Polskie Radio
Section05

łyżwiarstwo szybkie

Złoto i rekord Japonki. Polskie panczenistki daleko

Karolina Bosiek (+3,35 sek.) zajęła 17. miejsce, a Andżelika Wójcik (+3,60 sek.) była 20. w rywalizacji panczenistek na 1000 metrów podczas zimowych igrzysk olimpijskich w Pekinie. Mistrzynią olimpijską na tym dystansie została Japonka Miho Takagi, która czasem 1:13,19 ustanowiła rekord olimpijski. Srebro zdobyła Holenderka Jutta Leerdam (+0,64 sek.), a brąz przypadł Amerykance Brittany Bowe (+1,42 sek.).
Zobacz więcej na temat:  Pekin 2022 sporty zimowe igrzyska olimpijskie igrzyska SPORT łyżwiarstwo

Dramat faworytek do złota. Polki daleko w walce drużyn

Polskie łyżwiarki szybkie w składzie: Natalia Czerwonka, Karolina Bosiek i Magdalena Czyszczoń zajęły ósme miejsce w wyścigu drużynowym na igrzyskach olimpijskich w Pekinie. W finale D przegrały z Białorusinkami. Złoto olimpijskie zapewniły sobie Kanadyjki po upadku Japonki Nany Takagi, który pozbawił je zwycięstwa. W rywalizacji mężczyzn triumfowali Norwegowie przed Rosjanami i Amerykanami.
Zobacz więcej na temat:  Pekin 2022 sporty zimowe SPORT igrzyska olimpijskie igrzyska łyżwiarstwo

Polskie panczenistki poza podium. Złotkowska: nadzieje na medal były uzasadnione

- Nie tak miało być. Nie tak to sobie wyobrażaliśmy. Mówiliśmy o szansach medalowych i te na pewno nie były bezpodstawne. Dziewczyny w tym roku stawały na podiach Pucharu Świata. Kaja Ziomek na 3. miejscu w Stavanger, Andżelika Wójcik wygrała Puchar Świata, także coś tam zadziało się nie tak - mówiła w Polskim Radiu 24 Luiza Złotkowska (była reprezentantka Polski w łyżwiarstwie szybkim).
Zobacz więcej na temat:  SPORT igrzyska olimpijskie

To nie tak miało być. Łyżwiarki daleko od podium w sprincie

Erin Jackson zdobyła złoty medal igrzysk olimpijskich w Pekinie. Amerykanka w łyżwiarstwie szybkim na 500 m pokonała Japonkę Moho Takagi i Rosjankę Angelinę Golikową. Kaja Ziomek i Andżelika Wójcik, które wymieniano w gronie faworytek do medalu, nie zdołały nawiązać walki z czołówką.
Zobacz więcej na temat:  Pekin 2022 SPORT igrzyska olimpijskie igrzyska sporty zimowe łyżwiarstwo Andżelika Wójcik Kaja Ziomek

Niedosyt łyżwiarek, przyczajony Stoch [9. DZIEŃ IO]

Dziewiątego dnia igrzysk olimpijskich w Pekinie Polacy wystąpili w sześciu konkurencjach. Monika Hojnisz-Staręga uzyskała najlepszy wynik podczas IO w biegu na dochodzenie, z kolei kobieca sztafeta w short tracku ukończyła rywalizację na szóstym miejscu. Niespodziankę chciały sprawić panczenistki w biegu na 500 metrów, lecz ostatecznie się nie udało. Tak relacjonowaliśmy niedzielne wydarzenia w Pekinie.
Zobacz więcej na temat:  Pekin 2022 SPORT igrzyska olimpijskie igrzyska sporty zimowe Monika Hojnisz Natalia Maliszewska Kaja Ziomek short track łyżwiarstwo biathlon narciarstwo alpejskie narciarstwo zjazdowe

Rekordowy konkurs. Stoch o krok od medalu [8. DZIEŃ IO]

W sobotnim konkursie na dużej skoczni zimowych igrzysk w Pekinie Kamil Stoch zajął czwarte miejsce. Na dystansie 500 m rywalizowali łyżwiarze szybcy z Piotrem Michalskim na czele. Ponadto odbyły się zmagania biathlonistów, biegaczek i łyżwiarek.
Zobacz więcej na temat:  SPORT Pekin 2022 sporty zimowe Skoki narciarskie łyżwiarstwo figurowe Kamil Stoch Piotr Żyła Dawid Kubacki Biegi narciarskie biathlon igrzyska olimpijskie igrzyska łyżwiarstwo

Historyczny wynik Polaka. Michalski 0,03 sek. od medalu

Na dystansie 500 metrów rywalizowali polscy łyżwiarze szybcy Piotr Michalski, Marek Kania i Damian Żurek. Najlepiej z nich spisał się mistrz Europy, który ostatecznie zajął piąte miejsce. Złoty medal zdobył Chińczyk Gao Tingyu, który ustanowił rekord olimpijski. XXIV Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Pekinie zakończą się 20 lutego.
Zobacz więcej na temat:  Pekin 2022 sporty zimowe igrzyska olimpijskie igrzyska łyżwiarstwo SPORT

Polki poza walką medalową. Rekord olimpijski Japonek

Polskie łyżwiarki szybkie w składzie - Natalia Czerwonka, Karolina Bosiek i Magdalena Czyszczoń odpadły z walki o półfinał w biegu drużynowym. Biało-Czerwonym została walka o siódme miejsce z Białorusinkami. Najlepszy czas uzyskały Japonki, które ustanowiły rekord olimpijski. XXIV Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Pekinie zakończą się 20 lutego.

Rekord świata i złoty medal Szweda na 10 000 m

Nils van der Poel został w Pekinie mistrzem olimpijskim w łyżwiarstwie szybkim w rywalizacji na 10 000 metrów. Szwed pokonał ten dystans w czasie 12:30,74, poprawiając jednocześnie rekord świata. Srebrny medal zdobył Holender Patrick Roest (+13,85 sek.), a brąz przypadł reprezentantowi Włoch Davide Ghiotto (+15,24 sek.). Polacy nie startowali.