Polskie Radio
Section05

Żołnierze Wyklęci pr24

"Zdrajcy wyklętych". Wojna sprawdzianem charakterów

Zdrajcy żołnierzy wyklętych – ludzie bez skrupułów, którzy zbudowali swoje powojenne kariery na śmierci i tragedii. Kim byli Ci, którzy zdradzali i donosili na żołnierzy podziemia niepodległościowego? Co na tym zyskiwali i jak potoczyły się później ich losy i kariery? O tym w audycji Wszystko Jest Historią mówili historycy Szymon Nowak, publicysta, pisarz, autor  książki "Zdrajcy wyklętych" i Michał Gruszczyński, pracownik Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce.
Zobacz więcej na temat:  Żołnierze Wyklęci Danuta Siedzikówna Feliks Selmanowicz II wojna światowa historia Polski

Żołnierze wyklęci - inni niż w popkulturze

21 października 1963 roku zginął ostatni żołnierz wyklęty, Józef „Lalek” Franczak. Data ta uznawana jest często za symboliczną, kończącą działalność podziemia antykomunistycznego. – Wtedy padły ostatnie strzały, ale to nie znaczy, że był to koniec walki systemu komunistycznego z tymi ludźmi, którzy zdecydowali im się przeciwstawić – mówił Kazimierz Krajewski (IPN).  O żołnierzach wyklętych w audycji Nos Kleopatry mówił także Grzegorz Wąsowski (Fundacja „Pamiętamy”).
Zobacz więcej na temat:  Żołnierze Wyklęci historia Polski

Wszystko jest historią: pamięć o Żołnierzach Wyklętych

Bohaterowie – niejednokrotnie bestialsko mordowani przez komunistów i chowani w bezimiennych grobach. Nazywani przez władzę ludową „bandytami” i „zaplutymi karłami reakcji”. W audycji Jędrzeja Lipskiego m.in. o tym, dlaczego historia tak długo musiała się upominać o pamięć o ludziach, którzy walczyli o wolną Polskę.
Zobacz więcej na temat:  Danuta Siedzikówna historia Polski Waldemar Kowalski Żołnierze Wyklęci

„Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci” – festiwal w Gdyni

„Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci” to festiwal nie tylko prezentujący filmy dokumentalne odnoszące się do naszej najnowszej historii, ale także słuchowiska radiowe, panele dyskusyjne i koncerty muzyczne. W tym roku po raz pierwszy odbędzie się też konkurs literacki. W studiu Polskiego Radia 24 gościł Arkadiusz Gołębiewski, pomysłodawca i dyrektor festiwalu.
Zobacz więcej na temat:  festiwal filmowy FILM Gdynia historia Polski Katarzyna Groniec Leszek Możdżer MUZYKA Żołnierze Wyklęci

"Żołnierze Wyklęci są naszymi prawdziwymi bohaterami"

Mimo wycofania się armii niemieckiej, część partyzantów i żołnierzy Armii Krajowej nie uznała końca wojny i kontynuowała walkę przeciwko okupacji radzieckiej. Ponieśli za to wysoką cenę. Jednak pamięć o nich przetrwała do dnia dzisiejszego i z każdym rokiem jest coraz mocniej kultywowana. O tym, kim są dla współczesnych Polaków mówiliśmy w premierowej odsłonie nowej audycji Polskiego Radia 24 – Wszystko jest historią.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Polski II wojna światowa kampania wrześniowa Żołnierze Wyklęci

Powstaje nowy film o Żołnierzach Wyklętych

Opowieść o młodych ludziach, uwikłanych w tragiczne wydarzenia, a jednocześnie snujących plany na przyszłość i marzących o normalnym życiu. Oto jeden z głównych wątków filmu „Kochankowie z lasu” – nowej produkcji przedstawiającej losy Żołnierzy Wyklętych. Jego reżyser, Arkadiusz Gołębiewski oraz Barbara Otwinowska, w trakcie II wojny światowej członkini Armii Krajowej, byli gośćmi Polskiego Radia 24.
Zobacz więcej na temat:  Żołnierze Wyklęci

Ekshumacja Żołnierzy Wyklętych

Według Instytutu Pamięci Narodowej, w latach 1944-1956 wskutek terroru stalinowskiego w Polsce śmierć poniosło ponad 50 tys. osób. Żołnierze Wyklęci walczący o wolne, niepodległe państwo, nawet po śmierci nie zostali potraktowani przez komunistów z szacunkiem. Ich szczątki były grzebane bez pochówków na terenie całego kraju. Dziś pracownicy IPN próbują ekshumować ich zwłoki.
Zobacz więcej na temat:  Żołnierze Wyklęci Krzysztof Szwagrzyk