Polskie Radio
Section05

Rafał Tomański

Prof. Krysiak: "Mamy produkty lepsze, niż zagraniczne"

Kongres "Polska Wielki Projekt" relacjonowany jest na bieżąco na różnych antenach Polskiego Radia. W wydarzenie to było osią specjalnego wydania "Świata do trzeciej", nadawanego z Arkad Kubickiego. Wśród gości Rafała Tomańskiego znaleźli się m.in.: prof. Zdzisław Krasnodębski z Fundacji Polska Wielki Projekt, prof. Zbigniew Krysiak z Instytutu Myśli Schumanna, prof. Andrzej Zybertowicz, Nicholas Eberstadt z American Enterprise Institute, historyk dr Philippe Fabry oraz Brett Bourbon – filozof i teolog z Uniwersytetu w Dallas.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Polska Wielki Projekt Kongres Polska Wielki Projekt 2023 Warszawa Jacek Sasin

Nowe technologie i sieć 5G: jakie są mity, a jaka rzeczywistość?

Globalny rozwój sieci 5G ma szansę wpłynąć na zmianę rzeczywistości dla konsumentów, firm oraz instytucji publicznych. Ale jak zwykle coś, co jest nowe i niesprawdzone, może powodować strach. Niepotrzebnie – mówią naukowcy i badania. A polski rząd wraz z Instytutem Łączności przygotowuje szkolenia dla mieszkańców, uświadamia tych nieprzekonanych i tych, którzy protestują przeciwko nowej technologii. 
Zobacz więcej na temat:  sieć 5G NAUKA nowe technologie telefony komórkowe Klub Trójki Trójka

Czy Erdoğan może przegrać wybory? "Szansa nie jest duża, ale turecka polityka już nieraz nas zaskoczyła"

Przywódca Turcji Recep Tayyip Erdoğan jest na dobrej drodze do przedłużenia swoich rządów na kolejną dekadę. Po wygranej w pierwszej turze wyborów prezydenckich jest zdecydowanym faworytem również drugiej tury, chyba, że jakimś cudem opozycji uda się odwrócić kartę na swoją korzyść. – To nie jest duża szansa, ale turecka polityka już nieraz nas zaskoczyła – mówi Karolina Wanda Olszowska.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Turcja Recep Tayyip Erdogan

"Kraj z olbrzymim potencjałem". Agata Bareja-Starzyńska o wizycie prezydenta Andrzeja Dudy w Mongolii

- Mongolia to obszar pięć razy większy niż Polska, bardzo słabo zaludniony, to 3,4 mln mieszkańców, ale z to kraj olbrzymim potencjałem, jeśli chodzi o surowce naturalne, który dopiero czeka na wykorzystanie - mówiła  Agata Bareja-Starzyńska, mongolista i tybetolog  (Wydział Orientalistyczny UW, Kierownik Zakładu Turkologii i Ludów Azji Środkowej).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Mongolia

Co dalej z międzynarodowym listem gończym Putina?

W połowie marca Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze wydał nakaz aresztowania prezydenta Rosji Władimira Putina i rzeczniczki praw dziecka Marii Lwowej-Biełowej. Do jego wykonania, jeśli zaistnieje taka możliwość, zobowiązani są sygnatariusze Statutu Rzymskiego. Przed kilkoma dniami jednak władze RPA zapowiedziały, że będą dążyć do wycofania członkostwa tego kraju z Międzynarodowego Trybunału Karnego. – Państwa mają obowiązek pełnej współpracy z Trybunałem. Dotyczy to także wykonywanie nakazów aresztowania – zaznacza prezes MTK prof. Piotr Hofmański.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Władimir Putin Rosja Międzynarodowy Trybunał Karny

Fakty i mity na temat technologii 5G. Jak nie dać się zmanipulować?

Dlaczego to właśnie technologia 5G wywołała tak wielką falę dezinformacji i potok fake newsów? A może te zjawiska dotyczyły również poprzednich generacji telefonii komórkowej? Dlaczego protestujemy przeciwko masztom, choć tak chętnie z nich korzystamy? Jakie mity na ten temat wciąż powielane są w społeczeństwie? Jak nie dać się zmanipulować?
Zobacz więcej na temat:  Trójka technologia sieć 5G Klub Trójki

"To naturalny proces". Jaki jest cel spotkania Siergieja Ławrowa z władzami ONZ?

Szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow 24 kwietnia spotka się z szefem Organizacji Narodów Zjednoczonych Antonio Guterresem. Oprócz tego, minister poprowadzi dwa spotkania Rady Bezpieczeństwa ONZ. – Rosja jest członkiem stałym Rady Bezpieczeństwa. Ławrow jest doświadczonym politykiem i wie, jak działa ta organizacja i jak jej "użyć" – przypomina dr Joanna Siekiera, prawniczka z Uniwersytetu w Bergen i doradczyni NATO.
Zobacz więcej na temat:  ONZ Rosja Antonio Guterres Siergiej Ławrow Trójka

Polska nauka i edukacja: jakie wyzwania przed nią stoją?

Podczas zeszłotygodniowego wystąpienia w Sejmie RP minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek mówił o tym, w jaki sposób samorządy finansują różnego rodzaju projekty, odchodząc czasem od finansowania kadry naukowej. W "Klubie Trójki" goście Rafała Tomańskiego rozmawiali, w jakim kierunku nauka może iść, jakie wyzwania przed nią stawia rzeczywistość i jakie są modele jej finansowania na zachodzie i na wschodzie.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo edukacja Klub Trójki Przemysław Czarnek Trójka