Polskie Radio
Section05

polityka

Rzecznik SN: Małgorzata Gersdorf wraca z urlopu. Paweł Mucha: nie jest na urlopie

Wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha powiedział, że sędzia, który jest w stanie spoczynku nie może być na urlopie. Wcześniej Sąd Najwyższy poinformował, że jego pierwsza prezes Małgorzata Gersdorf przerwała urlop wypoczynkowy i wróciła do pracy. Zgodnie nową ustawą o SN Małgorzata Gersdorf, która skończyła 65 lat, powinna przejść w stan spoczynku. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Sąd Najwyższy Małgorzata Gersdorf

Sejm: zmniejszenie uposażenia za "naruszanie powagi izby"

Sejmowa Komisja Regulaminowa, Spraw Poselskich i Immunitetowych poparła projekt zmian w regulaminie izby umożliwiający obniżenie uposażeń i diet poselskich. Chodzi o sytuacje, gdy poseł swoim zachowaniem "naruszył powagę Sejmu" na posiedzeniu jego organów a także gdy "naruszył spokój lub porządek" na terenie pozostającym w zarządzie Kancelarii Sejmu.
Zobacz więcej na temat:  Sejm regulamin Marszałek Sejmu kary finansowe POLSKA

Debata Dnia: Publicyści o aferze Amber Gold

- Mamy do czynienia z trwałą chorobą polskiej administracji. Nie działa się w niej po to, by realizować zadania, ale po to, by nic się nie stało urzędnikowi podczas realizacji tych działań - powiedział w Debacie Dnia Piotr Pałka, publicysta. Przed komisją śledczą ds. Amber Gold zeznania złożył we wtorek były wiceminister finansów, Andrzej Parafianowicz. W Polskim Radiu 24 również komentarz Katarzyny Kozłowskiej z Kurhaus Publishing i "Dziennika Gazety Prawnej". 
Zobacz więcej na temat:  Amber Gold Polskie Radio 24 komisja śledcza

Zbigniew Gryglas: sytuacja byłej prezes SN jest klarowna

Pierwsza prezes Sądu Najwyższego, Małgorzata Gersdorf, przerwała urlop wypoczynkowy i powróciła do pracy - poinformował we wtorek rzecznik SN Michał Laskowski. Zgodnie z wcześniejszymi informacjami, Gersdorf miała przebywać na urlopie do 19 lipca. Jednak według komunikatu Kancelarii Prezydenta to sędzia Józef Iwulski kieruje pracami Sądu Najwyższego. W Polskim Radiu 24 komentarz Zbigniewa Gryglasa z Porozumienia.
Zobacz więcej na temat:  Sąd Najwyższy Małgorzata Gersdorf Trybunał Konstytucyjny reforma sądownictwa

Politycy o Amber Gold. "Ponury obraz braku nadzoru"

Komisja śledcza do spraw Amber Gold kontynuuje przesłuchania w wątku służb skarbowych. We wtorek zeznania składał były wiceminister finansów i Generalny Inspektor Informacji Finansowej Andrzej Parafianowicz. Jaki obraz afery wyłania się z tego przesłuchania? O tym dyskutowali w Rozmowie PR24 posłowie: Bartosz Kownacki (PiS) i Krzysztof Paszyk (PSL).
Zobacz więcej na temat:  Amber Gold Bartosz Kownacki Krzysztof Paszyk komisja śledcza Polskie Radio 24

"Przypadek sędziego Iwulskiego jest jednym z wielu"

Jak wynika z akt Instytutu Pamięci Narodowej, sędzia Józef Iwulski miał uczestniczyć w latach 80-tych w wydaniu siedmiu wyroków na opozycjonistów. Ujawnienie jego przeszłości stało się przyczynkiem do dyskusji na temat dekomunizacji sądów. Między innymi na ten temat w "Debacie poranka" rozmawiali: Mirosław Skowron (Super Express), Jacek Liziniewicz (Gazeta Polska Codziennie) oraz Tomasz Żółciak (Dziennik Gazeta Prawna).
Zobacz więcej na temat:  Sąd Najwyższy dekomunizacja Dorota Kania Jacek Liziniewicz dziennik gazeta prawna Gazeta Polska Codziennie

Sondaż: Andrzej Duda wygrywa z Donaldem Tuskiem

Gdyby wybory prezydenckie odbyły się w najbliższą niedzielę, 32 proc. ankietowanych zagłosowałoby na Andrzeja Dudę. 21 proc. respondentów oddałoby głos na byłego premiera Donalda Tuska. Tak wynika z najnowszego sondażu. - Sądzę, że Donald Tusk nie ma zamiaru startować w wyborach. Chce tylko zwrócić na siebie uwagę - mówił w Polskim Radiu 24 dr Andrzej Anusz, politolog. Gościem programu Północ-Południe była również Małgorzata Bonikowska z Centrum Stosunków Międzynarodowch.
Zobacz więcej na temat:  wybory w Polsce Andrzej Duda Donald Tusk

Kulisy Spraw: O sytuacji w polskim sądownictwie

Patologie w polskim wymiarze sprawiedliwości, które od kilku lat nagłaśniane są przez media, bulwersują już nie tylko ekspertów związanych z tą dziedziną życia publicznego. Przeprowadzone w ostatnich miesiącach przez rząd reformy miały je wyeliminować i usprawnić działanie polskich sądów. Czy tak się rzeczywiście stało? O tym w rozmowie z Gościem Polskiego Radia 24, Maciejem Lisowskim, prezesem fundacji Lex Nostra, autorem książki o patologiach w polskim sądownictwie pt. "Prawo i pięść".
Zobacz więcej na temat:  reforma sądownictwa Ministerstwo Sprawiedliwości