Polskie Radio
Section05

PiS

"Za poprzednich rządów służby były bierne"

- W Krajowej Radzie Sądownictwa od 20 lat mieliśmy sytuację, w której przedstawiciele władzy wykonawczej i sądowniczej powinni wspólnie kreować to, jak będzie wyglądała przyszłość sądownictwa. Praktyka pokazała jednak, że sędziowie stanowią większość i sami decydują, kto zostanie sędzią. To wbrew duchowi konstytucji – stwierdził w audycji 24 Pytania Sebastian Kaleta z ministerstwa sprawiedliwości. Sejm przyjął w środę ustawę zmieniającą ustrój sądów.
Zobacz więcej na temat:  Sebastian Kaleta Ministerstwo Sprawiedliwości krs Komisja Weryfikacyjna sądownictwo vat POLSKA

"PiS uważa, że jak wygrał wybory to będzie rządził zawsze"

- Jeśli ten system będzie trwały to biada nam wszystkim, ponieważ każda kolejna ekipa wybierze sobie taki KRS, taki Trybunał Konstytucyjny i wszelkie inne władze sądownicze, że zawsze połowie obywateli włosy będą stawać dęba z przerażenia – powiedział w Debacie Poranka Marcin Celiński z Magazynu Liberte. O ustawie zmieniającej ustrój sądów, którą sejm przyjął w środę, mówił także Rafał Ziemkiewicz z Do Rzeczy.
Zobacz więcej na temat:  krs Sejm sądownictwo Trybunał Konstytucyjny Marcin Celiński Rafał Ziemkiewicz

Fundusz Dróg Samorządowych. "Chodzi o bezpieczeństwo"

Poseł PiS Bogdan Rzońca podkreśla, że proponowana przez partię rządzącą opłata drogowa przyczyni się do poprawy stanu dróg gminnych, powiatowych i krajowych, a także bezpieczeństwa na nich. Polityk uważa, że opłata, którą mają wnosić między innymi producenci i importerzy paliw, nie będzie skutkował wzrostem cen na stacjach benzynowych. Obrady Sejmu relacjonuje reporterka Polskiego Radia 24 Małgorzata Głogowska. 
Zobacz więcej na temat:  Fundusz Dróg Samorządowych drogi paliwa ceny paliw Sejm podatki Wojciech Jakóbik

"Minister Jurgiel może być spokojny o swoją przyszłość"

Sejmowa Komisja Rolnictwa negatywnie zaopiniowała wniosek Polskiego Stronnictwa Ludowego o wotum nieufności wobec ministra rolnictwa Krzysztofa Jurgiela. Sejmowa debata w tej sprawie obędzie się jeszcze w środę. W Polskim Radiu 24 komentarz Adriana Stankowskiego z Gazety Polskiej Codziennie i Telewizji Republika.
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Jurgiel Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi PSL Sejm Adrian Stankowski Platforma Obywatelska

Sejm o opłacie paliwowej. Komentarz ekspertów

Sejm zajmuje się projektem ustawy o Funduszu Dróg Samorządowych, złożonym przez grupę posłów PiS. Środki na jego funkcjonowanie mają pochodzić z nowej opłaty paliwowej, w wysokości 20 groszy za litr. W Rządzach Pieniądza komentarz Mariana Szołuchy z Akademii Finansów i Biznesu Vistula, Małgorzaty Starczewskiej-Krzysztoszek z Konfederacji Lewiatan i Andrzeja Stefaniaka, dealera walutowego DMK.
Zobacz więcej na temat:  paliwa cena benzyny ceny paliw Sejm Tomasz Wróblewski Fundusz Dróg Samorządowych drogi podwyżki cen

Blokujący manifestacje zapłacą za ochronę? „Logiczne”

Po ostatniej miesięcznicy smoleńskiej Mariusz Błaszczak, minister spraw wewnętrznych i administracji, powiedział, że PiS chce zmienić ustawę o zgromadzeniach tak, by można było obciążyć kosztami ochrony manifestacji tych, którzy je blokują. W Debacie Poranka komentarz Cezarego Krysztopy z Tygodnika Solidarność i Bartłomieja Radziejewskiego z Nowej Konfederacji.
Zobacz więcej na temat:  manifestacje Smoleńsk Mariusz Błaszczak MSWiA demonstracje Cezary Krysztopa Tadeusz Płużański miesięcznica katastrofy smoleńskiej

"Podwyżka opłaty paliwowej uderzy w ludzi mniej zamożnych"

W tym tygodniu posłowie mają zająć się projektem ustawy o Funduszu Dróg Samorządowych, złożonym przez grupę posłów Prawa i Sprawiedliwości. Poselska inicjatywa zakłada, że ceny paliw wzrosną o 20 groszy na litrze. O podwyżce opłaty paliwowej rozmawiali w Debacie Dnia Tomasz Walczak (Super Express) i Aleksander Majewski (wPolityce.pl).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 paliwa vat podatki ceny paliw Fundusz Dróg Samorządowych

Debata Poranka: Komentatorzy o miesięcznicy smoleńskiej

Obchody 87. miesięcznicy smoleńskiej w Warszawie przebiegły bez większych incydentów. Członkowie stowarzyszenia Obywatele RP i inni uczestnicy kontrmanifestacji byli obecni na trasie przemarszu, ale nie doszło do zakłócenia pochodu. W Debacie Poranka komentarz Jacka Liziniewicza z Gazety Polskiej Codziennie, Marka Króla, publicysty, a także Ryszarda Majdzika, opozycjonisty z czasów PRL.
Zobacz więcej na temat:  Smoleńsk katastrofa smoleńska Jacek Liziniewicz Marek Król Warszawa

Afera reprywatyzacyjna. "Nazwiska z pierwszych stron gazet"

Komisja weryfikacyjna uchyliła w całości decyzję reprywatyzacyjną w sprawie działek przy Twardej 8 i 10. Przewodniczący komisji Patryk Jaki powiedział, że decyzja reprywatyzacyjna wydana przez prezydent Warszawy Hannę Gronkiewicz - Waltz 25 czerwca 2014 roku została podjęta z naruszeniem prawa. O aferze reprywatyzacyjnej mówił w Polskim Radiu 24 Oskar Hejka, członek Rady Społecznej przy komisji.
Zobacz więcej na temat:  afera reprywatyzacyjna reprywatyzacja Komisja Weryfikacyjna Warszawa Hanna Gronkiewicz-Waltz Platforma Obywatelska

44 wnioski o ukaranie. "W Warszawie nie będzie Hamburga"

W poniedziałek odbyły się obchody 87. miesięcznicy smoleńskiej w Warszawie. Przed Pałacem Prezydenckim zgromadzili się przywódcy Prawa i Sprawiedliwości, część rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej, przedstawiciele władz oraz mieszkańcy stolicy. Nieopodal zebrała się także kontrmanifestacja stowarzyszenia Obywatele RP. Policja skierowała 44 wnioski do sądu o ukaranie w związku z wykroczeniami podczas kontrdemonstracji. Rzecznik komendanta stołecznego policji Sylwester Marczak wyjaśnia, że chodzi głównie o próbę zakłócenia legalnego zgromadzenia. – Chęć konfrontacji była ogromna, także ze strony KOD, PO, Nowoczesnej. Zależało im, by obrazki przebiły się do mediów niemieckich – mówił w audycji Rozmowa Poranka – 24 Pytania radny warszawski Cezary Jurkiewicz (PiS).
Zobacz więcej na temat:  Warszawa Prawo i Sprawiedliwość katastrofa w Smoleńsku policja