Polskie Radio
Section05

szczyt NATO 2022

Artur Żak: ukraińscy komentatorzy cieszą się ze wzmocnienia wschodniej flanki NATO

Wśród najważniejszych wniosków szczytu NATO na Ukrainie wymienia się często pomoc dla Ukrainy, jaką zadeklarował Sojusz, pomoc wojskową. Często jest podkreślane, że mowa wyłącznie o broni obronnej. Komentatorzy zaznaczają, że Ukraina, żeby skutecznie walczyć z Federacją Rosyjską, potrzebuje jednak właśnie broni nie obronnej, ale ofensywnej, artylerii, systemów rakietowych i amunicji - mówił w Polskim Radiu 24 Artur Żak, współpracownik Radia Lwów i tłumacz w bazie wojskowej pod Lwowem.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Ukraina Rosja wojna 2022 NATO szczyt NATO serwis wschodni Europa Zachodnia USA Madryt Tadeusz Płużański Polskie Radio 24

PR24 Prof. Grzegorz Górski: NATO przestaje być sojuszem wojskowym, a zaczyna być sojuszem politycznym

- Sojusz Północnoatlantycki niestety jest organizacją, którą dziś trudno jest manewrować, ze względu na bardzo dużą liczbę członków. Konsensualne ustalenia dotyczące czegokolwiek są rzeczą trudną. (..) NATO przestaje być sojuszem wojskowym, a zaczyna być sojuszem politycznym - ocenił na antenie Polskiego Radia 24 prof. Grzegorz Górski (Kolegium Jagiellońskie).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ŚWIAT Europa NATO

Kwatera Główna V Korpusu wojsk USA w Polsce. Wróblewski: historyczna decyzja

- Do tej pory mieliśmy właściwie amerykańską obecność w Polsce, ale na zasadzie obecności rotacyjnej czy - później - pogłębionej (...). Natomiast teraz mamy stałe dowództwo. Czyli tak, jak mamy instalacje stałe, jak baza Ramstein w Niemczech, tak teraz mamy stałą bazę w Poznaniu - mówił w Polskim Radiu 24 amerykanista z Uczelni Łazarskiego Artur Wróblewski.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Magdalena Złotnicka Artur Wróblewski NATO szczyt NATO ŚWIAT USA Europa Madryt Hiszpania

"To jest to, na co czekaliśmy". Rogowski o ustaleniach szczytu NATO

- Zdecydowanie najważniejszą informacją jest wzmocnienie wschodniej flanki, czyli stałe dowództwo V Korpusu w Poznaniu i dodatkowi żołnierze - wzmocnienie sił szybkiego reagowania. To są na pewno informacje, na które czekaliśmy - mówił w Polskim Radiu 24 Arkadiusz Rogowski (Gazeta Codzienna "Nowiny"). Gośćmi "Debaty poranka" byli także Jacek Gądek (portal Gazeta.pl) oraz Adam Borowski (Warszawski Klub Gazety Polskiej). 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Kreml Ukraina wojna 2022 polityka NATO Finlandia Szwecja Madryt ŚWIAT

Szczyt NATO 2022. Szramka: potrzeba zaangażowania się nie tylko mową, ale i czynem

- Dobrze, że w Madrycie określono, że Rosja jest wrogiem Sojuszu. Mam nadzieję, że doprowadzi to do tego, że sytuacja na Ukrainie oraz to, jak państwa podchodzą do wojny, zmienią się. Potrzeba rozpędu i zaangażowania się nie tylko mową, ale i czynem - skomentował na antenie Polskiego Radia 24 poseł niezrzeszony Paweł Szramka. Gościem audycji był także Rafał Bochenek (PiS).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ŚWIAT Madryt NATO Adrian Klarenbach

POLSKIE RADIO 24 "Jako szef RE był bierny wobec Ukrainy". Wiceszef MON o słowach Tuska ws. szczytu NATO

- Gorzkie słowa wypowiedział człowiek, który przez pięć lat był najważniejszym politykiem UE. Donald Tusk miał narzędzia i instrumenty, aby bardzo mocno wesprzeć Ukrainę i jej pomóc. Wojna na Ukrainie trwała już podczas jego urzędowania - mówił w Polskim Radiu 24 wiceszef MON Wojciech Skurkiewicz.
Zobacz więcej na temat:  Wojciech Skurkiewicz MON NATO Ukraina Rosja Donald Tusk

"Uwzględniono nasze postulaty". Wiceszef MON o szczycie NATO

 - Dowództwo V Korpusu Armii USA będzie zarządzało wojskami amerykańskimi na wschodniej flance NATO. W Poznaniu będą podejmowane wszelkie decyzje. Zupełnie zmieniają się dokumenty strategiczne NATO. Rosja nie jest już postrzegana jako partner do rozmów, ale jako potencjalne zagrożenie, wróg - tłumaczył w Polskim Radiu 24 wiceszef MON Wojciech Skurkiewicz.
Zobacz więcej na temat:  Wojciech Skurkiewicz MON NATO Ukraina Rosja

TYLKO U NAS Finlandia i Szwecja dołączą do NATO. Dyrektor PISM: to zmienia historię Europy

Jak ocenił dyrektor Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych Sławomir Dębski w rozmowie z Polskim Radiem, przyjęcie do NATO Szwecji i Finlandii pozwala Joe Bidenowi przejść do historii jako prezydentowi, który doprowadził do kolejnego wielkiego rozszerzenia Sojuszu. Szef PISM pochwalił też stopniowe zwiększanie liczby wojsk sojuszniczych na wschodniej flance NATO, ale wyraził rozczarowanie, że nie zdecydowano się na stworzenie w Polsce i Rumunii stałych baz amerykańskich.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT NATO Sławomir Dębski Polski Instytut Spraw Międzynarodowych Finlandia Szwecja Rosja bezpieczeństwo Europa

Wiceszef MSZ reaguje na słowa Tuska ws. szczytu NATO. "Mówi to samo, co rosyjska propaganda"

"W dniu kiedy Finlandia i Szwecja zostały formalnie zaproszone do NATO, Rosja - oficjalnie uznana za wroga, a USA przenoszą do Polski dowództwo V korpusu swojej armii, Donald Tusk twierdzi że »jesteśmy mniej bezpieczni«. W zasadzie to samo powtarza rosyjska propaganda" - napisał wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński. Dodał, że tego typu słowa to "skarb dla Putina". 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Donald Tusk NATO polityka Paweł Jabłoński Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rosja

"Rosja zaczyna być postrzegana jak Związek Radziecki". Kuczyński o szczycie NATO

- Jeśli Rosja jest głównym zagrożeniem dla NATO, to - patrząc na mapę Europy i coraz dłuższą linię graniczną między NATO a Rosją - Polska zajmuje zdecydowanie najważniejszą pozycję ze względów geograficznych - powiedział w Polskim Radiu 24 Grzegorz Kuczyński, ekspert ds. Europy Wschodniej. - To, że Polska stała się centralnym punktem wschodniej flanki NATO, co powiedział też otwarcie Joe Biden, jest zupełnie naturalne, niezależnie od sympatii politycznych, czy działań danego rządu - podkreślił.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Antoni Opaliński Grzegorz Kuczyński NATO Europa Europa Wschodnia Związek Radziecki wojna na Ukrainie Rosja

Szef BBN: Tusk i Komorowski w 2010 r. podpisywali się pod strategią, w której Rosja była nazywana partnerem

Lider PO Donald Tusk skrytykował polską delegację na szczycie NATO za "mało ambitne i mało podmiotowe" działania. Słowa Tuska skomentował szef BBN Paweł Soloch. Przypomniał on zapisy koncepcji strategicznej NATO z 2010 roku, którą podpisał prezydent Bronisław Komorowski. W koncepcji tej podkreślano znaczenie bliskiej współpracy Sojuszu z Rosją. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Donald Tusk Bronisław Komorowski Paweł Soloch polityka NATO