Polskie Radio
Section05

puszcza notecka

Kontrowersje wokół zamku nad Notecią. Reakcja ministra środowiska

We wtorek minister środowiska zapowiedział, że budząca kontrowersje budowa 14-kondygnacyjnego zamku, powstającego na terenie Puszczy Noteckiej, w chronionym obszarze Natura 2000, zostanie skontrolowana. - Inwestycja ta może być większa niż deklarowana w dostępnych wnioskach - mówi portalowi PolskieRadio.pl Henryk Kowalczyk.
Zobacz więcej na temat:  TYLKO U NAS środowisko ministerstwo środowiska Henryk Kowalczyk budownictwo POLSKA

W sprawie Puszczy Noteckiej zawiodły organizacje ekologiczne?

- Państwo może stanąć na straży dobra naszych dzieci i wnuków, jeżeli tylko zadbamy o to, by byli tam odpowiedni ludzie kontrolujący, czy decyzja środowiskowa nie oznacza łapówki – mówił w „Debacie Dnia” w Polskim Radiu 24, Antoni Trzmiel, dziennikarz „Wiadomości” TVP1, odnosząc się do kontrowersyjnej budowy zamku na terenie Puszczy Noteckiej. W dyskusji brał udział także Grzegorz Gruchalski z Warszawskiego Forum Samorządowego.
Zobacz więcej na temat:  ekologia środowisko ochrona przyrody

Zamek w Puszczy Noteckiej. "To sprawa dla prokuratury"

W Puszczy Noteckiej, na terenie objętym ochroną w ramach programu Natura 2000, przy wsparciu części ekologów, powstaje zamek o powierzchni 10 tys. metrów kwadratowych i wysokości prawie 50 m. Zamek budowany jest na sztucznie utworzonej wyspie powstałej na jeziorze, które prawdopodobnie wcześniej osuszono. Gościem Polskiego Radia 24 był Jacek Podgórski, dyrektor Instytutu Gospodarki Rolnej. 
Zobacz więcej na temat:  natura ekologia zamek

Budowa zamku. Czy wycięto tysiące drzew i osuszono jezioro?

Nie milknie sprawa kontorwersyjnej budowy zamku w Puszczy Noteckiej. Ze zdjęć, jakie publikują internauci w sieci może wynikać, że podczas budowy prywatnego zamku na terenach chronionych Natura 2000, na blisko rok osuszono jezioro. Padają też oskarżenia, że wycięto przy okazji kilka tysięcy drzew pod lądowisko dla samolotów. Ministerstwo zapowiedziało natychmiastową kontrolę.
Zobacz więcej na temat:  środowisko budownictwo Henryk Kowalczyk ochrona przyrody POLSKA Puszcza Białowieska