Wędrówka śladem dawnych ludów Wysp Kanaryjskich i Baskonii Dziś poznamy krainy położone na krańcach Królestwa Hiszpanii. Najpierw popłyniemy na południe ku Wyspom Kanaryjskim na Oceanie Atlantyckim niedaleko Afryki, a następnie odwiedzimy tajemniczą krainę na północy Hiszpanii, Baskonię, Zobacz więcej na temat:
Opowieści ludów Australii i Nowej Zelandii Dziś odwiedzimy Antypody na krańcach południowej półkuli Ziemi. Przybijemy do najmniejszego kontynentu świata, do Australii otoczonej dwoma oceanami: Spokojnym oraz Indyjskim. Poznamy mistyczną kulturę jej pierwotnych mieszkańców aborygenów. Zobacz więcej na temat:
Opowieści berbyjskie Berberowie to jeden z najstarszych ludów Afryki Północnej. Jeszcze w czasach prehistorycznych przybył na Czarny Ląd z Europy i Azji i żyje na tej ziemi do dziś, zachowując swoje tradycje i język. Zobacz więcej na temat:
Świat pradawnych opowieści Libanu Odwiedziliśmy kolejne państwo dawnego Lewantu, jeden z najmniejszych krajów Bliskiego Wschodu, Liban. Położony nad wschodnim brzegiem Morza Śródziemnego graniczy jedynie z Syrią od wchodu i północy, a od południa z Izraelem i Autonomią Palestyńską. Zobacz więcej na temat: podróże
Świat opowieści staroarabskich Cofnęliśmy się w dalekie dzieje plemion arabskich zamieszkujących Półwysep Arabski. Historia kultury i wierzeń tych ludów sięga o wiele wcześniejszych czasów niż powstanie islamu, jednej z największych religii świata. Zobacz więcej na temat:
Wędrówka śladem pradawnych abisyńskich opowieści Odwiedziliśmy Półwysep Somalijski, zwany także Rogiem Afryki. Położony we wschodniej Afryce nad Oceanem Indyjskim i Zatoką Adeńską, w bezpośrednim sąsiedztwie Półwyspu Arabskiego. Dawniej rejon ten nazywano Abisynią. Dziś leżą tam takie kraje jak Somalia, Etiopia, czy Erytrea. Zobacz więcej na temat:
Szlakiem cygańskich bajek i legend Romowie to największa mniejszość narodowa Europy. Nie posiadają własnego państwa bo jest to lud wędrowny, jednak w wielu miejscach Europy od dawna już zakazano im wędrówek więc w naszych czasach są zmuszeni do mieszkania na stałe w jednym miejscu i porzucenia swego pradawnego zwyczaju. Zobacz więcej na temat: bajki dla dzieci podróże
Świat dawnych Japońskich bajek Japonia składa się z około 3 tysięcy wysp, które tworzą długi łańcuch ciągnący się wzdłuż wschodnich wybrzeży Azji. Największymi wyspami są Honsiu, Hokkaido, Sikoku i Kiusiu. Ponad połowę ich powierzchni zajmują góry i porośnięte lasami wzgórza. Liczne potoki i wodospady spadające ze stromych stoków tworzą malownicze, niepowtarzalne krajobrazy. Zobacz więcej na temat:
Opowiadacz "Słowem namaluje" Jego zdaniem opowiadanie i słuchanie baśni to nie tylko sposób spędzania wolnego czasu. Powieści poruszają nasze umysły jak również i serca. Tworzą poczucie więzi wewnątrz grupy a wspólne opowiadanie pomaga w budowaniu poczucia własnej wartości. Rozwinięciem tych słów jest rozmowa w załączonej audycji. Zobacz więcej na temat: dzieci literatura dziecięca
"Klub snów" i "Doktor Bianko". Krótka forma po polsku - Jest to zbiór świetnych migawek z codzienności typu kolejka do kasy w supermarkecie i jakiś zatarg między ojcem a córką. Jest dużo scen z sąsiadami z bloku. Ktoś ma demencję i ciągle mu się zdaje, że w domu są obcy, ktoś inny samotnie czeka na zaproszenie od córki i wnuków. Są to raczej rzeczy niewesołe, pokazujące różne braki, ale podane w taki wyciszony sposób - mówiła Magdalena Mikołajczuk o opowiadaniach Maćka Bielawskiego. Zobacz więcej na temat: czytelnictwo KSIĄŻKA Małgorzata Szymankiewicz Magda Mikołajczuk KULTURA Piotr Kofta
Baśnie letniego przesilenia Świętujemy właśnie nadejście astronomicznego lata i początek wakacji. Noc Kupały, Sobótka, Midsommar czy Juhanus to w kulturze Słowian, Ugrofinów i Germanów nazwy niezwykłej, najkrótszej w roku nocy kiedy to świat dawnych bogów i bogiń przenika do rzeczywistości, aby obdarzyć ludzi urodzajem, płodnością i szczęściem. Zobacz więcej na temat:
Opowieści z dzikiej Syberii Dziś zapraszamy was na północ Azji do Syberii, która rozciąga się między górami Ural na granicy Europy, a Oceanem Spokojnym. Od północy oblewają ją lodowate wody Oceanu Arktycznego, a na południu sięga aż do nieprzebytych stepów Kazachstanu i Mongolii. Zobacz więcej na temat:
Szlakiem dawnych tradycji Dnia Dziecka Z okazji święta wszystkich dzieci, zapraszam na kolorową wędrówkę szlakiem najciekawszych tradycji związanych z Dniem Dziecka. Zobacz więcej na temat:
Wędrówka do Kolumbii w Ameryce Południowej Zabierzemy Was do odległego zakątka, po drugiej stronie Atlantyku. Powędrujemy do Kolumbii w Ameryce Południowej. Zobacz więcej na temat: podróże
Życie i twórczość Marka Nowakowskiego Publicysta, scenarzysta i przede wszystkim pisarz. Marek Nowakowski był jednym z najważniejszych prozaików polskiej literatury powojennej. W swojej twórczości zajmował się głównie obszarami życia oraz ludźmi z tzw. marginesu społecznego i z wielkomiejskich peryferii. W Polskim Radiu 24, przy okazji 5. rocznicy śmierci pisarza, rozmowa o jego twórczości i dorobku literackim. Zobacz więcej na temat: Polskie Radio 24 pisarz Marek Nowakowski książki
Szlakiem wierzeń hiszpańskiej Galicji Odwiedzimy dziś Galicję, hiszpańską prowincję na wybrzeżu atlantyckim przy granicy z Portugalią. Historia tej krainy sięga czasów starożytnych. A jej bogaty folklor jest bogaty w niezwykłe opowieści przekazywane z pokolenia na pokolenie. Zobacz więcej na temat:
Wędrówka śladem dawnych walijskich opowieści Dziś powędrujemy przez zielone wzgórza malowniczej Walii, krainy elfów i wróżek. To jedna z czterech głównych części Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, a jednocześnie najstarsza na wyspach kraina historyczna. Zobacz więcej na temat:
Szlakiem dawnych legend warszawskich Dzieje naszej stolicy sięgają wczesnego średniowiecza, kiedy to wybudowano tu historycznie najstarszy na terenie dawnej Warszawy, dwór książąt mazowieckich Jazdów, obecnie zwany Ujazdowem. Powstał on najprawdopodobniej w XII wieku. Takie były początki Warszawy. Zobacz więcej na temat: