Jedność chrześcijan jest zasadniczym wymogiem naszej wiary Franciszek mówił o tym w przemówieniu do uczestników sesji plenarnej Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan, których przyjął na audiencji w Watykanie 10 listopada. Zobacz więcej na temat:
Zwierzchnicy Kościołów Iraku: Umocnić pojednanie w całym narodzie Chrześcijanie są wezwani do jedności nie tylko dlatego, aby zachować własną tożsamość w wielokulturowym organizmie narodowym, lecz aby umocnić pojednanie w całym narodzie irackim - mówią zwierzchnicy głównych Kościołów Iraku i przedstawiciele tamtejszych polityków chrześcijańskich. Zobacz więcej na temat: Irak
"Ciężarówka reformacji" w drodze W Genewie rozpoczęły się obchody 500-lecia reformacji. Ich pierwszym akordem była prezentacja ciężarówki reformacji, która w ciągu sześciu miesięcy przemierzy 67 „miast reformacji” w 19 krajach Europy. Zobacz więcej na temat:
Jedność chrześcijan jest pragnieniem samego Jezusa - Zamiast konfliktów z przeszłości, Boży dar jedności między nami powinien kierować współpracą i pogłębiać naszą solidarność – czytamy w katolicko-luterańskiej deklaracji podpisanej podczas obchodów 500. rocznicy reformacji. Zobacz więcej na temat: papież Franciszek Szwecja
Chrześcijanie działają na różnych polach Konferencją naukową pod hasłem "Jeden Duch, różne dary, wspólne dobro" zainaugurowało w Warszawie działalność Polskie Forum Chrześcijańskie. Na polski grunt inicjatywę tę przeszczepił ks. prof. Andrzej Perzyński. Kierownik Katedry Ekumenizmu Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego był gościem Marcina Witana w Kurierze Ekumenicznym. Zobacz więcej na temat: Polskie Radio 24 religia
Kard. Koch o udziale papieża w obchodach rocznicy reformacji Za historyczną uważa kard. Kurt Koch wizytę papieża Franciszka w szwedzkim Lund z okazji obchodów 500. rocznicy reformacji. Zobacz więcej na temat:
Pierwszy prawosławny laureatem nagrody Ratzingera Znamy laureatów tegorocznej Nagrody Ratzingera. Zostali nimi ks. prof. Inos Biffi oraz prof. Ioannis Kourempeles. Zobacz więcej na temat:
Spotkanie nowego nuncjusza w Rosji z metropolitą Hilarionem W rezydencji Wydziału Zewnętrznych Kontaktów Kościelnych Patriarchatu Moskiewskiego jego szef, metropolita Hilarion Ałfiejew, przyjął nowego nuncjusza w Rosji. Zobacz więcej na temat: Rosja
Współpraca anglikanów, prawosławnych i katolików Partiarcha Cyryl w Londynie: Przyszło nam żyć i działać w bardzo trudnych czasach, kiedy następują radykalne zmiany cywilizacji ludzkiej, przechodzącej bardzo niebezpieczne stadium rozwoju historycznego. Od rozwiązania tych problemów zależy istnienie rodzaju ludzkiego. Zobacz więcej na temat:
Wizyta Franciszka w Szwecji szansą na rozwój ekumenizmu W Lund i Malmö Papież nie będzie gościem, lecz gospodarzem, podobnie jak i prezydent i sekretarz generalny Światowej Federacji Luterańskiej – piszą we wspólnym oświadczeniu zwierzchnicy katolików i luteranów w Szwecji. Zobacz więcej na temat: papież Franciszek
Christian World Communions na spotkaniu z Franciszkiem Franciszek spotkał się z przedstawicielami stowarzyszenia ekumenicznego Christian World Communions, zrzeszającego przedstawicieli Kościołów chrześcijańskich różnych tradycji wyznaniowych. Zobacz więcej na temat: papież Franciszek
Akademia Ekumeniczna i Dialogu Międzyreligijna W Lublinie w związku ze zbliżającą się rocznicą Reformacji zorganizowane zostaną wyjątkowe konferencje. Zobacz więcej na temat:
Lubelscy Spadkobiercy Reformacji W Lublinie w związku ze zbliżającą się rocznicą Reformacji zorganizowane zostaną wyjątkowe konferencje. Zobacz więcej na temat:
Ekumeniczne znaczenie wizyty papieża na Kaukazie W dniach 30 września – 2 października Franciszek odwiedzi Gruzję i będzie to – po odwiedzinach Armenii w czerwcu bieżącego roku – druga część jego wyprawy na Kaukaz. Zobacz więcej na temat:
Polskie obchody 500-lecia Reformacji Prymas Polski abp Wojciech Polak wszedł w skład Komitetu Honorowego obchodów wydarzenia. Listę jego członków ogłosił bp Jerzy Samiec, zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce. Zobacz więcej na temat:
Ku wspólnemu rozumieniu synodalności i prymatu w służbie jedności Kościoła Dokument zatytułowany „Ku wspólnemu rozumieniu synodalności i prymatu w służbie jedności Kościoła” przyjęto podczas zakończonej 22 września XIV sesji plenarnej Międzynarodowej Komisji Mieszanej ds. Dialogu Teologicznego między Kościołem Katolickim i Kościołem Prawosławnym. Zobacz więcej na temat:
Asyż: międzyreligijny apel o pokój Zwieńczeniem międzyreligijnego spotkania w Asyżu było podpisanie przez jego uczestników wspólnego apelu. Przypomnieli oni, że przed trzydziestu laty w tym samym miejscu, na zaproszenie Papieża Jana Pawła II, po raz pierwszy w sposób tak czynny i uroczysty przedstawiciele religii z całego świata potwierdzili nierozerwalną więź między wielkim dobrem, jakim jest pokój, i autentyczną postawą religijną. Zobacz więcej na temat:
Spotkanie ekumeniczne w Szwajcarii W Bossey w Szwajcarii rozpoczęło się zebranie Wspólnej Grupy Roboczej Kościoła Rzymskokatolickiego i Światowej Rady Kościołów. Ma ono na celu ocenę i pogłębienie relacji między wspólnotą katolicką a innymi wyznaniami chrześcijańskimi. Zobacz więcej na temat: