Polskie Radio
Section05

wyłączenie banerów

Piotr

Zgodnie z przeprowadzonymi przez nas badaniami poprzedzającymi uruchomienie emisji DAB+ jakość odbioru PR2 w multipleksie DAB+ będzie znacząco lepsza, niż w paśmie FM. Ponadto - w perspektywie kilku lat - program ten stanie się dostępny na terenie całego kraju, a nie na 60% powierzchni Polski, jak ma miejsce obecnie. Wyższa jakość odbioru dotyczy wszystkich programów Polskiego Radia, emitowanych juz naziemnie w paśmie UKF. Do prawidłowego odbioru sygnału DAB+ należałoby używać antenę dedykowaną dla pasma UHF. Technika nadawcza DAB rozwijana była od początku lat 90-tych ub. wieku, wykorzystywała algorytmy kompresji pozwalające na umieszczenie w bloku o szerokości 1,5 MHz sześciu programów radiowych. Po 2006 r. rozpoczęły się prace nad nowymi, bardziej wydajnymi algorytmami kompresji dźwięku, w efekcie czego powstał DAB+, w którym w bloku 1,5 MHz mieści się kilkanaście programów. Dlatego odbiorniki wyposażone w tunery DAB nie mogą odbierać sygnału DAB+.
Zobacz więcej na temat: 

Machro

W programie cyfryzacji podajemy terminy uruchomienia stacji nadawczych DAB+ na terenie miast, będących siedzibami rozgłośni regionalnych - proces ten planujemy zakończyć do 1 kwietnia 2015 r. W r. 2016 rozpocznie się rozbudowa sieci jednoczęstotliwościowych DAB+ w ramach poszczególnych obszarów wykorzystania częstotliwości. W ramach tego etapu pojawią się stacje nadawcze uzupełniające zasięgi głównych stacji, uruchomionych do kwietnia 2015 r. Proces ten będzie kontynuowany do 2020 r., w którym mamy nadzieję uzyskać zasięg odbioru przewyższający obecny zasięg odbioru PR 1 oraz PR3 w paśmie UKF.
Zobacz więcej na temat: 

Alextimia

Pytanie należy doprecyzować - oczywiście nie chodzi tu o nadajniki emitujące mutipleks DAB+, w którym występują wyłącznie programy nadawców publicznych. Chodzi zapewne o to, czy w tych samych lokalizacjach uruchomione zostaną stacje nadawcze DAB+ innych nadawców?. Poza multipleksem, jakim dysponuje Polskie Radio, istnieją jeszcze co najmniej dwa multipleksy zaplanowane dla innych nadawców. Czy i kiedy zechcą oni je uruchomić, trudno jest nam przesądzać. W każdym razie w Europie nie jest znany przypadek, w którym nadawcy publiczni uruchomiliby emisję cyfrową, a nadawcy komercyjni nie poszliby ich śladem.
Zobacz więcej na temat: