Polskie Radio
Section05
Trójka

Uwaga, oszuści nie mają urlopu! Na co uważać podczas wakacji, by nie dać się oszukać?

Sezon wakacyjny w pełni: niektórzy już cieszą się wypoczynkiem, inni dopiero się do niego szykują. Jednak należy pamiętać, że lato nie jest bynajmniej sezonem urlopowym dla oszustów. Ba, dla nich to doskonała okazja, by zarobić. Na co uważać, jak nie dać zrobić się w balona i nie stracić pieniędzy w czasie wakacji?
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA wakacje urlop oszustwo Aleksandra Dobieszewska Robert Grzędowski podróże hotel

Walka z odrzuceniem wśród rówieśników. "Sytuacja tych dzieci jest trudna"

- Temat jest trudny, ale sytuacja tych dzieci jest niezwykle trudna. To są dzieci zagubione, bezradne, nie wiedzą, co począć. A bardzo często jest tak, że ta przemoc rówieśnicza nie wynika z jakichś złych intencji kolegów i koleżanek - mówi Joanna Roguska-Berdyn z wydawnictwa Pointa. Jego nakładem wydano książki opisujące sytuacje dzieci zmagających się z odrzuceniem i przemocą ze strony rówieśników. Gościni "Zagadkowej Niedzieli" prowadzi jednocześnie działania na rzecz pomocy skrzywdzonym w ten sposób najmłodszym.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Stoparczyk Kasia Stoparczyk społeczeństwo odrzucenie przemoc

"Wotum" – serial kryminalny na wakacyjnej "Scenie Teatralnej Trójki"

Powieść Macieja Siembiedy "Wotum" stała się podstawą scenariusza serialu kryminalnego, zrealizowanego i premierowo przedstawionego w 2023 roku w Radiu Opole. Współautor adaptacji oraz reżyser – Paweł Chmielewski – zaproponował nam prezentację serialu na "Scenie Teatralnej Trójki".
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Scena Teatralna Trójki Wojciech Fułek Marta Klubowicz Paweł Chmielewski mikołaj krawczyk Barbara Marcinik Wojciech Dorosz

"Po Prostu Wschód" - język rosyjski wśród Ukraińców i stosunki na linii Warszawa-Kijów

W tym wydaniu audycji Piotr Pogorzelski rozmawiał z ukraińskim publicystą i politologiem Mykołą Riabczukiem o tym, dlaczego część Ukraińców wciąż mówi po rosyjsku, czy ma to znaczenie dla przyszłości tego państwa i kiedy Warszawa i Kijów będą mogły wreszcie szczerze i spokojnie porozmawiać nie tylko o tym, co nas łączy, ale też, co dzieli.
Zobacz więcej na temat:  Piotr Pogorzelski wojna na Ukrainie Ukraina

"Mówiło się o tym filmie". Odwrócony świat wampirów w reżyserskim debiucie Ariane Louis-Seize

- W Wenecji wspominało się o tym filmie. (...) To jest czarna komedia, trochę opowieść o dorastaniu i etycznej konsumpcji. Wszystko ubrane w czarny humor - mówi o filmie "Humanitarna wampirzyca poszukuje osób chcących popełnić samobójstwo" dziennikarka filmowa Małgorzata Steciak. Produkcja jest reżyserskim debiutem Ariane Louis-Seize, która za swój obraz otrzymała nagrodę na festiwalu filmowym w Wenecji.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Borowiecka kino horror komedia wampir KULTURA

Festiwal Avant Art w Wałbrzychu, czyli eksperymentalna sztuka i budowanie społeczności

Festiwal Avant Art rozpoczynał się od imprezy we Wrocławiu. Z biegiem lat odwiedzał kolejne miasta, w których pozostał na dłużej. W tym roku wydarzenie odbywa się między innymi w Wałbrzychu. - Bardzo zależy nam na tym, by budować pewne społeczności. Kierujemy się do bardzo konkretnej grupy ludzi, która jest zainteresowana sztuką eksperymentalną, awangardową i filmami - podkreśla Kostas Georgakopulos, prezes fundacji Avant Art i dyrektor artystyczny festiwalu.
Zobacz więcej na temat:  Małgorzata Jakubowska SZTUKA Wałbrzych muzyka rozrywkowa kino

Przed szczytem NATO. Politycy o postulatach Polski

Wsparcie dla Ukrainy i wydatki na obronność to kluczowe sprawy, na jakie powinna zwracać uwagę Polska podczas szczytu NATO, który rozpocznie się 9 lipca w Waszyngtonie - wynika z wypowiedzi gości Programu 3 Polskiego Radia. Sojusz będzie bowiem najsilniejszy wtedy, kiedy będzie zjednoczony i nie będzie "dwóch prędkości" - przekonywali goście "Śniadania w Trójce".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Renata Grochal Magdalena Biejat Miłosz Motyka Joanna Kluzik-Rostkowska Krzysztof Szczucki Łukasz Rzepecki NATO bezpieczeństwo

Wcale nie "poszłem" i "włanczać". Jakie błędy językowe popełniamy najczęściej?

- Intuicja podpowiadałaby nam, że najczęstsze błędy to "poszłem", "włanczać" czy "cofnąć do tyłu". Te błędy są rozpoznane, trochę obśmiane. (...) Najpowszechniejszymi błędami są jednak te, o których nie wiemy, że są błędem - zwraca uwagę Paweł Trzaskowski z Poradni Językowej Polskiego Radia. Jak możemy się wystrzegać takich pomyłek językowych?
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Łoniewski język polski język ojczysty polszczyzna poprawna polszczyzna poprawność językowa

"Wszystko Wszędzie Teraz": nowy komiks Ernesto Gonzalesa, wampiry i przegląd "Nowe otwarcie"

Kolejne wydanie audycji Katarzyny Borowieckiej upłynie pod znakiem premier, zarówno kinowych, jak i komiksowych. Porozmawiamy więc o premierze nowego horroru komediowego i wątkach wampirycznych oraz o nudnych (tylko według tytułu) przygodach Agaty i Szymona w nowym komiksie Ernesto Gonzalesa. Do tego zajrzymy do Kina Iluzjon Filmoteki Narodowej, gdzie trwa przegląd "Nowe otwarcie".
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Borowiecka kino komiks horror komedia wampir