Polskie Radio
Section05

USA

Andrzej Dera: cały świat będzie słuchał tego, co Joe Biden powie w Warszawie

- Wizyta Joe Bidena w Polsce jest bardzo znamienna. Po raz pierwszy w historii się zdarza, że prezydent Stanów Zjednoczonych w ciągu 12 miesięcy jest drugi raz w jednym kraju. Ale sytuację też mamy nadzwyczajną - mówił w Polskim Radiu 24 minister w KPRP Andrzej Dera.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Jerzy Jachowicz Andrzej Dera POLSKA polityka dyplomacja Joe Biden Stany Zjednoczone Joe Biden w Polsce

Joe Biden w Warszawie. Władysław T. Bartoszewski: mam nadzieję na historyczne przemówienie

- Z grupą posłów wybieramy się na wystąpienie Joe Bidena w Warszawie - zapowiedział w Polskim Radiu 24 poseł PSL Władysław Teofil Bartoszewski. Wyraził nadzieję, że z usta prezydenta Stanów Zjednoczonych padną potężne, historyczne słowa na wzór przemówienia Winstona Churchilla z 1940 roku, czy przemówień amerykańskich prezydentów Johna Kennedy'ego czy Ronalda Reagana w Berlinie.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Władysław Teofil Bartoszewski Adrian Klarenbach POLSKA polityka dyplomacja Stany Zjednoczone Joe Biden Warszawa Joe Biden w Polsce

Rosja chce przestraszyć Polskę i Ukrainę. Żaryn: prowadzą operację związaną z wizytą Joe Bidena

Stanisław Żaryn przestrzegł w mediach społecznościowych przed działaniami Kremla związanymi z wizytą Joe Bidena w Polsce i na Ukrainie. "Rosja prowadzi operację informacyjną" - napisał pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Joe Biden w Polsce Joe Biden Stany Zjednoczone Rosja wojna na Ukrainie wojna 2023 Stanisław Żaryn

Biały Dom: Kreml wiedział o podróży do Kijowa. Media wskazują inne warianty spotkania Bidena z Zełenskim

- Prezydent Joe Biden chciał wysłać mocny sygnał trwałego wsparcia dla Ukrainy - powiedział na konferencji prasowej doradca amerykańskiego prezydenta ds. bezpieczeństwa nardowego Jake Sullivan odpowiadając na pytania o wizytę prezydenta USA w Kijowie. Przyznał też, że o podróży do stolicy Ukrainy powiadomiona została Moskwa.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ameryka Joe Biden Ukraina Kijów

Wojenna dezinformacja Rosji. Minister Cieszyński: Polskę wymienia się jako "troublemakera"

- Nie trzeba metod i możliwości służb specjalnych, aby stwierdzić, że z danego konta w mediach społecznościowych płynie sprzyjająca Rosji narracja. Te same konta powielały wcześniej narrację antyszczepionkową oraz o szkodliwości telefonii 5G. Te same grupy wchodzą w kolejne tematy. Liczą na uzyskanie destabilizacji poprzez dyskredytację działań rządu - mówił w Polskim Radiu 24 minister Janusz Cieszyński, pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa. 
Zobacz więcej na temat:  bezpieczeństwo cyberbezpieczeństwo Rosja Ukraina dezinformacja Joe Biden POLSKA

Biden w Kijowie. Prof. Madajczyk: przekazanie Ukrainie broni o dalszym zasięgu było jednym z istotniejszych tematów

- Dotychczas Waszyngton stawiał wyraźne granice ws. przekazania Ukrainie broni o dalszym zasięgu jak i samolotów, więc domyślam się, że był to jeden z istotniejszych elementów rozmowy Bidena z Zełenskim- powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Piotr Madajczyk, Polska Akademia Nauk, ekspert ds. niemieckich.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Polskie Radio 24 polityka wojna na Ukrainie Joe Biden

Prezydent USA w Polsce. Jak wyglądają przygotowania do wizyty głowy państwa?

Pierwszym amerykańskim prezydentem, który odwiedził Polskę, był Richard Nixon. Później z USA do naszego kraju przylatywali Gerald Ford, Jimmy Carter, George H.W. Bush, Ronald Reagan, Barack Obama i Donald Trump. Teraz pora na Joe Bidena. Przygotowanie takiej wizyty jest dużym wyzwaniem, które wymaga wielu przygotowań i współpracy służb.
Zobacz więcej na temat:  Daniel Wydrych Stany Zjednoczone Joe Biden Joe Biden w Polsce

Prezydent USA na Ukrainie. "Jestem w Kijowie, aby potwierdzić nasze niezachwiane poparcie dla demokracji"

Prezydent USA Joe Biden złożył niezapowiedzianą wizytę w stolicy Ukrainy. "Jestem w Kijowie przed rocznicą rosyjskiej inwazji na Ukrainę, aby spotkać się z ukraińskim prezydentem Wołodymyrem Zełenskim i potwierdzić nasze niezachwiane poparcie dla demokracji, suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy" - napisał na Twitterze prezydent Stanów Zjednoczonych.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2022 Stany Zjednoczone Joe Biden Kijów

Raport: w styczniu br. sprowadzono do Polski o 4,4 proc. mniej używanych aut niż rok wcześniej

W styczniu br. zarejestrowano w Polsce ponad 58 tys. sprowadzonych z zagranicy używanych samochodów osobowych i dostawczych o dmc do 3,5 t, co oznacza spadek o 4,4 proc. rdr - wynika z danych Instytutu Samar. Dodano, że to trzeci miesiąc z rzędu z wynikami poniżej 60 tys. sztuk.
Zobacz więcej na temat:  kierowca kierowcy Radio kierowców motoryzacja samochody import sprzedaż Polskie Radio Kierowców Polskie Radio samochód Niemcy ŚWIAT GOSPODARKA finanse bmw ford Francja Belgia Holandia Włochy Szwajcaria społeczeństwo STYL ŻYCIA Niemcy

Chiny przekażą broń Rosji? "To byłoby jak kupienie biletu na Titanica"

Amerykański republikański senator Lindsey Graham ocenił sytuację w której Chiny, widząc konsekwencje rosyjskiej inwazji na Ukrainę, mimo to zdecydowałyby się przekazać Kremlowi broń. Jak zaznaczył zachowałyby się jak człowiek wykupujący bilet na Titanica. - Byłoby to najbardziej katastrofalną rzeczą dla relacji USA z Chinami - dodał na antenie amerykańskiej telewizji ABC.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Chiny Stany Zjednoczone Rosja konflikty międzynarodowe wojna na Ukrainie wojna 2022