Polskie Radio
Section05
Trybunał Konstytucyjny

Zmiana Konstytucji? Sprawdziliśmy szanse senackiego projektu

W Senacie odbędzie się dziś kontynuacja wysłuchania publicznego projektu dotyczącego zmiany Konstytucji. Jak tłumaczą jego autorzy, celem jest "przywrócenie prawidłowego funkcjonowania systemu kontroli konstytucyjności prawa w Polsce, zgodnego z wartościami konstytucyjnymi właściwymi dla demokratycznego państwa prawnego". Projekt przygotowali senatorowie koalicji rządowej. Czy zostanie uchwalony przez parlament?
Zobacz więcej na temat:  Senat konstytucja koalicja obywatelska Prawo i Sprawiedliwość

Świrski blokuje pieniądze. Ministra: nie są jego prywatnymi

Środki z abonamentu nie są prywatnymi pieniędzmi KRRiT ani przewodniczącego Macieja Świrskiego - powiedziała w środę szefowa Ministerstwa Kultury Hanna Wróblewska. Jak dodała, jeżeli ktoś stoi na czele publicznej instytucji, "to nie ma być ona odzwierciedleniem jego ego i politycznych zobowiązań, tylko ma służyć publiczności".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Maciej Świrski KRRiT Sejm media publiczne prawo Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Gorąco w TK, poseł opuścił salę. "Niedopuszczalne, skandaliczne"

Uchwała Sejmu z 6 marca br. o usunięciu skutków kryzysu konstytucyjnego z lat 2015-2023 jest niekonstytucyjna, a jej uwzględnienie przez organy władzy "może powodować odpowiedzialność konstytucyjną i karną" - orzekł Trybunał Konstytucyjny. Wniosek o zbadanie konstytucyjności tej uchwały złożyli posłowie PiS. Podczas rozprawy na sali zawrzało i doszło do ostrej wymiany zdań.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA prawo legislacja sądownictwo Sejm

Trybunał Stanu dla szefa KRRiT? Jest głos konstytucjonalisty

Minister kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomiej Sienkiewicz poinformował, że w Sejmie są zbierane wnioski o Trybunał Stanu dla przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Macieja Świrskiego. - Została uruchomiona procedura związana z osądzeniem urzędnika - mówi konstytucjonalista, prof. Marek Chmaj.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Maciej Świrski Bartłomiej Sienkiewicz KRRiT Sejm media publiczne prawo

Zmiany w TK. Rzecznik praw obywatelskich ma wątpliwości

- To stworzenie niezwykle niebezpiecznego precedensu. Precedensu polegającego na tym, że Sejm, czyli aktualna większość polityczna, uznaje, że istnieją okoliczności, w których można unieważnić grupę orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego - mówi w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl prof. Marcin Wiącek. Rzecznik praw obywatelskich odniósł się w ten sposób do jednego z zapisów projektów ustaw wniesionych do Sejmu, które mają być podstawą reformy Trybunału Konstytucyjnego.
Zobacz więcej na temat:  Rzecznik Praw Obywatelskich POLSKA konstytucja aborcja prawo