Polskie Radio
Section05

Rafał Tomański

Wojna izraelsko-palestyńska. Jakie są możliwe scenariusze na najbliższe tygodnie?

Maciej Milczanowski z Uniwersytetu Rzeszowskiego i Fundacji Pułaskiego odnosząc się do wizyty amerykańskiego prezydenta Joe Bidena w Izraelu, ocenił, że długofalowo nie wpłynie ona na działania Izraela, mimo że mówi się, że amerykański przywódca był przeciwny niektórym jego działaniom. – Nie będzie to miało wpływu na całokształt konfliktu, bo Izrael będzie prowadził działania zarówno przeciwko Hamasowi, jak i Hezbollahowi. (…). Zapewne Izraelowi zależy na tym, żeby wkroczyć na terytoria obu organizacji, które w tej chwili zwalcza – ocenia gość Rafała Tomańskiego.  
Zobacz więcej na temat:  Bliski Wschód Izrael Palestyna Strefa Gazy Indie Argentyna konflikt w Strefie Gazy

Atak Hamasu na Izrael. "Najprawdopodobniej dojdzie do konfrontacji"

Niespodziewanie palestyński Hamas zaatakował Izrael. W sobotę (7.10) nad ranem wystrzelono tysiące rakiet, a bojownicy przedostali się na teren Izraela i wzięli cywilów jako zakładników. Jednocześnie premier Beniamin Netanjahu zapowiedział, że Izrael jest w stanie wojny. – Takiej sytuacji jeszcze nie było, jeśli chodzi o pejzaż tego konfliktu – ocenia Paweł Rakowski, publicysta i ekspert ds. Bliskiego Wschodu.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Izrael Palestyna Strefa Gazy konflikt w Strefie Gazy konflikty międzynarodowe

Słowacja przy urnie: wybory parlamentarne u południowych sąsiadów Polski

Słowacja wybiera nowy parlament. Pytanie, kto wygra i kto utworzy nowy rząd jest wciąż otwarte. Na ostatniej prostej prowadziła populistyczna partia Smer, byłego premiera Fico, który odszedł kilka lat temu w niesławie po oskarżeniach o współpracę z mafią. Tuż za nią plasowała się prozachodnia i proeuropejska Progresywna Słowacja. Bez względu na wynik, zwycięzca nie będzie mógł stworzyć samodzielnie rządu.
Zobacz więcej na temat:  Słowacja wybory wybory parlamentarne Unia Europejska NATO wojna na Ukrainie Rosja Trójka

"Jesteśmy przygotowani na scenariusze kreowane przez drugą stronę" mówią żołnierze na granicy polsko-białoruskiej

Kryzys migracyjny na granicy polsko-białoruskiej trwa już dwa lata. Sytuację zmieniła zapora na granicy, która uniemożliwiła, a przynajmniej bardzo utrudniła nielegalne przekraczanie granicy. W tym roku zapora została dodatkowo wzmocniona przez system perymetryczny. Mimo to próby nielegalnego przedostania się do Polski i Unii Europejskiej wciąż są podejmowane.
Zobacz więcej na temat:  wojna hybrydowa granica imigranci w Europie Białowieża historia Polski 17 września 1939

Gen. Roman Polko: Prigożyna pozbyto się w sposób spektakularny

– Najpierw oszukano Prigożyna, człowieka, który powinien doskonale znać kremlowskie układy. Dano mu nadzieję, że wszystko będzie po staremu. Przejęto pewno jego najlepszych ludzi i aktywa, rozeznano, jak sobie podporządkować to, co on stworzył, a później konsekwentnie Putin zemścił się za to, co wydarzyło się dwa tygodnie temu – mówił gen. Roman Polko w rozmowie z Rafałem Tomańskim. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Rosja Ukraina wojna na Ukrainie F-16 Indie Roman Polko Grzegorz Kuczyński

Wiek emerytalny i wyprzedaż polskich firm. Szrot: wielu Polaków chce przedstawić swoje zdanie w tej sprawie

– Sądzę, że bardzo wielu Polaków chce przedstawić swój pogląd w sprawie wieku emerytalnego, tak samo jak w sprawie prywatyzacji. Im więcej demokracji bezpośredniej, tym lepiej – powiedział w Trójce Paweł Szrot z Kancelarii Prezydenta. Gośćmi "Śniadania w Trójce" byli także Bartosz Kownacki (Prawo i Sprawiedliwość), Katarzyna Lubnauer (Koalicja Obywatelska), Dariusz Klimczak (Koalicja Polska), Marcin Kulasek (Nowa Lewica), Mariusz Gosek (Suwerenna Polska).
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Trójka