Polskie Radio
Section05
Martyna Chuderska

Dziecko w obliczu żałoby. Bajki Plasterki i projekt Tumbo Pomaga

Fundacja Hospicyjna to instytucja, która między innymi wydaje serię Bajek Plasterków, które mają ukoić ból po stracie bliskiej osoby i pomóc ich opiekunom rozpocząć rozmowę na ten temat. W serii bajek plasterków powstało już kilka tytułów, a kilka dni temu, w Dzień Dziecka swoją premierę miała książka "O bracie, który nie opowiadał bajek" autorstwa Magdy Lic. Książka traktuje o chłopcu zmagającym się z ogromnym bólem spowodowanym chorobą starszego brata, która doprowadziła do śmierci.
Zobacz więcej na temat:  Kulturalna strefa radio dla dzieci radio dla rodziców psychologia dziecięca

"Dzieci z Bullerbyn". Za nami premiera w Teatrze Lalka

Teatr Lalka kończy sezon wyjątkową premierą w reżyserii Agnieszki Glińskiej. Na deskach teatru zobaczymy bohaterów książki "Dzieci z Bullerbyn" autorstwa Astrid Lindgren, a wcielą się w nich: Aneta Harasimczuk, Roman Holc, Bartosz Krawczyk, Magdalena Pamuła, Olga Ryl-Krystianowska, Hanna Turnau, Michał Wójtowicz. Muzykę do spektaklu napisał Igor Nikiforow, gość audycji Kulturoteka na antenie Polskiego Radia Dzieciom.
Zobacz więcej na temat:  Kulturoteka radio dla dzieci spektakle dla dzieci kultura dla dzieci

Projekt "Ja, Europejczyk" i książka "Zaczarowana Rybka"

"Zaczarowana Rybka" to już piąta książka wydana w ramach projektu "Ja, Europejczyk", w ramach którego docelowo ma zostać wydanych sześć książek z baśniowymi krainami z ilustracji czeskiego artysty, Štěpána Zavřela, opisane przez włoską pedagog Mafrę Gagliardi. Książki są uniwersalne i ponadczasowe, a sam projekt wykracza poza wydanie konkretnych tytułów i obejmuje interaktywną stronę w różnych językach, wirtualne wydarzenia, które mają inspirować czytelników do aktywnego uczestniczenia w projekcie. W Kulturotece o "Zaczarowanej Rybce" opowiedziała Ewa Nicewicz, tłumaczka. 
Zobacz więcej na temat:  Kulturoteka kultura dla dzieci

XIX Dzielnicowy Konkurs Recytatorski pod hasłem "Wolnoć, Tomku w swoim domku". Rozmowy z laureatami

Za nami dziewiętnasta edycja Dzielnicowego Konkursu Recytatorskiego, który odbył się 12 maja 2022 roku w Szkole Podstawowej nr 279 im. Batalionów AK "Gustaw" i "Harnaś" przy ulicy Cyrklowej 1 na warszawskim Gocławiu. Konkurs poprowadzili Franciszek Epa i Lena Gromadowska.  Jak mówili na antenie Polskiego Radia Dzieciom, przed konkursem pracowali ze scenariuszem, by jak najlepiej przygotować się do swojej roli.
Zobacz więcej na temat:  Kulturoteka radio dla dzieci kultura dla dzieci literatura dziecięca Literatura piękna Radio Dzieciom

"Szanowny Panie" i "Jak się kochamy w domu?". Rozmowa z Klaudią Paź

Całkiem niedawno wydała swoją pierwszą powieść zatytułowaną "Szanowny Panie", a jej powstanie wiąże się z komediodramatem "Jak się kochamy w domu?" granym na deskach Mazowieckiego Teatru Muzycznego. Jest to ponadczasowa i wielowymiarowa historia w trzech jednoaktówkach o budowaniu i rozpadzie relacji między ludźmi. Muzykę skomponowała Urszula Borkowska, a teksty stworzył Kamil Banasiak. Utwory wykonane na żywo przez utalentowanych muzyków są komentarzem i dopełnieniem akcji scenicznej.
Zobacz więcej na temat:  Kulturalna strefa radio dla rodziców radio bez reklam kultura dla dzieci

Wystawa "To tu, to tam" w Państwowym Muzeum Entograficznym w Warszawie – Muzeum dla Dzieci

Państwowe Muzeum Etnograficzne przy ulicy Kredytowej 1 w Warszawie to przestrzeń, w której dorobek kultury światowej spotyka się z indywidualną wrażliwością. W nowocześnie urządzonych wnętrzach prezentowane są wystawy stałe oraz czasowe o interdyscyplinarnym charakterze i zróżnicowanej tematyce.
Zobacz więcej na temat:  Kulturalna strefa kultura dla dzieci radio dla dzieci radio bez reklam patronat Polskiego Radia Dzieciom

Jak mogłaby wyglądać planeta, którą zamieszkiwałyby ufoludki?

We wtorkowym "Poranku" w Polskim Radiu Dzieciom, zaprosiliśmy w kosmiczną podróż międzyplanetarną. To nie była zwyczajna audycja ponieważ przez 3 godziny od 7.00 do 10.00, poszukiwaliśmy ufoludków. Pomógł nam w tym gość z Centrum Nauki Kopernik - Tomasz Drela zajmujący się kosmosem. Zapraszamy do wysłuchania audycji!
Zobacz więcej na temat:  Poranek Polskiego Radia Dzieciom radio dla dzieci radio bez reklam Centrum Nauki Kopernik UFO

Premiera spektaklu "Pączek i Pompon wracają do domu" w teatrze Guliwer

Za nami najnowsza premiera w teatrze Guliwer! Tytułowi bohaterowie, czteroletni Pączek i dziesięcioletni Pompon, gubią się podczas powrotu do domu od babci. W trakcie podróży napotykają różne trudności. Okazuje się, że w wielu sytuacjach trzeba poprosić o pomoc nieznajomych. Nie tylko na deskach teatru, ale i w prawdziwym życiu może pojawić się niepewność czy obawa, że nigdy nie uda się odnaleźć drogi powrotnej.
Zobacz więcej na temat:  Kulturoteka kultura dla dzieci

"Ferdynand Wspaniały" w reżyserii Przemysława Wyszyńskiego na deskach Teatru Polskiego

W 1963 roku Ludwik Jerzy Kern napisał książkę o Ferdynandzie Wspaniałym. Oprócz filmu animowanego, pozycja doczekała się wielu teatralnych adaptacji, a wśród nich jedna szczególna – grana w Teatrze Polskim od blisko czterech lat. Spektakl wyreżyserował Przemysław Wyszyński, gość audycji Kulturoteka w Polskim Radiu Dzieciom, który wcielił się również w postać głównego bohatera. 
Zobacz więcej na temat:  Kulturoteka kultura dla dzieci radio dla dzieci spektakle dla dzieci

W "Kulturalnej strefie" w Polskim Radiu Dzieciom rozmowa o 10. edycji festiwalu "Kino w Trampkach"

To już dziesiąta odsłona festiwalu filmowego dla dzieci i młodzieży Kino w Trampkach. Propozycje programowe obejmują "10 na 10", czyli dychę polskich produkcji filmowych dla dzieci i młodzieży na 10-lecie Kina w Trampkach, konkursy filmów dziecięcych czy konkursy filmów młodzieżowych. Będzie też „Naturalnie”, czyli cykl filmów związanych z naturą i jej tajemnicami czy prezentacja filmów stworzonych przez młodych widzów. Nie zabraknie także konkursu fotograficznego Niewidzialny Przyjaciel – Dzikie Zwierzęta Warszawy i konkursu na scenariusz filmowy Napisz Scenariusz i Zachwyć Młodego Widza. 
Zobacz więcej na temat:  Kulturalna strefa filmy animowane kultura dla dzieci radio dla dzieci

Domek z Sercem – inicjatywa Muzeum Domków Lalek, Gier i Zabawek

Muzeum Domków Lalek, Gier i Zabawek to wyjątkowe miejsce, które można znaleźć obecnie w dwóch lokalizacjach na Starym Mieście w Warszawie. Główny oddział funkcjonuje przy ulicy Podwale 15, a oddział wystaw czasowych działa pod adresem Krzywe Koło 2/4. Oprócz wystaw stałych i czasowych, muzeum organizuje także liczne wydarzenia, warsztaty i konkursy, a także zbiórki i projekty, których celem jest niesienie pomocy.
Zobacz więcej na temat:  Kulturalna strefa kultura dla dzieci radio dla dzieci radio bez reklam

W "Poranku PRD" Poznajemy uroki Rzymu

Według legendy, opowiadanej przez Marka Terencjusza Warrona, Romulus założył miasto Rzym w dniu 21 kwietnia 753 pne. Rzym to jedno z najpiękniejszych i najbardziej romantycznych miejsc na ziemi, które zachwyca turystów na każdym kroku. Majestatyczne Koloseum, przepiękna Fontanna di Trevi, starożytny Panteon czy urokliwe Schody Hiszpańskie prowadzące do kościoła Trinitia dei Monti to tylko nieliczne z ciekawych miejsc, które warto zobaczyć w Rzymie.
Zobacz więcej na temat:  Rzym Europa Poranek Polskiego Radia Dzieciom radio dla dzieci piosenki dla dzieci

Międzynarodowe seminarium bibliotekarzy i edukatorów Wyspa Książka

Międzynarodowe seminarium dla bibliotekarzy/ek i edukatorów/ek Wyspa Książka to kolejne wydarzenie, które odbędzie się w ramach projektu Wyspa książka – kierunek Północ. Celem projektu Wyspa Książka – kierunek Północ jest poprawa dostępu do kultury, poprzez angażowanie rodzin i grup rówieśniczych w twórcze wspólne działania w obszarze literatury oraz podniesienie kompetencji pracowników w zakresie edukacji czytelniczej i docieraniu do nowych grup odbiorców.
Zobacz więcej na temat:  patronat Polskiego Radia Dzieciom radio dla dzieci radio dla rodziców

"Henio i Cztery Struny”. Rozmowa z autorką książki

W kwietniu br. swoją premierę miała książka "Henio i Cztery Struny" autorstwa Katarzyny Huzar-Czub. W tej serii ukazały się już takie tytuły jak "Impro-Frycek", "Ignacy Jan i Jego Plan" i "Tatulczyk Moniuszko". Każda z książeczek opisuje losy słynnych kompozytorów. Jacy byli w dzieciństwie? Rozmowa z autorką całej serii, Kasią Huzar-Czub w audycji "Kulturoteka" na antenie całodobowego Polskiego Radia Dzieciom.
Zobacz więcej na temat:  literatura dziecięca kultura dla dzieci radio dla dzieci radio bez reklam Kulturoteka

"Mały Koneser – Wielkie Święto Książki" i "Podaruj książkę ukraińskim dzieciom"

W dniach 9-10 kwietnia odbyła się pierwsza edycja festiwalu wydawnictw dla dzieci i młodzieży – Mały Koneser – Wielkie Święto Książki! W Centrum Praskim Koneser można było spotkać 21 najlepszych polskich wydawnictw książek dziecięcych i młodzieżowych. W części dla młodego czytelnika przewidziano warsztaty i zabawy plastyczne z Piotrem Sochą, warsztaty wokół książek "Piżamorama" z wydawnictwem Wytwórnia, była niespodzianka od Justyny Bednarek, która przedpremierowo przeczytała książkę, którą właśnie pisze. 
Zobacz więcej na temat:  literatura dziecięca Ukraina patronat Polskiego Radia Dzieciom radio dla dzieci radio dla rodziców Kulturalna strefa

Projekt "Ja Europejczyk" i książka "Ostatnie drzewo"

Głównymi bohaterami książki "Ostatnie drzewo" są młodzi miłośnicy przyrody - Nadir i Selina. W tej historii stają się świadkami sytuacji, w której zapatrzeni w złoto i drogie kamienie mieszkańcy wycinają wszystkie okoliczne drzewa. Tętniąca dotychczas życiem okolicy w mgnieniu oka stała się pustynią. Kiedy mieszkańcy miasta zobaczyli, do czego doprowadziły ich działania, postanowili naprawić wyrządzone szkody. Jaki wpływ na decyzje dorosłych mają Nadir i Selina?
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci kultura dla dzieci literatura dziecięca Kulturoteka

60. Międzynarodowy Dzień Teatru. "Królestwa" w teatrze Guliwer, czyli spektakl dla wrażliwych sensorycznie

"Świat w każdej godzinie i w każdej minucie trzyma się kurczowo codziennego potoku wiadomości i dziennikarskich doniesień. Żyjemy w epickim okresie historii ludzkości, a głębokie i niosące konsekwencje zmiany jakich doświadczamy, są niemal poza naszymi możliwościami uchwycenia, wyartykułowania, mówienia o nich czy przedstawiania. (…) Jaki język i jakie obrazy mogłyby nam pozwolić zrozumieć głębokie zmiany i pęknięcia, których doświadczamy? I jak możemy przekazać treść naszego życia teraz – nie jako reportaż, a doświadczenie? Teatr to sztuka doświadczania" – tak brzmi fragment orędzia wystosowanego na 60. Międzynarodowy Dzień Teatru napisanego przez Petera Sellarsa. 
Zobacz więcej na temat:  spektakl kultura dla dzieci radio dla dzieci premiery teatralne dla dzieci