Polskie Radio
Section05

Nasz komentarz

Prof. Zbigniew Krysiak o projekcie ustawy budżetowej na rok 2021: ten budżet daje stabilność

W przyjętym w czwartek przez rząd projekcie ustawy budżetowej na rok 2021 prognozowane dochody budżetu państwa wyniosą 403 miliardy 700 milionów złotych, a limit wydatków to 486 miliardów złotych, co oznacza deficyt w wysokości 82 miliardów 300 milionów złotych. Wzrost PKB w ujęciu realnym w przyszłym roku oszacowano na poziomie 4 procent.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Katarzyna Gójska

"Komentarz dnia" o iskrzeniu na prawicy i ewentualnych wcześniejszych wyborach

Jacek Liziniewicz ("Gazeta Polska") i Tomasz Truskawa (Stowarzyszenie Wolnego Słowa) zastanawiali się, czy możliwe są wcześniejsze wybory, bo nie jest tajemnicą, że w Zjednoczonej Prawicy iskrzy między Mateuszem Morawickim a Zbigniewem Ziobrą. Jeden z komentatorów uważa, że wyborów nie będzie, drugi by ich nie wykluczał.
Zobacz więcej na temat:  Mateusz Morawiecki zjednoczona prawica Solidarna Polska koronawirus Adrian Klarenbach Jacek Liziniewicz

Dr Andrzej Anusz: tego ciosu PSL mogłoby nie przeżyć

- W tej chwili dla PSL władza na Mazowszu, w sejmiku mazowieckim, to jest jeden z podstawowych elementów utrzymywania wpływów. Pamiętajmy, że Stronnictwo jest od dłuższego czasu w opozycji. Siłą rzeczy tych wpływów w innych miejscach ma dużo mniej. Utrata Mazowsza, w sytuacji, gdy ludowcy balansują na progu wyborczym, to byłoby bardzo duże osłabienie. To mógłby być taki cios, którego PSL mógłby nie przeżyć - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia dr Andrzej Anusz z Instytutu Józefa Piłsudskiego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Krzysztof Świątek Andrzej Anusz

Prof. Henryk Domański o spotkaniu ws. Białorusi: dużo zależy od opozycji, karty rozdał premier

- Zwracanie uwagi na rzeczy, które się dzieją poza naszą granicą powinno być czynnikiem łączącym, odsuwający na drugi plan spory i konflikty wewnętrzne. Komunikat po tym spotkaniu może być jednak taki, że premier, po konsultacjach z opozycją, podjął taką a taką decyzję. To działa na korzyść premiera, na korzyść rządu, ale nie ma tu siły sprawczej opozycji. Nie jest w interesie opozycji podkreślanie tej decydującej roli premiera i przyznawanie się do tego, że to premier, rząd dyktuje politykę zagraniczną - powiedział w "Komentarzu poranka" socjolog prof. Henryk Domański.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Krzysztof Świątek

"Komentarz dnia": przemówienie Swiatłany Cichanouskiej, wizyta premiera Mateusza Morawieckiego na Śląsku

Gośćmi Programu 1 Polskiego Radia byli: Marcin Piasecki ("Rzeczpospolita") oraz Jerzy Kłosiński. Publicyści rozmawiali na temat wystąpienia Swiatłany Cichanouskiej skierowanego do przywódców Unii Europejskiej i społeczności międzynarodowej oraz o wizycie premiera Mateusza Morawieckiego na Śląsku. 
Zobacz więcej na temat:  górnictwo polityka Białoruś Swiatłana Cichanouska Unia Europejska Maciej Kożuszek

Prof. Waldemar Paruch: Zjednoczona Prawica musi grać na wielu fortepianach

- Po prawej stronie Prawo i Sprawiedliwość posiada opozycję w postaci Konfederacji. Tej opozycji w 2015 roku nie było. Twarda postawa w polityce, lekko zerkająca w kierunku myśli narodowej jest Zjednoczonej Prawicy potrzebna. Z drugiej strony PiS ma standardową opozycję radykalną i lewicową. Zabieganie o różne grupy środowiskowe jest bardzo istotne - powiedział w "Komentarzu poranka" prof. Waldemar Paruch, był szef rządowego Centrum Analiz Strategicznych.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Piotr Gociek

Prof. Michał Kleiber: w sprawie powrotu do szkół samorządy mogłyby się wykazać kreatywnością

- Dyskusja o powrocie do nauki stacjonarnej toczy się w wielu krajach. Problem jest poważny, nigdzie nie znalazł w pełni zadowalającego rozwiązania. To kwestia kompromisu pomiędzy bezpieczeństwem zdrowotnym a "normalnością" - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia prof. Michał Kleiber, były prezes Polskiej Akademii Nauk.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Katarzyna Gójska

"Komentarz dnia": koronawirus w Polsce, sprawa 22-letniej Polki

Gośćmi Programu 1 Polskiego Radia byli: Bartłomiej Godusławski ("Dziennik Gazeta Prawna") oraz Jakub Jałowiczor ("Gość Niedzielny"). Publicyści dyskutowali o odnotowanej rekordowej liczbie nowych zakażeń koronawirusem w Polsce oraz o braku wyroku w sprawie 22-letniej Polki mieszkającej w Niemczech, której urząd odebrał dzieci i przekazał rodzinom zastępczym pochodzącym z Turcji.
Zobacz więcej na temat:  Koronawirus w Polsce Ministerstwo Zdrowia polityka Niemcy Henryk Szrubarz

"Komentarz dnia": reakcja Unii Europejskiej ws. Białorusi

Gośćmi Programu 1 Polskiego Radia byli: Eliza Olczyk i Adrian Stankowski ("Gazeta Polska"). Publicyści dyskutowali m.in. o nieuznaniu przez Radę Europejską wyników wyborów na Białorusi i konferencji premiera Mateusza Morawieckiego, a także o możliwej reakcji białoruskiego prezydenta Aleksandra Łukaszenki.
Zobacz więcej na temat:  Mateusz Morawiecki Białoruś Eliza Olczyk Adrian Stankowski Rada Unii Europejskiej Unia Europejska

Prof. Ryba o dymisji ministra zdrowia: dźwigał na barkach naprawdę duży problem

 - Wygląda na to, że nie ma chyba drugiego dna oprócz tego, o którym minister Szumowski mówi. Pamiętajmy o tym, że dźwigał na swoich barkach naprawdę duży problem, jeżeli bierzemy pod uwagę stan zdrowia obywateli w Polsce w kontekście pandemii - mówi w "Komentarzu poranka" w Programie 1 Polskiego Radia prof. Mieczysław Ryba (KUL).
Zobacz więcej na temat:  polityka POLSKA Grzegorz Jankowski Łukasz Szumowski Ministerstwo Zdrowia

"Komentarz dnia": rezygnacja Łukasza Szumowskiego, podwyżki dla parlamentarzystów

Gośćmi Programu 1 Polskiego Radia byli: Michał Karnowski ("Sieci") oraz Agaton Koziński ("Polska The Times"). Publicyści dyskutowali o rezygnacji Łukasza Szumowskiego ze stanowiska ministra zdrowia oraz o projekcie ustawy dotyczącej podwyżek wynagrodzeń dla parlamentarzystów. 
Zobacz więcej na temat:  Łukasz Szumowski Ministerstwo Zdrowia Michał Karnowski Agaton Koziński parlament w Polsce Maciej Kożuszek

"Komentarz dnia": podwyżki parlamentarzystów, ruch obywatelski Rafała Trzaskowskiego

Gośćmi Programu 1 Polskiego Radia byli: Jacek Liziniewicz ("Gazeta Polska Codziennie") oraz Tomasz Żółciak ("Dziennik Gazeta Prawna"). Publicyści dyskutowali o projekcie ustawy dot. podwyżek dla parlamentarzystów, samorządowców i osób zajmujących najważniejsze stanowiska w państwie oraz o nowym ruchu obywatelskim, który ma powstać z inicjatywy prezydenta Warszawy, Rafała Trzaskowskiego.
Zobacz więcej na temat:  parlament w Polsce wybory prezydenckie Rafał Trzaskowski Henryk Szrubarz pieniądze