Polskie Radio
Section05

mieszkanie

"Tajemnica"

X, bohaterka reportażu pragnie pozostać anonimową. Opowiada o wydarzeniu z przeszłości, które jest obecne w jej świadomości każdego dnia. W późnych latach 50-ych jako młodziutka dziewczyna urodziła nieślubne dziecko. Najbliższe otoczenie zadecydowało za nią, że dziecko zostanie oddane do adopcji zamożnej rodzinie z wyższych sfer partyjnych. Nie śmiała i nie mogła protestować. Fakt ten okryto tajemnicą. Wyszła za mąż urodziła następne, dziś ma już dorosłe dzieci, wnuki, szczęśliwą rodzinę. Nie mogła jednak zaznać spokoju. Po latach odszukała swego pierworodnego syna, który mieszka za granicą. Jego przybrani rodzice już nie żyją. X rozmawia z nim co pewien czas przez telefon, tylko syn nie wie, że rozmawia ze swoją rodzoną matką. Nie zdecydowała się na powiedzenie prawdy, ale zapragnęła podzielić się nią z reporterką radiową. Stąd to niezwykłe wyznanie, za którym kryją się pytania szczególnie obecne w wigilię Wigilii: Czy powinna wyznać synowi, że ma matkę, czy tym samym zburzy dotychczasowe życie , jego rodzinie i swoim pozostałym dzieciom ? Po audycji Janina…
Zobacz więcej na temat:  dzieci fakt Janina Jankowska rodzice

" Zapis obecności "

Przemiany ustrojowe w Polsce lat osiemdziesiątych widziane oczami Węgrów - działaczy podziemnej opozycji demokratycznej są tematem audycji dokumentalnej. Którą nadamy w kolejną rocznicę wprowadzenia stanu wojennego. Węgrzy mieszkający w Polsce nie byli wyłącznie obserwatorami dokonujących się przemian - byli także ich aktywnymi uczestnikami. To interesujące spojrzenie na sprawy dobrze nam znane - tym razem z perspektywy narodu z którym łączą nas historyczne związki przyjaźni - proponują nam Janos Tischler - historyk, vice dyrektor Węgierskiego Instytutu Kultury w Warszawie , Peter Borenich - dokumentalista, dziennikarz Radia Węgierskiego i Krzysztof Wyrzykowski ze Studia Reportażu i Dokumentu PR..
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Węgry Warszawa Krzysztof Wyrzykowski

"Dzielmy się tym, co mamy"

O tym, że można zrobić "coś z niczego ", że zapał i gorące serca potrafią czynić cuda, przekonałem się odwiedzając skromne mieszkanie Wojciecha Onyszkiewicza, które jest siedzibą stowarzyszenia "Dzielmy się tym, co mamy ". Plonem pięcioletniej działalności Stowarzyszenia jest m.in. zorganizowanie 800 wycieczek do Warszawy dla 30 000 dzieci wiejskich. Ich rodzice przekazali w zamian produkty rolne, z których przygotowano 5 milionów ciepłych posiłków w stołecznych schroniskach dla bezdomnych i domach dziecka. - Wszystko to nie było by możliwe, gdyby nie społeczne działanie woluntariuszy warszawskich licealistów.
Zobacz więcej na temat:  dom dziecka dzieci Krzysztof Wyrzykowski rodzice Warszawa