Polskie Radio
Section05
wojsko

Pentagon: ku granicy Meksyku może wyruszyć 7 tys. żołnierzy

Pentagon wyznaczył oddziały liczące około 7000 żołnierzy z myślą o ewentualnym rozmieszczeniu na granicy z Meksykiem, jeśli taka będzie potrzeba – podaje Reuters, powołując się na urzędnika tego resortu. Władzom USA chodzi o powstrzymanie karawany migrantów z Ameryki Środkowej, która zbliża się do granicy meksykańsko-amerykańskiej. Mimo tego w stronę USA wyruszyły kolejne grupy migrantów - 31 października z Salwadoru w dwóch grupach w drogę ruszyło około 2000 osób, podaje Reuters.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT USA Meksyk wojsko migracja Salwador

NASZ WYWIAD B. ambasador USA o Forcie Trump: tu chodzi o artykuł 5. NATO

- Dzięki Polakom, polskiej inicjatywie, kampanii prowadzonej przez polski rząd, teraz rząd amerykański zastanawia się i rozważa różne warianty i możliwości w kwestii wzmocnienia sił USA w Polsce – mówił były ambasador Polski w USA i b. koordynator ds. sankcji i ds. regionu Eurazji i Europy, Daniel Fried, pytany przez PolskieRadio24.pl o Fort Trump.
Zobacz więcej na temat:  NASZ WYWIAD USA Stany Zjednoczone wojsko NATO Raport Białoruś Białoruś Rosja

Artur Wróblewski: Fort Trump to wyrwanie się z objęć geopolityki od czasu rozbiorów

Rozpoczyna się wizyta szefa MON w Stanach Zjednoczonych. Minister Mariusz Błaszczak będzie rozmawiał z doradcą prezydenta Donalda Trumpa Johnem Boltonem m.in. o utworzeniu w Polsce bazy Fort Trump. - Fort Trump byłby smbolicznym zakotwiczeniem Polski w sojuszu z USA, wyemancypowaniem się przez Polskę z wpływów rosyjskich. Byłoby to wyrwanie się z objęć geopolityki od czasu rozbiorów - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Artur Wróblewski amerykanista z Uczelni Łazarskiego. Do tematu odniósł się również dr Krzysztof Liedel z Collegium Civitas.
Zobacz więcej na temat:  wojsko bezpieczeństwo Fort Trump USA NATO Rosja Donald Trump Mariusz Błaszczak ŚWIAT

Prezydent: musimy wzmacniać wschodnią flankę NATO

- Wyciągnijmy wnioski z faktów. W ciągu ostatnich 10 lat Rosja dwukrotnie zmieniła siłą granice w Europie. W 2008 roku zaatakowała Gruzję, a w 2014 – Ukrainę. W obu przypadkach do dziś prawne granice obu państw nie zostały przywrócone. Śp. prezydent Lech Kaczyński przewidział rozwój sytuacji - ocenił prezydent Andrzej Duda w wywiadzie dla "Bild am Sonntag". 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT NATO Rosja Andrzej Duda prezydent wojsko Szczecin Europa Unia Europejska Niemcy