Polskie Radio
Section05

regiony

TYLKO U NAS Dramat w Jantarze. Ratowniczka o zachowaniach turystów nad Bałtykiem: to proszenie się o śmierć

W Jantarze doszło w środę do dramatycznych wydarzeń. Cztery osoby ruszyły na pomoc turyście, który zaginął w Bałtyku, i same zostały porwane przez morze. - Czerwona flaga oznacza bezwzględny zakaz kąpieli. Lekceważenie ostrzeżeń i wchodzenie do wody to proszenie się o śmierć - podkreśla w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl Joanna Szulc z pomorskiego WOPR. - W Bałtyku fala przyboju jest szczególnie niebezpieczna, bo uderza raz za razem. Jeżeli porwie człowieka, to zostaje on przemielony jak w pralce - dodaje ratowniczka.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA służby i bezpieczeństwo pomorskie Morze Bałtyckie Bałtyk bezpieczeństwo nad wodą

Uwaga, żeglarze! Na Mazurach będzie mocno padać, alerty IMGW na wschodzie Polski

Prognoza pogody na środę zwiastuje silne opady deszczu w północno-wschodniej i wschodniej Polsce, na Warmii i Mazurach obowiązują alerty II i III stopnia, dla Podlasia i Lubelszczyzny wydano ostrzeżenia I stopnia. Według prognoz intensywnych opadów deszczu należy się spodziewać w całej wschodniej części kraju, natomiast na południu ma wiać silny wiatr.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA IMGW pogoda społeczeństwo prognoza pogody alert pogodowy warmińsko-mazurskie podlaskie lubelskie

Jarosław Kaczyński w Grójcu. "Polska opozycja nie uznaje standardów prawa i demokracji"

- Mamy w Polsce opozycję, której część sama siebie określa mianem "totalnej". Jest to opozycja bardzo agresywna i ostra, a co najbardziej istotne - w gruncie rzeczy nieuznająca zasad demokracji. Oni przez cały czas odmawiają uznania wyniku wyborów - powiedział podczas spotkania z mieszkańcami Grójca (woj. mazowieckie) prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Jarosław Kaczyński Prawo i Sprawiedliwość mazowieckie zjednoczona prawica

Pocisk na Krakowskim Przedmieściu. Gen. Skrzypczak wyjaśnia, jaki to rodzaj amunicji

Pocisk artyleryjski wypełniony trotylem, ale bez zapalnika - tak generał Waldemar Skrzypczak wstępnie zidentyfikował pocisk, który był przyczyną ewakuacji Krakowskiego Przedmieścia. Ewakuację Krakowskiego Przedmieścia określił jako konieczną i w pełni uzasadniona, choć prawdopodobieństwo wybuchu nie było duże.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA służby i bezpieczeństwo Warszawa mazowieckie Waldemar Skrzypczak

Rocznica Obławy Augustowskiej. Gralicki: prawda o losie zatrzymanych leży w rosyjskich archiwach

- Rodziny i bliscy ofiar Obławy Augustowskiej do dziś nie mają oficjalnego potwierdzenia ich losu, nie znają miejsca spoczynku doczesnych szczątków - powiedział w Polskim Radiu 24 Bartosz Gralicki z Instytutu Pileckiego. - Prawda o losach zatrzymanych lipcu 1945 roku wciąż leży w rosyjskich i białoruskich archiwach - podkreślił.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA obława augustowska PRL zbrodnie sowieckie Antoni Opaliński podlaskie

PR24 O fenomenach fali strajków "Lubelskiego lipca" 1980 roku

- Fenomenem 1980 roku jest to, że to się zakończyło nie kolejną krwawą masakrą, ale zwycięstwem całego społeczeństwa i w jakimś sensie ówczesnej władzy, przynajmniej tej, która chciała ten system trochę reformować - powiedział w Polskim radiu 24 Maciej Dąbrowski z lubelskiego IPN przypominając strajki "Lubelskiego lipca". - Władza po raz pierwszy chciała rozmawiać z protestującymi, tego zabrakło w 1956, 1970 i 1976 i stąd dramaty w Poznaniu i na Wybrzeżu - dodał.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski IPN lubelskie Świdnik Mielec PRL opozycja demokratyczna infografika Polskie Radio 24

"Zapłacili straszliwą cenę za wierność Polsce". Hołd prezydenta dla ofiar Obławy Augustowskiej

Nie ustaniemy w poszukiwaniu prawdy o tamtej zbrodni i upamiętnieniu jej ofiar - podkreślił prezydent Andrzej Duda w liście do uczestników obchodów 77. rocznicy Obławy Augustowskiej. Jak zaznaczył, "nie zapomnimy przestrogi z bolesnej przeszłości, nie pozwolimy złu by znów mogło się rozlewać, niewolić i krzywdzić". 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA podlaskie HISTORIA historia Polski NKWD ZSRR zbrodnie sowieckie II wojna światowa obława augustowska Andrzej Duda pamięć

77. rocznica Obławy Augustowskiej. Premier uczcił pamięć poległych: zginęli, bo byli Polakami

Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że zbrodnia augustowska wymaga pełnego wyjaśnienia. Przy Wzgórzu Krzyży w Gibach, miejscu symbolizującym grób ofiar Obławy Augustowskiej, odbywają się główne obchody 77. rocznicy największej zbrodni dokonanej na Polakach po II wojnie światowej. Szef rządu przekonywał, że zbrodnia była precyzyjnie zaplanowana, a jej ofiary miały zostać zapomniane.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA podlaskie Mateusz Morawiecki HISTORIA historia Polski NKWD ZSRR zbrodnie sowieckie II wojna światowa obława augustowska Instytut Pamięci Narodowej Instytut Pileckiego

22-latek nagrywał jak znęca się nad kotem, teraz trafił do aresztu. Grozi mu do 5 lat więzienia

Sąd w Gdyni aresztował podejrzanego o znęcanie się nad kotem ze szczególnym okrucieństwem. 22-latek spędzi za kratami trzy miesiące. Jak ustalili śledczy, mężczyzna wieszał zwierzę za łapy na kablu od suszarki i bił je pięścią, a później nagrywał filmy z zajścia i publikował w je internecie. Zatrzymanemu grozi do pięciu lat więzienia.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA kot policja areszt ochrona zwierząt pomorskie

Zarzut pedofilii i zatrzymanie aktywisty z warszawskiego Targówka. Radni PiS żądają nadzwyczajnej sesji w tej sprawie

50-letni mężczyzna, który prowadził Wioskę Archeologii Żywej i zajęcia z dziećmi w domu kultury "Świt" został zatrzymany pod zarzutem obcowania płciowego z nieletnią. Radni Prawa i Sprawiedliwości z Targówka żądają zwołania nadzwyczajnej sesji w tej sprawie i pokazują jego zdjęcie z prezydentem Trzaskowskim.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka mazowieckie społeczeństwo przestępczość pedofilia prokuratura areszt

Akcja CBŚP. Wytwórnia narkotyków zlikwidowana, przejęto tony środków chemicznych

Funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji zlikwidowali laboratorium benzylometyloketonu (BMK) i przejęli m.in. ilość półproduktu, z której można by było wyprodukować 10 kg amfetaminy. Ponadto przejęto urządzenia służące do wytwarzania środków odurzających oraz około 3 ton różnych substancji chemicznych. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA służby i bezpieczeństwo CBŚP narkotyki łódzkie policja