Rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego w Polskim Radiu 24 1 sierpnia 1944 roku o godz. 17.00 wybuchło Powstanie Warszawskie. W Polskim Radiu 24 historycy oraz inni zaproszeni goście mówią m.in. o znaczeniu politycznym i militarnych konsekwencjach tego patriotycznego zrywu. Zobacz więcej na temat: Warszawa historia Polski II wojna światowa Powstanie Warszawskie Muzeum Powstania Warszawskiego
Powstanie Warszawskie z dzisiejszej perspektywy Dokładnie 72 lata temu wybuchło w Warszawie powstanie, które - choć miało trwać kilka dni – trwało ponad dwa miesiące. O największej akcji zbrojnej podziemia w okupowanej Europie rozmawiali goście Debaty Poranka: pisarz i eseista Tomasz Łubieński, historyk Andrzej Sowa i dr Paweł Kosiński (Instytut Pamięci Narodowej). Zobacz więcej na temat: historia Polski Powstanie Warszawskie II wojna światowa Warszawa Andrzej Sowa Tomasz Łubieński
Pożegnaliśmy papieża Franciszka Franciszek na pokładzie samolotu do Rzymu powiedział: "Polska jest piękna i specjalna, a Polacy byli pełni entuzjazmu". Przed wylotem Ojciec Święty odprawił na Campus Misericordiae mszę posłania, kończącą Światowe Dni Młodzieży. Ojciec Święty pod koniec eucharystii ogłosił, że miejscem kolejnego spotkania młodych będzie Panama. Zobacz więcej na temat:
Msza posłania: Homilia Franciszka Jezus nie chce zostać tylko w tym pięknym mieście, w tych miłych wspomnieniach ze Światowych Dni Młodzieży, ale chce przyjść do twego domu, być obecnym w twoim codziennym życiu – mówił papież do młodych zebranych na mszy św. w Brzegach. Zobacz więcej na temat:
ŚDM: Czuwanie w Brzegach Apel Jasnogórski odmówiony przez papieża Franciszka i młodzież zakończył wspólne czuwanie modlitewne w Brzegach, na Campus Misericordiae. W uroczystości – według komitetu organizacyjnego – wzięło udział około 1,6 miliona osób. Zobacz więcej na temat:
Kronika ŚDM - dzień IV Papież Franciszek nawiedził w sobotę rano Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach. Wcześniej modlił się w Kaplicy św. Siostry Faustyny, gdzie złożone są relikwie świętej. Czwarty dzień pobytu papieża Franciszka w Polsce to również wspólne czuwanie z młodzieżą na Campusie Misericordiae w Brzegach. Zobacz więcej na temat:
Obrona terytorialna i organizacje proobronne MON forsuje koncepcję Obrony Terytorialnej, która budzi kontrowersje wśród ekspertów. O idei mówili w programie Cafe Armia Waldemar Zubek (Ministerstwo Obrony Narodowej) i Mariusz Sybilski (Centrum Weterana). Zobacz więcej na temat:
Papież odwiedził najmłodszych pacjentów szpitala w Prokocimiu Podczas swojego pobytu w Polsce papież Franciszek odwiedził najmłodszych pacjentów Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Prokocimiu. Do wygłoszonego przez niego przemówienia odniósł się w Polskim Radiu 24 ks. dr Wojciech Sadłoń z Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego. Zobacz więcej na temat:
Kronika ŚDM: Wizyta Franciszka w Auschwitz i udział w Drodze Krzyżowej "Panie miej miłosierdzie nad twym ludem! Panie przebacz tak wielkie okrucieństwo!" – napisał papież Franciszek w księdze pamiątkowej Muzeum Auschwitz podczas swojej wizyty w byłym niemieckim obozie Auschwitz I. Tego samego dnia Franciszek odwiedził też szpital dziecięcy w Prokocimiu i uczestniczył w drodze krzyżowej na krakowskich Błoniach. Zobacz więcej na temat:
Debata Poranka: Przekaz papieża Franciszka Trwają Światowe Dni Młodzieży, podczas których Franciszek kieruje swoje słowa do młodych ludzi. W Polskim Radiu 24 o stylu przekazu papieża mówili ks. prof. Krzysztof Pawlina, rektor Papieskiego Wydziału Teologicznego Collegium Joanneum, Łukasz Skurczyński z „Miesięcznika Ewangelickiego”, Filip Memches z „Rzeczpospolitej” i Krzysztof Gołębiowski z Katolickiej Agencji Informacyjnej. Zobacz więcej na temat:
Papież Franciszek z wizytą w Auschwitz Wizyta papieża Franciszka w byłym niemieckim obozie zagłady Auschwitz-Birkenau podczas ŚDM odbyła się w milczeniu, zadumie i modlitwie. Oświęcim to kolejny punkt na mapie pielgrzymki papieża Franciszka. Zobacz więcej na temat:
ŚDM: Kronika-dzień III W drugim dniu pobytu w Polsce papież Franciszek spotkał się z wiernymi w Częstochowie. Drogę na Jasną Górę Ojciec Święty pokonał samochodem. Najpierw modlił się w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Boskiej Jasnogórskiej, a następnie przewodniczył we mszy świętej z okazji 1050. rocznicy Chrztu Polski. Zobacz więcej na temat:
Światowe Dni Młodzieży z Ojcem Świętym Ojciec Święty jest już w Krakowie. Po przylocie do Polski papież spotkał się na Wawelu z władzami kraju: prezydentem, premier Beatą Szydło, ministrami i korpusem dyplomatycznym. Franciszek, poza udziałem w Światowych Dniach Młodzieży, odwiedzi Jasną Górę i teren byłego obozu Auschwitz-Birkenau. Zobacz więcej na temat:
Światowe Dni Młodzieży – Dzień II Trwa drugi dzień Światowych Dni Młodzieży. Jego główny punkt to przybycie do Krakowa głowy Kościoła katolickiego, papieża Franciszka. ŚDM rozpoczęły się we wtorek mszą inauguracyjną, której przewodniczył kard. Stanisław Dziwisz. Zobacz więcej na temat:
Rząd planuje reformę służby zdrowia Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł poinformował, że w ramach reformy służby zdrowia wszystkie osoby zostaną objęte ubezpieczeniem zdrowotnym. Obejmie ono także osoby zatrudnione w oparciu o tzw. umowy śmieciowe. O proponowanych zmianach dyskutowali o tym w Pulsie Gospodarki Kamil Maliszewski (DM mBanku), Paweł Pelc (Agencja Ratingu Społecznego) i Witold Gadomski (Gazeta Wyborcza). Zobacz więcej na temat:
Francja: Atak na kościół w Normandii W wyniku ataku na świątynię we Francji zginął zakładnik – miejscowy proboszcz. Do zdarzenia doszło na przedmieściach Rouen (północna Francja). Gośćmi Polskiego Radia 24 byli dr Edward Pałka, ekspert ds. bezpieczeństwa i dr Maciej Milczanowski, ekspert ds. terroryzmu. Zobacz więcej na temat:
Światowe Dni Młodzieży – Dzień I W Krakowie oficjalnie rozpoczęły się Światowe Dni Młodzieży. Inauguracyjna msza, której przewodniczył kard. Stanisław Dziwisz, odbyła się na krakowskich Błoniach. Zobacz więcej na temat:
Debata poranka: Twarze terroryzmu Czy Staremu Kontynentowi grożą kolejne ataki fanatyków, bojowników, solo-terrorystów, ludzi psychicznie niezrównoważonych lub zaburzonych osobowości? O tym w Debacie Poranka rozmawiali: psycholog dr Elżbieta Sideris, dr Krzysztof Liedel z Centrum Badań nad Terroryzmem Collegium Civitas oraz Dariusz Loranty, były negocjator policyjny. Zobacz więcej na temat: