Polskie Radio
Section05

II wojna światowa

"Marsz Pamięci 22 lipca". 76. rocznica rozpoczęcia likwidacji getta

Ulicami stolicy przeszedł „Marsz Pamięci 22 lipca” upamiętniający 76. rocznicę rozpoczęcia przez Niemców wielkiej akcji likwidacyjnej getta warszawskiego. Tegoroczny pochód dedykowany był Szmulowi Zygielbojmowi, działaczowi Bundu, który bezskutecznie alarmował zachodnią opinię publiczną o masowym mordowaniu Żydów na terenie okupowanej Polski. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo Żydzi powstanie w getcie

"Manifest PKWN jedną z wielu sztuczek Stalina"

22 lipca 1944 roku Polski Komitet Wyzwolenia Narodowego ogłosił odezwę do narodu polskiego. Manifest głosił, że jedynym legalnym źródłem władzy w Polsce jest Krajowa Rada Narodowa. Rząd RP na uchodźstwie uznano za "władzę samozwańczą, władzę nielegalną", a konstytucję z 1935 roku "bezprawną". O manifeście PKWN w audycji Historyczne Wydarzenie Tygodnia mówił dr Piotr Gontarczyk z Instytutu Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 historia Polski komunizm ZSRR IPN

Jest już oficjalny zwiastun filmu "303. Bitwa o Anglię"

W internecie został opublikowany oficjalny zwiastun filmu "303. Bitwa o Anglię". To pełna rozmachu i emocjonujących podniebnych walk superprodukcja opowiadająca niezwykłą historię Dywizjonu 303 imienia Tadeusza Kościuszki. Film prezentuje legendarnych polskich lotniów, którzy dzięki swoim umiejętnościom zostali najskuteczniejszymi pilotami myśliwców podczas bitwy o Anglię w czasie II wojny światowej. 
Zobacz więcej na temat:  FILM ludzie Bitwa o Anglię lotnictwo siły zbrojne KULTURA

"Mała zagłada" Natalii Korynckiej-Gruz

Dokument Natalii Korynckiej-Gruz, zrealizowany na podstawie książki Anny Janko "Mała Zagłada" to opowieść o wojennej zagładzie wsi Sochy obok Zwierzyńca na Roztoczu, spacyfikowanej przez Niemców 1 czerwca 1943 roku. Historia doszczętnie spalonego miejsca, w którym ginie około 180 osób, opowiedziana jest oczami 9-letniej przyszłej poetki Teresy Ferenc, jednej z nielicznych osób, która ocalała.
Zobacz więcej na temat:  KSIĄŻKA KULTURA literatura FILM historia Polski Joanna Sławińska

Dąbrowszczacy - bohaterowie czy zdrajcy?

Dąbrowszczacy – ochotnicze oddziały wojskowe, tworzone głównie przez Polaków uczestniczące w wojnie domowej w Hiszpanii w latach 1936–1939 przeciwko wojskom gen. Franco. W audycji Historyczne Wydarzenie Tygodnia z Tadeuszem Płużańskim rozmawiał gość PR24: Grzegorz Wołk z Instytutu Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Tadeusz Płużański Francisco Franco komunizm dąbrowszczacy Hiszpania faszyzm Związek Sowiecki Niemcy