Polskie Radio
Section05

Tomasz Zapert

"Poczytnik". Ostróda 1946 roku, czyli polski "Dziki Zachód"

Andrzej Brzeziecki na podstawie m.in. zachowanych w Archiwum IPN zeznań świadków odtwarza powojenne burzliwe chwile na ziemiach odzyskanych, kiedy po ulicach grasowali pijani czerwonoarmiści, a spokój na tym "Dzikim Zachodzie" próbowali zaprowadzić nie bardziej trzeźwi przedstawiciele władzy ludowej. W Polskim Radiu 24 rozmowa z autorem książki.
Zobacz więcej na temat:  książki KULTURA literatura Polskie Radio 24 czytelnictwo KSIĄŻKA Krzysztof Masłoń

"Postać warta przypomnienia". Jerzy Kłosiński o prof. Arturze Hutnikiewiczu

Prof. Artur Hutnikiewicz to jeden z najwybitniejszych znawców literatury okresu Młodej Polski i dwudziestolecia międzywojennego, wykładowca UMK w Toruniu, autor ponad 300 prac naukowych, w tym szereg monografii książkowych, rozpraw i studiów literackich. Gościem audycji był Jerzy Kłosiński, autor biografii prof. Artura Hutnikiewicza.
Zobacz więcej na temat:  książki KULTURA literatura Polskie Radio 24 czytelnictwo KSIĄŻKA Krzysztof Masłoń

"Turecka tabakierka". Słuchowisko Tomasza Skilera i Tomasza Zaperta w reżyserii Tomasza Zacharewicza

Odsiecz wiedeńska jest jednym z najważniejszych wydarzeń w dziejach polskiego oręża, a i polskiej historii. "Bóg i Pan nasz, na wieki błogosławiony, dał zwycięstwo i sławę narodowi naszemu, o jakiej wieki przeszłe nigdy nie słyszały."  - pisał król Jan III do swej Marysieńki nazajutrz po odniesionej victorii.
Zobacz więcej na temat:  Teatr Polskiego Radia RepertuarTeatruPR2023 TEATR słuchowisko Tomasz Zacharewicz Agnieszka Szczepańczyk Piotr Grabowski Joanna Jeżewska Sławomir Pacek Mariusz Ostrowski Arkadiusz Janiczek Bartosz Obuchowicz Leon Charewicz Mikołaj Wachowski Krzysztof Wakuliński

"Poczytnik". Reprint pism Tadeusza Gajcego

Na pamiątkę setnej rocznicy urodzin Tadeusza Gajcego Państwowy Instytut Wydawniczy zaplanował wyjątkową publikację, która współczesnemu czytelnikowi przybliży postać tragicznie zmarłego poety z odmiennej strony niż typowe książki w charakterze "wierszy wybranych/zebranych" poprzedzone biograficzno-komentatorskim wstępem. O publikacji oraz twórczości Tomasza Gajcego rozmawiali w Polskim Radiu 24 Tomasz Zapert i Krzysztof Masłoń. 
Zobacz więcej na temat:  książki KULTURA literatura Polskie Radio 24 czytelnictwo KSIĄŻKA Krzysztof Masłoń

Wspomnienie Krzysztofa Mętraka. "Liczono się z jego zdaniem i przenikliwością sądów"

4 sierpnia minęło 30 lat od śmierci Krzysztofa Mętraka, pisarza, felietonisty oraz krytyka filmowego i literackiego. Ceniony za swoje pióro i erudycję, w prywatnym życiu walczył z nałogami, ale pozostawił po sobie obszerny katalog tekstów i recenzji. Laureata Nagrody Kisiela z 1990 roku wspominali w audycji "Poczytnik" Krzysztof Masłoń i Tomasz Zapert.
Zobacz więcej na temat:  literatura Krzysztof Masłoń

PR24 "Szpot nigdy nie dał się nabrać komunie". Antoni Libera wspomina swojego mentora

- Spotkania z Januszem Szpotańskim otwierały mi oczy na pewne wady i minusy opozycji, z którą, oczywiście, on sam trzymał, ale nie pozostawał bezkrytyczny. Widział, na czym polegają ich wady - mówił w Polskim Radiu 24 Antoni Libera wspominając postać słynnego literata i szachisty. - On nie dał się nigdy, ani na chwilę, nabrać komunie - powiedział.
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Masłoń literatura KULTURA Polskie Radio 24

"Poczytnik". "Marian Eile. Poczciwy cynik z »Przekroju«"

- Legenda pisma była budowana przez lata i powoli blakło to, co wyprawiało się w "Przekroju" na przełomie lat 40. i 50. Później, w latach 60., były to przede wszystkim pierwsze dwie, a czasem trzy strony, gdzie ukazywały się te informacje, które miały się ukazać (…). Eile nazywał strony, na których "płacił partii", co jej, stronami ogłoszeniowymi. "Przekrój", który przeszedł do legendy, zaczynał się od czwartej lub piątej strony - mówił w Polskim Radiu 24 Mariusz Urbanek, pisarz.
Zobacz więcej na temat:  książki KULTURA literatura Polskie Radio 24 czytelnictwo KSIĄŻKA Krzysztof Masłoń

"Poczytnik". Twórczość Jarosława Abramowa-Newerlego

- Niektóre z jego piosenek to prawdziwe perełki, że wspomnę "Bogdan, trzymaj się" Łazuki, czy sławni "Okularnicy" (...). Do dzisiejszego dnia jest trochę niedoceniony jako prozaik - mówił w Polskim Radiu 24 Krzysztof Masłoń, który z Tomaszem Zapertem, rozmawiał o dorobku artysty. 90 lat temu, 17 maja 1933 roku, urodził się w Warszawie Jarosław Abramow-Newerly, pisarz, kompozytor, autor tekstów piosenek, a także dziennikarz.
Zobacz więcej na temat:  książki KULTURA literatura Polskie Radio 24 czytelnictwo KSIĄŻKA Krzysztof Masłoń Jarosław Abramow-Newerly

"Matka wszystkich intryg". Jan Wernik o operacji sowieckiego wywiadu "Trust"

- Rosja w latach 20 ub. wieku pogrążona jest w ogólnym chaosie, potrzebuje chwili na stabilizację swojej władzy. Żeby to zrobić, musi mieć spokój. Obawia się wojny prewencyjnej, inspirowanej przez "białą" emigrację, celem operacji było także skłócenie tego środowiska. Kolejnym celem była Polska (…), państwo jeszcze nieukształtowane do końca i opuszczone przez sojuszników - mówił w Polskim Radiu 24 Jan Wernik, autor książki "Na powrozie ułudy".
Zobacz więcej na temat:  książki KULTURA literatura Polskie Radio 24 czytelnictwo KSIĄŻKA Krzysztof Masłoń

"Nie oceniam tych ludzi". Andrzej Janikowski o książce "Trzysta procent socjalizmu. Przodownicy pracy w PRL"

- Jestem pełen ogromnego szacunku dla bardzo ciężkiej pracy tych ludzi, a jednocześnie nie mam szacunku dla tej całej hucpy, którą stało się w końcu przodownictwo pracy - mówił w Polskim Radiu 24 Andrzej Janikowski, pisarz, autor książki "Trzysta procent socjalizmu. Przodownicy pracy w PRL".
Zobacz więcej na temat:  książki KULTURA literatura Polskie Radio 24 czytelnictwo KSIĄŻKA Krzysztof Masłoń