Więzienie mokotowskie - ostatnia droga Rotmistrza Pileckiego Jacek Pawłowicz: Pilecki był żołnierzem Armii Krajowej, wysłannikiem gen. Andersa do Polski, organizatorem akcji wywiadowczej. Dla komunistów polscy patrioci byli bandytami, których wtrącano do więzienia i mordowano. Zobacz więcej na temat:
Andrzej Pilecki: "Ojca uczę się dopiero teraz, po wielu latach" "My byliśmy dziećmi, mama była żoną wroga ludu. Nie mogła znaleźć pracy, a my nie mogliśmy dostać się na uczelnię. Ojca uczę się dopiero teraz, po wielu latach. Wciąż szukam odpowiedzi na pytanie, dlaczego on tak postąpił" Zobacz więcej na temat:
prof. Zbigniew Wawer: Walki były niezwykle krwawe. Gen. Anders liczył, że straty 2 Korpusu mogą wynieść nawet 3,5 tys. poległych i na tyle przygotowano cmentarze polowe Zobacz więcej na temat:
prof. Zbigniew Wawer: Sowieci nie zgadzali się na wyprowadzanie cywilów ani mniejszości narodowych Zobacz więcej na temat:
Anna Maria Anders: Ojciec chyba nigdy nie stracił nadziei, że Polska będzie wolna i że będzie mógł do niej wrócić Zobacz więcej na temat:
prof. Zbigniew Wawer: Podpisana na początku sierpnia 1941 roku umowa wojskowa polsko-sowiecka gwarantowała organizację dwóch dywizji piechoty i pułku zapasowego Zobacz więcej na temat:
Prof. Jerzy Eisler, historyk - Marzec'68 to przede wszystkim wielki bunt młodych ludzi. Zobacz więcej na temat:
Prof. Jerzy Eisler, historyk - 16 marca 1968 w czasie wiecu Gomułki można było usłyszeć okrzyki "Wyjeżdżajcie choćby dziś" oraz "Żydzi na szubienicę". Zobacz więcej na temat:
prof. Jan Żaryn, historyk - Związek Radziecki niejednokrotnie korzystał z narzędzia antyżydowskiego do wywołania nastroju, który byłby później likwidowany, a beneficjentem zawsze była partia komunistyczna. Tak było wcześniej ze spiskiem lekarzy. Zobacz więcej na temat:
prof. Wojciech Roszkowski, historyk - Walka w PZPR rozegrała się na plecach młodego pokolenia, które uważało, że jest możliwa liberalizacja. Skończyło się dwoma latami stagnacji i Grudniem '70. Zobacz więcej na temat:
prof. Paweł Śpiewak, socjolog - Odpowiedzialność moralna, polityczna za te zdarzenia w całości spada na otoczenie Mieczysława Moczara i po części na otoczenie Władysława Gomułki. Zobacz więcej na temat:
prof. Jerzy Eisler, historyk - Bardzo długo uważałem, że Gomułkę i Moczara wiele różniło. Z upływem lat, kiedy poznałem nowe dokumenty i relacje, zdałem sobie sprawę, że ci panowie mieli podobne poglądy. Zobacz więcej na temat:
prof. Jan Żaryn, historyk - Całe rodziny, nawet tam, gdzie jeden współmałżonek był pochodzenia żydowskiego, wyrzucano z kraju, co kładzie się cieniem - niejedynym - na PRL. Zobacz więcej na temat:
Henryk Wujec, uczestnik buntu studentów - Możemy mówić o "pokoleniu marca", z tej kadry wyłoniła sie "Solidarność", to doświadczenie nas ukształtowało. Zobacz więcej na temat:
Jan Lityński, uczestnik buntu studentów - Samego wiecu nie widziałem, bo siedziałem w więzieniu. Skazano mnie w procesie tzw. komandosów za działalność w nielegalnej organizacji. Zobacz więcej na temat:
Grzegorz Majchrzak: Podziemne radio było fenomenem, jedynym takim przedsięwzięciem w krajach demokracji ludowej Zobacz więcej na temat:
Jolanta Wiśniewska: W "Armenii", strukturze do zadań specjalnych, byłam i od organizacji i od emisji Zobacz więcej na temat:
Zbigniew Romaszewski: Miałem wrażenie, że cała Warszawa zamrugała do nas, a nasi koledzy na dachu przy Grójeckiej po prostu się popłakali Zobacz więcej na temat: