Polskie Radio
Section05

OZE

Węgiel, atom czy OZE. Jakie źródła energii?

Od sektora energetycznego uzależnione są gospodarki państw na całym świecie, a surowce energetyczne niejednokrotnie w historii stanowiły przedmiot konfliktów. Dlatego ważna jest refleksja nad tym, czym jest bezpieczeństwo energetyczne, jak je dzisiaj rozumieć i jak działać na arenie międzynarodowej, aby nie uzależniać się od jednego źródła surowców. O bezpieczeństwie energetycznym mówił w Polskim Radiu 24 Paweł Musiałek z Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 energia odnawialna energia atomowa węgiel energetyka bezpieczeństwo energetyczne ekologia

Powstają pierwsze, pilotażowe klastry energetyczne

Ministerstwo energii gromadzi uwagi i pomysły dotyczące funkcjonowania klastrów energetycznych, które lokalne społeczności będą tworzyć w celu produkcji i obrotu zieloną energią na własne potrzeby. Powstają już pierwsze pilotażowe przedsięwzięcia. Klastry energetyczne to koncepcja unikalna w skali całej Europy, dlatego największym wyzwaniem będzie wypracowanie zasad współpracy pomiędzy poszczególnymi podmiotami, które będą je tworzyć. Resort pracuje również nad przepisami, które szczegółowo uregulują działalność takich podmiotów.
Zobacz więcej na temat:  energetyka odnawialne źródła energii energia elektryczna

Off-the-grid. "Jesteśmy na początku rewolucji"

– W Stanach Zjednoczonych jest prawie 180 tys. rodzin, które odłączyły się od sieci energetycznej i żyją na własny rachunek. Przyczyną tej rewolucji są spadki cen odnawialnych źródeł energii, instalacji fotowoltaicznych i małych wiatraków. Do tego dochodzi innowacyjność baterii – mamy coraz więcej efektywnych urządzeń, które mogą magazynować energię – mówił w Gospodarczym Temacie Dnia Robert Tomaszewski (Polityka Insight).
Zobacz więcej na temat:  odnawialne źródła energii energia energia odnawialna

Węgiel czy OZE. Jaka przyszłość polskiej energetyki?

Według ONZ i WHO Polska znajduje się w europejskim ogonie pod względem jakości powietrza, a w ostatnich dniach dopuszczalne limity zanieczyszczeń w wielu polskich miastach zostały znacznie przekroczone. Zjawisko smogu pokazało, jak ważna jest zmiana "paliwa" napędzającego polską gospodarkę na Odnawialne Źródła Energii. Gościem Polskiego Radia 24 był Wojciech Cetnarski z Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej.
Zobacz więcej na temat:  energetyka energia odnawialna ekologia ochrona przyrody środowisko smog

Pomorze inwestuje fundusze UE w technologie przyszłości

Prawie 2 mld euro ma do wykorzystania Pomorze w latach 2014–2020. Województwo pomorskie określiło, podobnie jak wszystkie pozostałe, swoje cztery inteligentne specjalizacje. To technologie związane z gospodarką morską, portową, czyli coś wyjątkowego w skali kraju. Poza tym są jeszcze technologie informatyczne, ekoefektywne energetyczne i technologie medyczne.
Zobacz więcej na temat:  fundusze europejskie fundusze unijne Gdańsk Gdynia Karolina Mózgowiec pomorskie przedsiębiorca Sopot Sylwia Zadrożna

Czy po zmianach w prawie jest szansa na budowę wiatraków?

Tak zwana ustawa odległościowa z maja tego roku stanowi, że farmy wiatrowe można postawić w odległości nie mniejszej niż 10-krotność wysokości wiatraka od zabudowań mieszkalnych . W praktyce to 1,5 do 2 kilometrów. Przeciwników energetyki wiatrowej to rozwiązanie ucieszyło, zwolennicy twierdzą, że tak drakońskie kryteria oznaczają koniec wiatraków w Polsce i nieosiągnięcie w 2020 roku 15-procentowego udziału energii ze źródeł odnawialnych w ogólnym zużyciu energii z powodu luki inwestycyjnej.
Zobacz więcej na temat:  Aleksandra Tycner energetyka odnawialne źródła energii