Polskie Radio
Section05

Polonia

Wlk. Bryt: Polakom zakazano mówić po polsku. "Dyskryminacja"

MSZ nazywa wprowadzenie zakazu mówienia po polsku w zakładzie pracy w Wielkiej Brytanii "pośrednią dyskryminacją".  Taki zakaz wprowadziło w tym miesiącu kierownictwo jednego z oddziałów Vision Express w hrabstwie Nottinghamshire w Wielkiej Brytanii - wynika z informacji do których dotarł resort. Informacje komentowała w PR24 wicemarszałek Senatu. - Nie można zabronić człowiekowi posługiwania się jego językiem ojczystym w innym kraju. To dyskryminacja – powiedziała Maria Koc. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Niemcy Wielka Brytania Senat Ministerstwo Spraw Zagranicznych

"Administracja amerykańska zrobiła ukłon w stronę Dudy"

Dobiega końca wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w Stanach Zjednoczonych. Prezydent wziął udział w sesji Zgromadzenia Ogólnego Organizacji Narodów Zjednoczonych, spotkał się też z amerykańskimi biznesmenami i Polonią. Wizytę prezydenta w Stanach Zjednoczonych podsumował w Polskim Radiu 24 Paweł Musiałek z Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Duda USA Polonia w USA Stany Zjednoczone prezydent

Polacy na Syberii. "Moi rodzice cały czas mówili o Polsce"

Polscy zesłańcy, zasłużeni dla rozwoju Syberii często stawali się znanymi geografami lub antropologami. Co wnieśli w czasie swojego pobytu do dorobku naukowego? Gościem audycji „Syberia-Polska. Operacja powrót” była dr Kunnej Takaahaj, doktorantka Instytutu Badań Interdyscyplinarnych „Artes Liberales” Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Syberia Kazachstan powstanie listopadowe Powstanie Styczniowe repatriacje historia Polski

Marszałek Senatu: proces repatriacji należy przyspieszyć

Włączenie Polaków żyjących z dala od ojczyzny do udziału w ważnych wydarzeniach w naszym kraju, a tym samym w pracę na rzecz Polski i budowanie wspólnoty narodowej. Oto główny cel II Forum Polonijnego. Wydarzenie, które odbędzie się w ramach XXVII Forum Ekonomicznego, zaplanowano na dni 5-6 września. O jego szczegółach mówił w audycji Polacy w Świecie marszałek Senatu Stanisław Karczewski.
Zobacz więcej na temat:  repatriacje

Teresa Wierzbicka – kobieta zasłużona dla kanadyjskiej Polonii

Bez względu na szerokość geograficzną pielęgnują polskie obyczaje i mowę ojczystą. W magazynie Polacy w Świecie przedstawiliśmy naszych rodaków, dla których pamięć o kraju przodków jest wartością nadrzędną. Jedną z takich osób jest Teresa Wierzbicka z Toronto. Od blisko 30 lat swoją działalnością sprawia, że kanadyjska Polonia ma szansę na kultywowanie tego, co związane jest z Polską.
Zobacz więcej na temat:  Kanada

Trudne losy polskich kościołów w Rosji

Drewniany kościółek w Wierszynie na Syberii, we wsi założonej przez Polaków na początku XX wieku. Przez wiele miesięcy Polacy modlili się w nim bez kapłana, potem ksiądz przyjeżdżał raz do roku. W okresie komunizmu wierni obronili świątynię przed rozbiórką budując wokół niego wielką "stodołę" z napisem Dom Kultury. O trudnych losach polskich kościołów na terenie Rosji, opowiadał w Polskim Radiu 24 Maciej Jastrzębski.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Rosja Kościół wiara Syberia