Polskie Radio
Section05

kodeks pracy

Nowe przepisy na rynku pracy dla kobiet w ciąży

Umowy o pracę ciężarnych pracownic tymczasowych będą przedłużane do dnia porodu – m.in. takie rozwiązanie przewidują zmiany zaproponowane przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. O propozycjach resortu rozmawiały w Polskim Radiu 24 Agnieszka Zielińska (Polskie Forum HR) i Anna Reda-Ciszewska (NSZZ "Solidarność").
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 praca kobieta ciąża Ministerstwo Rodziny macierzyństwo ZUS

Stanisław Szwed: Niepłacenie minimalnej stawki godzinowej to oszukiwanie pracownika i państwa

Podczas konferencji prasowej Ministerstwo Pracy poinformowało, że zdarzają się przypadki niepłacenia przez pracodawców minimalnej stawki godzinowej, wynoszącej 13 złotych. Ten problem ma dotyczyć 20 procent skontrolowanych przez Państwową Inspekcję Pracy przedsiębiorstw. – Wśród zarzutów PIP-u jest m.in. wliczanie dodatków, które nie powinny być zaliczane do płacy minimalnej. To np. opłaty za odzież, czy też dzierżawę odkurzacza. Na to nie ma zgody – mówił w audycji Gospodarczy Temat Dnia Stanisław Szwed, wiceminister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
Zobacz więcej na temat:  pracodawcy pracownicy

Zmiany w Kodeksie pracy. Jest zgoda Rady Ministrów

Rada Ministrów rozpatrywała propozycje Rady Dialogu Społecznego ws. zmian w Kodeksie pracy. Rząd za bezprzedmiotowy uznał postulat wydłużenia czasu odwołania się od wypowiedzenia umowy o pracę, a zarekomendował prace nad rozwiązaniami dot. alternatywnego rozwiązywania sporów pracowniczych. O zmianach w Kodeksie Pracy mówiła dr hab. Monika Gładoch, doradczyni prezydenta Pracodawców RP.
Zobacz więcej na temat:  pracodawcy Rada Dialogu Społecznego praca