie i świętokrzyskie (po 49 proc.). Co jest tego powodem?
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska eurostat rozwój budżet unijny

Rusza gra o środki UE na 7 lat. Polska ma szansę na sukces?

Ruszyła walka o kształt przyszłego siedmioletniego budżetu po 2020 roku. Jego projekt Komisja Europejska ma przedstawić 2 maja. Na razie stanowisko przygotowali europosłowie. Komisja Parlamentu Europejskiego wzywa do uzupełnienia dochodów, by polityka spójności i rolna były finansowane na tym samym poziomie co obecnie - chodzi o to, że w budżecie będzie "luka" rzędu 22 mld euro rocznie w związku z Brexitem i z koniecznością nakładów na nowe priorytety UE, takie jak np. ochrona granic. Inaczej niż Komisja Europejska, komisja PE uznaje za niezasadne wiązanie budżetu UE z karami za nieposzanowanie przepisow traktatowych czy praworządności.
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska Parlament Europejski TYLKO U NAS Komisja Europejska

Budżet UE po Brexicie. Rozważane są dwa warianty

W piątek unijni przywódcy będą rozmawiać o kierunkach reformy unijnego budżetu na lata 2021-2028. Kilkanaście krajów jest za zwiększeniem nowego, unijnego budżetu po 2020 roku. Tak wynika z pierwszej dyskusji europejskich przywódców na temat wydatków Wspólnoty, do której doszło na nieformalnym szczycie w Brukseli. O przyszłym budżecie UE mówił w Polskim Radiu 24 dr Paweł Stawarz z Instytutu Europeistyki UW.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Brexit Unia Europejska

Polska i 14 krajów Unii za większym budżetem UE i przeciwko cięciom

Polska chce, by w przyszłym unijnym budżecie utrzymane były nakłady na polityki: rolną i spójności, z których dotychczas nasz kraj korzystał. Mówił o tym premier Mateusz Morawiecki przed rozpoczęciem nieformalnego szczytu w Brukseli. O nieformalnym szczycie UE ws. nowego unijnego budżetu mówiła korespondentka Polskiego Radia w Brukseli Beata Płomecka.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Unia Europejska finanse dotacje unijne Beata Płomecka Brexit

Negocjacje ws. budżetu UE. Jakie będą skutki dla Polski?

Zapowiadają się trudne negocjacje w sprawie nowego unijnego budżetu po 2020 roku. Wczorajszy nieformalny szczyt w Brukseli potwierdził różnice zdań we Wspólnocie, jeśli chodzi o wysokość wydatków w nowym budżecie. O sprawie dyskutowali goście "Śniadania w Trójce".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Trójka Beata Michniewicz śniadanie Katarzyna Lubnauer Andrzej Halicki Grzegorz Długi Jarosław Sellin Piotr Zgorzelski Paweł Mucha