Polskie Radio
Section05

telewizja

Za kulisami kultowych animacji. "Historie dobranocki" w Pile

Miś Colargol, Miś Uszatek, Bolek i Lolek, Reksio, Pingwin Pik-Pok – w latach 60. i 70., codziennie o godz. 19.00, pojawiały się na ekranach telewizorów w całej Polsce, gromadząc przed ekranami tysiące dzieci. Powrót do czasów dzieciństwa umożliwia wystawa "Historie dobranocki" w Muzeum Okręgowym w Pile. Ekspozycja obejmuje m.in. oryginalne lalki filmowe, projekty, scenopisy, storyboardy czy folie animacyjne. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Piotr Firan bajki dla dzieci bajki animacja Miś Bolek i Lolek dzieci dzieciństwo Piła telewizja publiczna

Wkrótce wystartuje 31. Festiwal Mediów "Człowiek w zagrożeniu"

Ponad 100 reportaży filmowych, telewizyjnych i radiowych oraz filmów dokumentalnych będzie można obejrzeć i wysłuchać w trakcie Festiwalu Mediów "Człowiek w zagrożeniu", który już po raz 31. odbędzie się w Łodzi. O historii festiwalu i tym, czego można się spodziewać podczas jego najnowszej edycji, opowiada jego dyrektor, Jakub Wiewiórski.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA media Łódź Marta Piasecka FILM radio Trójka

Rozpoczyna się Międzynarodowy Festiwal Telewizyjny Heart of Europe

Ponad 80 produkcji z 12 krajów regionu Europy Środkowo-Wschodniej można zobaczyć podczas rozpoczynającego się dziś Festiwalu Telewizyjnego Heart of Europe. Wydarzenie organizowane jest w formie hybrydowej: w warszawskiej Kinotece, gdzie potrwa do 5 listopada i online na platformie heartofeurope.tvp.pl. Produkcje będą tam dostępne do końca miesiąca.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA TVP koncert KULTURA FILM media społeczeństwo

Awatar jako prezenter - przyszłość czy zagrożenie?

Pierwszy awatar pojawił się w koreańskiej telewizji rok temu, powstał na bazie wizerunku prawdziwej prowadzącej. Do jego stworzenia wykorzystano mimikę i gesty dziennikarki na podstawie wielogodzinnych nagrań. Dzisiaj cyfrowo stworzeni prezenterzy w Korei prowadzą wiadomości, a zachodni show-biznes planuje trasy koncertowe z udziałem artystów stworzonych przez sztuczną inteligencję.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Kasia Dydo dezinformacja fake news koncerty Katarzyna Dydo sztuczna inteligencja

"Nieźle się zapowiadało". Autobiografia Jana Suzina

W latach 50. ubiegłego wieku telewizja w Polsce dopiero raczkowała. To była improwizacja, nikt nic nie wiedział, nie było odpowiednich stanowisk ani etatów. Ludzi do pracy ściągano z najdziwniejszych miejsc (choć głównie z radia). Tak było również w przypadku Jana Suzina, architekta, który został jednym z najpopularniejszych polskich prezenterów telewizyjnych i lektorów filmowych.
Zobacz więcej na temat:  Monika Małkowska Trójka KULTURA