Polskie Radio
Section05

przestępczość

O niebezpieczeństwie jakie ściąga na siebie szafot

Pierwszy, najsłynniejszy kat II RP – Stanisław Maciejewski…, ale czy tak się naprawdę nazywał? Jak wyglądał człowiek, który wyspecjalizował się w pozbawianiu życia ludzi w majestacie prawa ? Kim był wcześniej „mistrz śmierci” i co sprawiło, że wybrał ten zawód. Czy żądza pieniędzy, czy chęć rewanżu na ludziach i „złym świecie” sprawiła, że wieszanie stało się pasją, sposobem na życie, a w końcu przekleństwem I kata II RP ? Dlaczego zawsze zakładał białe rękawiczki i dlaczego ostatni węzeł, w Parku Sieleckim na Czerniakowie zawiązał źle ? W Mapie Zbrodni Grzegorz Kalinowski i Bartosz Paluszkiewicz opowiedzą historię urzędowych katów, licencjonowanych likwidatorów, których praca i wódka pochłonęły bez reszty. 
Zobacz więcej na temat:  II Rzeczpospolita

Zaginiony i odnaleziony - sprawa dla Salomona

Na bagnach Luizjany znika kilkuletni chłopiec. Rozpoczynają się dramatyczne poszukiwania, które prowadzą do niezwykłego odkrycia i serii wątpliwości. Proces sądowy, uprzedzenia społeczne i ograniczone metody identyfikacji doprowadziły do kontrowersyjnego wyroku. Trzeba było ponad 90 lat i mnóstwa determinacji, by sprawę ostatecznie wyjaśnić.  Źródła, z których korzystaliśmy: https://www.crazynauka.pl/laboratorium-zbrodni
Zobacz więcej na temat: 

Polskie Radio 24 "To nie były postacie jak z filmów". Polscy gangsterzy umieli zaskakiwać

"Szkatuła" świetnie grał w piłkę nożną, "Wańka" miał szerokie horyzonty i z powodzeniem odnalazłby się nawet na wysokim stanowisku w polityce, a "Słowik" całkiem nieźle opanował sztukę fryzjerską. Polscy gangsterzy lat 80. i 90. XX wieku to nie są postacie jak z filmów. Ich sylwetki w audycji "Więcej niż kryminał" w Polskim Radiu 24 przybliżają Grzegorz Kalinowski i jego gość Artur Górski, autor książek o polskiej mafii.
Zobacz więcej na temat:  Mafia