Polskie Radio
Section05

fakty opinie ciekawostki

Homo nobilis i Homo militians - wzorce osobowe w średniowiecznej i sarmackiej Polsce

– Wzorce osobowe są tak stare, jak stara jest ludzkość. Warto je badać, bo są jednocześnie system wartości, a to właśnie na podstawie norm i zasad ocenia się znaczenie społeczeństwa – powiedziała prof. Urszula Świderska–Włodarczyk, znawczyni historii czasów nowożytnych. W audycji „Wszystko jest Historią” rozmowa na temat wzorców osobowych w średniowiecznej i sarmackiej Polsce.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 rycerstwo Grunwald rycerz Rzeczpospolita średniowiecze

Lato’80 – fala protestów, która zalała PRL

– Głównym czynnikiem, który zapoczątkował masowe demonstracje były wprowadzone przez władze, po raz kolejny, podwyżki cen – powiedział dr Grzegorz Majchrzak z Instytutu Pamięci Narodowej. W audycji „Pamiętaj – to Solidarność” rozmowa o przyczynach, z powodu których doszło do protestów mających ogromne znaczenie dla losów PRL.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 PRL sierpień 80 strajki sierpniowe strajki Ursus Stocznia Gdańska Solidarność historia Polski

550 lat parlamentaryzmu. Jak powstawał sejm?

550 lat temu - 13 lipca 1468 r. odbył się sejmik generalny w Kole, który stanowił preludium do pierwszego w polskiej historii dwuizbowego sejmu walnego w Piotrkowie 9 października 1468 r. O pierwszych sejmikach, poprzez Sejm Czteroletni aż do czasów współczesnych, w audycji „Nos Kleopatry” rozmawialiśmy z prof. Anną Grześkowiak-Krwawicz, historykiem z Instytutu Badań Literackich.
Zobacz więcej na temat:  Sejm sejm pr24 parlament w Polsce Senat Rzeczpospolita historia Polski