Polskie Radio
Section05

nazizm

Historia w bieżących sporach politycznych

17 września przypomina o inwazji dwóch totalitaryzmów na Polskę w 1939 roku. O tym, czy po niemal 80 latach zajmowanie się XX-wiecznymi totalitaryzmami ma sens i nie przesłania realnych zagrożeń, które czyhają na nas dzisiaj, rozmawiali w audycji W Gruncie Rzeczy Konrad Kołodziejski (Sieci ) i Michał Barcikowski (Christianitas).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 totalitaryzm komunizm 17 września 1939 pakt Ribbentrop-Mołotow II wojna światowa

Debata Dnia: Publicyści o granicach wolności słowa

Sąd w Monachium skazał dziennikarza Michaela Stürzenbergera na sześć miesięcy pozbawienia wolności i 100 godzin prac społecznych za "upowszechnianie propagandowych treści niekonstytucyjnych organizacji", noszących – zdaniem prokuratury – znamiona "podżegania przeciwko islamowi". W Debacie Dnia komentarz dra Sebastiana Gajewskiego z Centrum im. I. Daszyńskiego i Piotra Semki, publicysty Do Rzeczy.
Zobacz więcej na temat:  Niemcy islam uchodźcy imigranci w Europie III Rzesza

Europejski Dzień Pamięci Ofiar Nazizmu i Stalinizmu

23 sierpnia obchodzony jest Europejski Dzień Pamięci Ofiar Nazizmu i Stalinizmu. Data nie jest przypadkowa – to rocznica zawarcia w 1939 roku paktu Ribbentrop-Mołotow, który dzielił strefy wpływów nazistowskich Niemiec i stalinowskiego ZSRR w Europie Środkowo-Wschodniej. W Polskim Radiu 24 rozmowa z Tomaszem Stefankiem z Ośrodka Badań nad Totalitaryzmami im. Witolda Pileckiego.
Zobacz więcej na temat:  pakt Ribbentrop-Mołotow II wojna światowa stalinizm totalitaryzm

Wypowiedź premier w Auschwitz. "B. Szydło ma do tego prawo"

„Auschwitz to lekcja tego, że należy uczynić wszystko, aby uchronić swoich obywateli” – powiedziała w środę premier Beata Szydło na terenie byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. 14 czerwca obchodzono Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych. Opozycja odniosła się do tych słów krytycznie, uznając, że jest to aluzja ze strony premier do sprawy przyjmowania uchodźców. Wypowiedź premier Beaty Szydło komentował w Polskim Radiu 24 Piotr Semka („Do Rzeczy”).
Zobacz więcej na temat:  Auschwitz Oświęcim Niemcy III Rzesza Beata Szydło Piotr Semka

Centrum Wiesenthala popiera Polskę w sprawie Karkocia

Polska zwróciła się do amerykańskiego Departamentu Sprawiedliwości o pomoc prawną przy ekstradycji mieszkającego w USA ukraińskiego nazisty oskarżonego o zbrodnie przeciwko narodowi polskiemu - dowiedziało się Polskie Radio. Chodzi o 98-letniego Michaela Karkocia, który od 1949 roku mieszka w Stanach Zjednoczonych. Starania o jego ekstradycję do Polski poparło Centrum Szymona Wiesenthala.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT zbrodnie wojenne