Polskie Radio
Section05

Mateusz Morawiecki

Szczyt UE ws. migracji. "Osiągnęliśmy to, co założyliśmy"

- To bardzo dobry kompromis. Osiągnęliśmy to, co sobie założyliśmy. Są zapisy dotyczące relokacji uchodźców na zasadzie dobrowolności i reformy prawa azylowego, która ma być akceptowana na zasadzie jednomyślności. Jesteśmy z tego bardzo zadowoleni - powiedział szef polskiego rządu po trwających 9 godzin rozmowach na szczycie w Brukseli. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT grupa wyszehradzka imigranci w Europie Europa

Premier o rozmowach z Timmermansem: dotrzymałem słowa

Premier Mateusz Morawiecki podkreślił w Brukseli, że dotrzymał słowa w uzgodnieniach z Fransem Timmermansem na temat praworządności. Szef rządu mówił, że Polska pokazuje wolę kompromisu z Komisją Europejską. Zapewnił też, że rząd będzie kontynuował reformę wymiaru sprawiedliwości. Polski premier przyleciał do stolicy Belgii, by wziąć udział w dwudniowym posiedzeniu Rady Europejskiej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Frans Timmermans Bruksela

Publicyści o nowelizacji ustawy o IPN

W środę parlament znowelizował ustawę o IPN. Zmiana uchyla artykuły: 55a, który groził karami grzywny i więzienia za przypisywanie polskiemu narodowi i państwu polskiemu odpowiedzialności m.in. za zbrodnie III Rzeszy Niemieckiej, oraz art. 55b, który głosił, że przepisy karne mają się stosować do obywatela polskiego oraz cudzoziemca - "niezależnie od przepisów obowiązujących w miejscu popełnienia czynu". Gośćmi Debaty Poranka w Polskim Radiu 24 byli: Bogumił Łoziński, Gość Niedzielny, Miłosz Lodowski, Rebelya.pl i Adam Buła, Polska The Times.
Zobacz więcej na temat:  IPN Izrael Benjamin Netanjahu

Polska i Izrael potępiają antysemityzm i odrzucają antypolonizm

Polska i Izrael podpisały wspólną deklarację. Ogłosili to na równoległych konferencjach w Warszawie i Tel Awiwie premierzy obu krajów - Mateusz Morawiecki i Benjamin Netanjahu. Poparto wolność badań historycznych. Oba rządy potępiły też antysemityzm i zapowiedziały wspólne zaangażowanie przeciwko wszelkim jego formom i przeciwko antypolskim stereotypom.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA premier kancelaria premiera IPN Instytut Pamięci Narodowej Michał Dworczyk Benjamin Netanjahu

Ustawa o IPN przyjęta. Polska i Izrael podpisały deklarację współpracy

- Wierzę, że nowelizacja ustawy o IPN doprowadzi do poprawy relacji Polski z Izraelem i USA; dzięki niej, w niebywały sposób podnieśliśmy wiedzę nt. polskiej prawdy historycznej - mówił w Senacie premier Mateusz Morawiecki. Sejm i Senat uchwaliły dziś zmiany w ustawie, następnie nowelę podpisał prezydent. Polska i Izrael podpisały również deklarację współpracy. Gośćmi Debaty Dnia byli: Tomasz Rowiński, socjolog i prof. Wawrzyniec Konarski, politolog.
Zobacz więcej na temat:  IPN Izrael Benjamin Netanjahu

"Bohaterowie tamtego Czerwca są wielkim świadectwem walki o wolność"

Czerwiec 1976 r. był dla Polaków niezwykle ważnym wydarzeniem na drodze do wolności; Radom, obok Ursusa i Płocka, stał się miastem-symbolem, z którego narodziła się późniejsza "Solidarność" - powiedział w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki w Radomiu. Listy do uczestników obchodów Czerwca ’76 wystosowali prezydent Andrzej Duda i Jarosław Kaczyński. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Czerwiec 1976 Radom historia Polski PRL