Polskie Radio
Section05

patronatPRD

Nagroda dla książki "Cudowne lekarstwo i inne bajki ludowe”

Jednym z kluczowych działań Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi jest opracowywanie wartościowych materiałów edukacyjnych dla dzieci i młodzieży, które przybliżają piękno polskiej kultury ludowej. W tym celu instytut podjął się przygotowania serii wydawniczej "Z Krainy Złotych Pól". Pierwszy tom nosi tytuł "Cudowne lekarstwo i inne bajki ludowe. Podkarpacie", który zawiera opowieści z terenu położonego między wielkimi szczytami Karpat, a rzekami Wisłą i Sanem. Patronat medialny nad książką  objęło Polskie Radio Dzieciom. Książka otrzymała nagrodę główną w Konkursie "Świat Przyjazny Dziecku" kategorii Książki dla dzieci w wieku 8-17 lat.
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci literatura dziecięca

"Pinokio". Premiera we Wrocławskim Teatrze Lalek

Spektakl na podstawie sztuki Joëla Pommerata, będącej współczesną interpretacją książki Carla Collodiego. Postać Pinokia, dobrze znana dzieciom i dorosłym, wniknęła głęboko w europejską kulturę i sztukę – nie tylko dla dzieci. Z punktu widzenia psychologii dziecięcej jej przekaz jest już jednak nieco archaiczny. Opisane przez Collodiego dziecko – pajacyk ma przede wszystkim spełniać oczekiwania dorosłych, robić to, co do niego należy, jednym słowem - być "grzecznym".
Zobacz więcej na temat:  kultura dla dzieci

Premiera "Baśni o Aladynie i o lampie cudownej"

Teatr Lalka w Warszawie zaprasza na kolejną z cyklu mini-premier Klechdę sezamowych Bolesława Leśmiana  - "Baśń o Aladynie i o lampie cudownej". W Polskim Radiu Dzieciom, które objęło patronatem medialnym premierę tego spektaklu przyjrzymy się procesowi twórczemu powstawania muzyki do premierowego spektaklu. Gośćmi "Poranka" po godzinie 9.00 będą muzycy z Teatru Lalka w Warszawie. Zapraszamy!
Zobacz więcej na temat:  kultura dla dzieci spektakle dla dzieci

Premiera w Teatrze Lalka "Baśń o pięknej Parysadzie i o ptaku Bulbulezarze"

Z historii o Parysadzie i ptaku Bulbulezarze dowiemy się, co sprawiło, że urodziwa, choć rozkapryszona, księżniczka Parysada stała się mądrą i dzielną dziewczyną oraz jakich cudów dokonał tajemniczy ptak Bulbulezar. O spektaklu opowiedzieli w "Poranku" Polskiego Radia Dzieciom reżyserka spektaklu Aneta Jucejko-Pałęcka oraz aktor Wojciech Pałęcki. Zapraszamy!
Zobacz więcej na temat:  spektakle dla dzieci Poranek Polskiego Radia Dzieciom

Nie hejtuj, spróbuj zrozumieć. Uniwersytet Młodego Badacza. Najbliższe spotkanie 17 grudnia

Wyobraźcie sobie obraz namalowany jednym kolorem. Albo melodię składającą się z jednego, tego samego dźwięku. Pomyślcie teraz, że wszyscy nosimy takie same ubrania i mamy takie same fryzury. Świat byłby wówczas nieznośnie nudnym miejscem… Podczas zajęć w ramach cyklu Uniwersytet Młodego Badacza, porozmawiamy o tym, czym się od siebie różnimy i jakie to ma znaczenie. Nauczymy się z szacunkiem wymieniać poglądy i okazywać zrozumienie dla innych. Polskie Radio Dzieciom objęło patronatem medialnym projekt Uniwersytet Młodego Badacza.
Zobacz więcej na temat:  czas wolny

Mistrzostwa Świata WTKRU w Karate Tradycyjnym oraz Puchar Świata Dzieci w Karate Tradycyjnym

W piątek rozpoczęły się Mistrzostwa Świata WTKU w Karate Tradycyjnym oraz Puchar Świata Dzieci w Karate Tradycyjnym. W zawodach wystartowało 1500 zawodników z 56 krajów. Polskie Radio Dzieciom objęło swym patronatem medialnym to wydarzenie. Nie może więc nas tam zabraknąć. Do zobaczenia w niedzielę! Relację prosto z mistrzostw można usłyszeć w audycji "Rodzinny w-f" w Polskim Radiu Dzieciom. Zapraszamy!
Zobacz więcej na temat:  Rodzinny W-F radio dla dzieci radio dla rodziców karate

Wspólne Czytanie Elementarza im. prof. Mariana Falskiego [WIDEO]

Po raz szósty, 7 grudnia 2022 r. w Kuźnicy Grabowskiej odbyło się "Wspólne Czytanie Elementarza im. prof. Mariana Falskiego". W tym roku fragmenty kultowej pierwszej czytanki przeczytali dziennikarze oraz redaktorzy. Polskie Radio Dzieciom objęło swym patronatem medialnym projekt "Wspólne Czytanie Elementarza im. prof. Mariana Falskiego". Zobacz wideo, w którym dziennikarka PR Dzieciom czyta wybrany fragment tego najpopularniejszego podręcznika do nauki czytania i pisania w Polsce .
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci radio dla rodziców literatura dziecięca czytanie bajek

Relacja z premiery spektaklu "Czarnoksiężnik z Krainy Oz"

Gdzieś za kolorową tęczą mieści się magiczna kraina Oz. To tu Dorotka rozpoczyna swoją niezwykłą przygodę. Film Czarnoksiężnik z Oz swoją światową premierę miał w 1939 roku, a pierwsza część powieści dla dzieci autorstwa Lymana Franka Bauma o czarodziejskiej krainie Oz została wydana w roku 1900. Teraz Dorotka i jej Przyjaciele pojawili się w warszawskim tatrze Lalka adaptacji Jarosława Kiliana. Scenografię i lalki do spektaklu Czarnoksiężnik z krainy Oz przygotowała Julia Skrzynecka. 
Zobacz więcej na temat:  spektakle dla dzieci kultura dla dzieci Martyna Chuderska

Znacie już książkę "Myszka zwana Miiką"?

Poznajcie małą myszkę, która chciałaby zdobyć najsmaczniejszy ser na świecie. Życie z elfami, trollami i wróżkami może sprawić, że mała mysz poczuje się nieco dziwnie. Kiedy jednak Miika zaprzyjaźnia się z inną myszką, myśli, że to wreszcie koniec problemów. Ale tak naprawdę przygoda dopiero się zaczyna… Patronem medialnym książki "Myszka zwana Miiką" jest Polskie Radio Dzieciom.
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci radio dla rodziców radio bez reklam literatura dziecięca

"Migane Wiersze – Ballady i Romanse"

"Migane Wiersze – Ballady i Romanse"  to 3. edycja projektu "Migane Wiersze" realizowanego od 2020 r. Mamy Rok Polskiego Romantyzmu. W dwusetną rocznicę wydania "Ballad i romansów" Adama Mickiewicza sięgniemy więc po dzieła wieszcza! Trzecia odsłona projektu Migane Wiersze już niedługo! W tej edycji czytają dla nas Danuta Stenka oraz Piotr Fronczewski. Polskie Radio Dzieciom jest patronem medialnym projektu "Migane Wiersze – Ballady i Romanse".
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci radio bez reklam kultura dla dzieci

Uniwersytet Młodego Badacza

Młodzi badacze! W sobotę (19.XI.22) zaprosiliśmy na zajęcia z dr Romaną Rupiewicz: "Jak zbudować przyjazne miasto". Podczas spotkania można było dowiedzieć się, kim jest urbanista i co to jest przestrzeń publiczna. Jak zaprojektować miasto życzliwe wszystkim mieszkańcom? Dlaczego zabytkowe części miasta są ważne i co tworzy tożsamość miejsca? Czy wiecie że, miasta mają swoje rytmy, kształty a nawet zapachy! Wszystko zależy od parków, skwerów i waszej wyobraźni. Zaprojektujemy wymarzone przestrzenie i place zabaw. Patronem medialnym projektu Uniwersytet Młodego Badacza jest Polskie Radio Dzieciom. W wybranych audycjach stacji można otrzymać bilety na to wydarzenie.
Zobacz więcej na temat:  radio dla rodziców radio bez reklam edukacja czas wolny