Polskie Radio
Section05

krs

"Koszty polityczne, które PiS poniesie, mogą być wysokie"

Ustawą o Sądzie Najwyższym zajmuje się Senat. Późno w nocy, po kilku godzinach prac, senacka komisja praw człowieka, praworządności i petycji zdecydowała o przyjęciu ustawy bez poprawek. O reformie sądownictwa w Polskim Radiu 24 mówili mec. Paweł Jabłoński, prawnik dr Tymoteusz Zych (Ordo Iuris), dr Andrzej Anusz (Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego), mecenas Artur Wdowczyk i Bartosz Pilitowski z Fundacji Court Watch.
Zobacz więcej na temat:  reforma sądownictwa sądownictwo Sąd Najwyższy Andrzej Anusz Artur Wdowczyk Senat PiS Ministerstwo Sprawiedliwości

"Małym i średnim przedsiębiorcom nic nie zagraża"

Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk oraz wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans skrytykowali reformę sądownictwa w Polsce. Politycy opozycyjni sugerują, że UE może wstrzymać pomoc finansową dla naszego kraju i nałożyć sankcje. O tym, na ile scenariusz ten ma szansę się ziścić mówili w audycji Rządy Pieniądza Sławomir Horbaczewski (ekonomista), Olaf Wojak (Centrum im. Adama Smitha) i Paweł Pelc (Agencja Ratingu Społecznego).
Zobacz więcej na temat:  Prawo i Sprawiedliwość ministerstwo gospodarki reforma sądownictwa Rada Europejska Donald Tusk Sąd Najwyższy Tomasz Wróblewski Frans Timmermans Komisja Europejska

Zmiany w sądownictwie: "jest to robione rewolucyjnie"

Ustawa o Sądzie Najwyższym trafiła do Senatu. Po kilku godzinach nocnej pracy członkowie senackiej komisji praw człowieka, praworządności i petycji zdecydowali o przyjęciu ustawy bez poprawek. Obradom komisji towarzyszyła przez kilka godzin głośna demonstracja krytykujących zmiany w sądownictwie autorstwa PiS. O reformie sądownictwa w Debacie Poranka rozmawiali Stanisław Janecki (wPolityce.pl), Tomasz Sakiewicz (Gazeta Polska) i Jakub Majmurek (Krytyka Polityczna).
Zobacz więcej na temat:  sądownictwo Sąd Najwyższy reforma sądownictwa Tomasz Sakiewicz Stanisław Janecki

Dlaczego Polacy wyszli protestować?

W całej Polsce odbyły się protesty przeciwników poselskiego projektu ustawy dotyczącej zmian w Sądzie Najwyższym. Oprócz demonstracji organizowanych przez partie opozycyjne czy Komitet Obrony Demokracji, odbywały się też zgromadzenia pod hasłem „łańcuch światła”. O manifestacjach, ich genezie i znaczeniu, w Polskim Radiu 24 mówił Piotr Pałka z portalu Rebelya.pl.
Zobacz więcej na temat:  protesty w Warszawie protest reforma sądownictwa Sąd Najwyższy Ministerstwo Sprawiedliwości Warszawa PiS

„PiS nie otrzymał mandatu do zmian w konstytucji”

Senacka Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji opowiedziała się za przyjęciem bez poprawek ustawy o Sądzie Najwyższym. Wnioskowali o to senatorowie Prawa i Sprawiedliwości, liczne poprawki zgłaszała Platforma Obywatelska, która chciała też odrzucenia ustawy. – To nie jest przywrócenie sądów obywatelom, ale partii rządzącej – mówił w audycji Rozmowa Poranka – 24 Pytania b. premier Leszek Miller.
Zobacz więcej na temat:  Leszek Miller Sąd Najwyższy SLD konstytucja Prawo i Sprawiedliwość PiS Ministerstwo Sprawiedliwości reforma sądownictwa

Ustawa o Sądzie Najwyższym przyjęta przez Sejm

– Dokonaliśmy realnej reformy wymiaru sprawiedliwości oczekiwanej przez Polaków, czegoś, czego nikt nie zrobił przez blisko 30 lat od upadku komunizmu – tak o uchwalonej przez Sejm ustawie o Sądzie Najwyższym autorstwa PiS mówił minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Teraz ustawą ma się zająć senacka Komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji. O reformie wymiaru sprawiedliwości w Debacie Dnia rozmawiali Sebastian Gajewski (Centrum I. Daszyńskiego) i Marcin Makowski (Do Rzeczy).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Sąd Najwyższy

"Toczy się normalny proces legislacyjny w parlamencie"

Szef Rady Europejskiej Donald Tusk poprosił prezydenta Andrzeja Dudę o spotkanie. - Prezydent polecił przekazać przewodniczącemu Tuskowi, że jego zdaniem nie ma pola do interwencji ze strony szefa Rady Europejskiej, niezależnie zresztą od tego kto sprawuje tę funkcję. Tym bardziej, że sprawa reformy sądownictwa nie jest przedmiotem prac Rady Europejskiej - przekazał szef gabinetu prezydenta.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Duda Donald Tusk Sąd Najwyższy Krzysztof Szczerski POLSKA

Komisja sprawiedliwości: poprawki ws. SN odrzucone

Poprawki Prawa i Sprawiedliwości przyjęte w całości, wszystkie poprawki opozycji odrzucone. Sejmowa Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka zajmowała się projektem ustawy o Sądzie Najwyższym autorstwa PiS. Projekt przechodzi do trzeciego czytania na sali sejmowej, które odbędzie się dziś w bloku głosowań. Obrady komisji relacjonowaliśmy w Polskim Radiu 24.
Zobacz więcej na temat:  reforma sądownictwa Sąd Najwyższy Sejm PiS

"Groźba sankcji ze strony KE - retorycznym chwytem"

- Komisja Europejska po raz kolejny wybiega ze swoimi opiniami przed szereg. Prace nad zmianami w ustawach o Sądzie Najwyższym i KRS są w toku, a projekty nie są obowiązującym w Polsce prawem. Unijni urzędnicy powinni sobie z tego zdawać sprawę – powiedziała w Polskim Radiu 24 europosłanka PiS Jadwiga Wiśniewska.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Sąd Najwyższy PiS reforma sądownictwa Sejm prezydent Jadwiga Wiśniewska Komisja Europejska

Reforma sądownictwa. Jakie są intencje prezydenta?

- Uważam, że w nieśmiałej próbie wydarcia jakichś dodatkowych kompetencji czy zmian w zwartej koncepcji Prawa i Sprawiedliwości, prezydentowi chodziło przede wszystkim o własną pozycję - mówił na antenie radiowej Trójki Jacek Protasiewicz (Europejscy Demokraci). - Myślę, że pomysł pana prezydenta jest sensowny, żałuję tylko, że nie był przedstawiony wcześniej - stwierdził Kornel Morawiecki (Wolni i Solidarni). 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Trójka Kornel Morawiecki Jacek Protasiewicz Sąd Najwyższy

"Tempo prac nad ustawą o Sądzie Najwyższym jest zabójcze"

- Politycy nie są w stanie się dziś porozumieć. Jak mogą się porozumieć, gdy tempo prac nad ustawą o Sądzie Najwyższym jest zabójcze, gdy z trybuny sejmowej padają bardzo niebezpieczne słowa, gdy brakuje szacunku między dwoma stronami? – pytał retorycznie w Debacie Dnia Artur Celiński (Res Publica). O sporze wokół reformy sądownictwa mówił w Polskim Radiu 24 także Jacek Liziniewicz z Gazety Polskiej Codziennie.
Zobacz więcej na temat:  Sejm Sąd Najwyższy Ministerstwo Sprawiedliwości