Polskie Radio
Section05

Paul Anka

Skąd pomysł na ban dla TikToka?

Inni giganci też mają dużo za uszami. Trudna sytuacja TikToka sprawiła, że wielu Amerykanów szuka alternatyw do postowania contentu. Podobna do TikToka aplikacja RedNote tylko jednego dnia przyciągnęła do siebie niemal 3 mln użytkowników z USA. Jaka jest przyszłość chińskiej aplikacji? Gościem Piotra Firana jest Maciek Grzenkowicz,  dziennikarz, który prowadzi badania nad językiem fakt-checkingu na platformie TikTok.  
Zobacz więcej na temat: 

"Prze-żarty” - daje ci kod rabatowy na bycie grubym

Celebryci zamawiają ubrania i za nie nie płacą. Zapłatą ma być samo zdjęcie w nich, wrzucone na Instagrama. Kiedy opuszczasz mury uczelni, ludzie zaczepiają Cię na ulicy, bo wyglądasz "inaczej". Bardziej kolorowo, oryginalnie, rzucasz się w oczy. Nie każdemu się to podoba. Można za to nawet oberwać. Kiedy kończysz studia, często zaczepiasz się w domu mody, zatracając własny styl. W tym odcinku rozmawiamy o początkach zawodowej drogi studentów projektowania i młodych projektantów. Nie jest ona łatwa. I różne są motywacje obrania tej drogi. Niektórzy zdecydowali się na nią, bo w sklepach nic na nich nie pasowało. Nie było ubrań w większym rozmiarze. Kiedy jednak pokona się niektóre przeszkody, można wygrać najbardziej prestiżowy konkurs dla młodych twórców - Złotą nitkę. Weronika Puszkar zaprasza na spotkanie z Julia Burak – studentką Akademii Sztuk Pięknych, finalistką konkursu Złota Nitka 2024, projektantką -  autorką kolekcji "Prze-żarty”.
Zobacz więcej na temat: 

Poradnik językowy - ciąg dalszy. O nazwach alkoholi

Rozmowy Małgorzaty Tułowieckiej i dr Agaty Hąci o języku polskim. Rozwiązujemy zagadki językowe, rozwiewamy wątpliwości słuchaczy, objaśniamy, jak się mówi i pisze poprawnie i dlaczego właśnie tak. Zastanawiamy się nad tym, skąd się biorą słowa, jak się zmienia polszczyzna i czy należy się tym niepokoić, czy wręcz przeciwnie. Tym razem mówimy o nazwach alkoholi.
Zobacz więcej na temat:  poprawna polszczyzna poprawność językowa Małgorzata Tułowiecka język polski Agata Hącia

Podróże Czejarka. Świecki witraż gigant, zegary z przemytu oraz tajemniczy Taddeo Pollacco. Muzeum Ziemi Lubuskiej, Zielona Góra

Kto z Państwa wie kim był Taddeo Pollacco? To jeden z najwybitniejszych, choć dziś trochę zapomnianych, naszych malarzy. Może dlatego, że urodził się daleko od stolicy a część życia spędził we Włoszech? Jego Fortuna (1754) do dziś zaskakuje aktualnością. Wielu polityków oraz możnych tego świata powinno ten obraz zobaczyć i głęboko się zastanowić. Opowiemy o tym. Ale będzie też o celnikach, którzy łapiąc przemytników zbudowali sporą cześć kolekcji Muzeum Ziemi Lubuskiej. Oraz o świeckich witrażach. W filmie Brunet wieczorową porą był świecki zegar, na groch, nie na zdrowaśki. Tu zobaczymy świecki witraż gigant z ukrytym przesłaniem i twarzą autorki! A na deser tradycje lubuskiego winiarstwa plus eliptyczne beczki. Dlaczego eliptyczne skoro te tradycyjne są w przekroju okrągłe?! Podcast Podróże Czejarka nr 190. Wesrje video pod bit.ly/PodróżeCzejarka. Premiery audio zawsze w środy.
Zobacz więcej na temat:  Roman Czejarek turystyka podróże