Polskie Radio
Section05

zatrudnienie

Eksperci: zawsze różnie liczono dług i zawsze były rozbieżności, nic teraz nie ukryto

Mamy różne metody liczenia długu i zawsze były rozbieżności w jego liczeniu. Nie ma więc powodów do twierdzenia, że teraz coś szczególnie jest poukrywane, choć prawdą jest i to, że od czasu pandemii te rozbieżności wzrosły. Uznano, że były wówczas nadzwyczajne potrzeby. Na pewno konieczna jest konsolidacja finansów publicznych, żeby nie dochodziło do nieefektywnego wydawania pieniędzy, co jest bardziej możliwe przy mniejszej kontroli, a z taką mamy do czynienia w rozmaitych funduszach - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": Mariusz Adamiak, dyrektor biura Strategii Rynkowych PKO BP i Mateusz Walewski, główny ekonomista Banku Gospodarstwa Krajowego.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA inflacja rynek pracy deficyt budżetowy Ministerstwo Finansów BGK finanse publiczne

Proces starzenia się społeczeństwa postępuje coraz szybciej. Ma to kolosalne znaczenie dla rynku pracy

Rynek pracy nie wykorzystuje potencjału pracowników w wieku 45-64 lata w krajach OECD, a zjawisko ich dyskryminacji występuje też na polskim rynku pracy - uważają analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Podkreślili, że udział tych osób w ogóle ludności w wieku produkcyjnym rośnie w krajach OECD jak i w Polsce.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA firma praca pracownik 50 plus

Eksperci: Polacy nie muszą obawiać się o zatrudnienie i mogą liczyć na wzrost płac

Nie ma danych, aby Polacy mieli obawiać się wzrostu bezrobocia. To daje też szansę na dalsze wzrosty wynagrodzeń. Raczej należy myśleć o zasilaniu naszego rynku pracownikami z Ukrainy czy Białorusi – mówili goście  audycji "Rządy Pieniądza" w PR24: Macieja Wośko, redaktor naczelny "Gazety Bankowej" i Andrzej Stefaniak, analityka finansowego DMK.  
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA bezrobocie aktywność wynagrodzenia imigracja