Polskie Radio
Section05

Mateusz Morawiecki

"Własna waluta to element bezpieczeństwa gospodarczego"

Premier Mateusz Morawiecki w rozmowie z tygodnikiem "Sieci" wskazuje, że posiadanie przez Polskę własnej waluty w 2009 roku uchroniło nasz kraj przed głęboką recesją. Pytany o swoje krytyczne stanowisko wobec wejścia Polski do strefy euro podkreśla, że miałoby to sens tylko wówczas, gdyby nasz kraj był na podobnym poziomie rozwoju jak niektóre kraje zachodnie, a na razie tak nie jest.
Zobacz więcej na temat:  strefa euro sieci

Politycy o noweli ustawy o IPN. "Korzystne porozumienie"

– Doszło do bardzo korzystnego dla Polski porozumienia - to pierwsza (...), wspólna deklaracja, w której strona polska i izraelska przyznają, że byliśmy ofiarami. Na świecie panowała narracja, że ofiarami byli tylko Żydzi – powiedział w audycji 7x24 Marek Suski, szef gabinetu politycznego premiera. W Polskim Radiu 24 o nowelizacji ustawy o IPN, a także relacjach polsko-izraelskich, mówili również Ryszard Czarnecki z PiS, Paweł Rabiej z Nowoczesnej, Tomasz Rzymkowski z Kukiz'15, Michał Szczerba z PO i Piotr Zgorzelski z PSL.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ustawa IPN Benjamin Netanjahu Izrael POLSKA

"Rozpoczynamy likwidację użytkowania wieczystego w Polsce"

Rozpoczynamy likwidację użytkowania wieczystego w Polsce; dajemy szansę na duże bonifikaty na gruntach Skarbu Państwa i apelujemy do samorządów, by bonifikaty na gruntach samorządowych nie były mniejsze - powiedział w sobotę w Rzeszowie wiceminister inwestycji i rozwoju Artur Soboń. Wcześniej premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że rząd otwiera możliwości przekształcenia użytkowania wieczystego we własność dla 2,5 mln obywateli Polski.
Zobacz więcej na temat:  użytkowanie wieczyste Ministerstwo Rozwoju

Premier o migracji: stanowisko Polski jest od dziś stanowiskiem UE

Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że przyjęte na szczycie Unii Europejskiej w Brukseli rozwiązania dotyczące migracji stanowią sukces Polski. W Brukseli zakończył się unijny szczyt, podczas którego państwa członkowskie zgodziły się co do tego, że nie będzie przymusowych kwot, a w poszczególnych krajach powstaną centra kontroli imigrantów, w których urzędnicy sprawdzą, kto kwalifikuje się do azylu.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Unia Europejska migracja imigranci w Europie

Debata dnia: "Szczyt nie był przełomowy"

Premier Mateusz Morawiecki podsumowując nocne negocjacje na szczycie Unii Europejskiej w Brukseli, nazwał je "gigantycznym sukcesem Polski". O to, czy rzeczywiście jest to sukces, pytani byli w Debacie dnia Paweł Musiałek z Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego, Marek Wróbel z Fundacji Republikańskieji i Jarema Piekutowski z Nowej Konfederacji. 
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska imigranci w Europie migracja uchodźcy grupa wyszehradzka ŚWIAT

"Skutecznie przedstawiliśmy swoje racje ws. migracji"

Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że racje Polski zostały w pełni uznane i nie będzie przymusowych relokacji uchodźców w Unii Europejskiej. Szef rządu podsumował nocne, wielogodzinne negocjacje na unijnym szczycie w Brukseli dotyczące polityki migracyjnej i wspólne ustalenia. Dodał, że konieczne było połączenie stanowisk wszystkich krajów. - Staramy się łączyć Europę, a nie ją dzielić, Polska i kraje Grupy Wyszehradzkiej przedstawiły skutecznie swoje argumenty - podkreślił premier.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT sankcje Unia Europejska

Premier o polityce migracyjnej: gigantyczny sukces Polski

Premier Mateusz Morawiecki nazwał "gigantycznym sukcesem Polski" efekt negocjacji na szczycie Unii Europejskiej w Brukseli w sprawie polityki migracyjnej. Jak podkreślił, przeważyło stanowisko naszego kraju i pozostałych członków Grupy Wyszehradzkiej o zasadzie dobrowolności przy przyjmowaniu uchodźców. Premier zauważył, że pomysły o karaniu poszczególnych krajów za nieprzyjmowanie uchodźców należą już do przeszłości.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Bruksela premier Unia Europejska

Jest kompromis ws. uchodźców. "To pole do dalszych rozmów"

– To kompromis, który w dużej mierze zadowala wszystkie strony. Zostały zrealizowane podstawowe założenia - posunęliśmy się dalej, żadna stron nie zatrzymywała rozmów – powiedział w Polskim Radiu 24 dr Paweł Kowalski, ekspert ds. prawa międzynarodowego z Uniwersytetu SWPS. Przywódcy państw Unii Europejskiej podczas szczytu w Brukseli porozumieli się w sprawie przeciwdziałania kryzysowi migracyjnemu.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Unia Europejska migracja uchodźcy Rada Europejska Polityka zagraniczna Polski

Wspólne stanowisko Polski i Izraela. Komentarze publicystów

W środę premierzy Polski i Izraela podpisali wspólną deklarację. Podkreślono w niej m.in. brak zgody na przypisywanie Polsce lub całemu narodowi polskiemu winy za okrucieństwa nazistów i związanych z nimi kolaborantów; oba rządy potępiły też wszelkie formy antysemityzmu i odrzuciły antypolonizm oraz inne negatywne stereotypy etniczne. Mówili o tym w Debacie Poranka Tomasz Sakiewicz (Gazeta Polska), Bartłomiej Radziejewski (Nowa Konfederacja) i Józef Orzeł (Klub Ronina).
Zobacz więcej na temat:  IPN Izrael Benjamin Netanjahu Holokaust