Polskie Radio
Section05
Uniwersytet Jagielloński

Spektakularne odkrycie archeologów z UJ w amerykańskim stanie Kolorado

Archeolodzy z Uniwersytetu Jagiellońskiego odkryli potężne, liczące cztery kilometry długości panele sztuki naskalnej oraz elementy architektury z dwunastego i trzynastego wieku, znajdujące się Parku Narodowym Kolorado w Stanach Zjednoczonych. Ich odkrycie rzuca nowe światło na historię Indian z plemienia Pueblo, którzy przed wiekami zamieszkiwali te tereny.
Zobacz więcej na temat:  archeologia Uniwersytet Jagielloński NAUKA Indianie Trójka Piotr Firan

Akademiki niemal 90 polskich uczelni zostaną wyremontowane. Resort nauki przyznaje dotacje

Minister nauki Dariusz Wieczorek zdecydował o przekazaniu 150 mln złotych na remont akademików. Dofinansowanie trafi do niemal 90 uczelni. Szef resortu nauki wyraził nadzieję, że jeszcze w styczniu gotowy będzie projekt ustawy dotyczącej kwestii remontu akademików.
Zobacz więcej na temat:  szkolnictwo wyższe studia Uniwersytet Jagielloński Uniwersytet Warszawski Politechnika Warszawska Politechnika Krakowska Politechnika Wrocławska

Stanisław Estreicher. Od krakowskiej bohemy do piekła Sachsenhausen

Wybitny naukowiec, czołowy publicysta, człowiek, który wywarł wpływ na Bronisława Malinowskiego i autora "Wesela". Znakomitą karierę i życie członka jednej z najsłynniejszych polskich dynastii naukowych przerwała wojna. Stanisław Estreicher zmarł 84 lata temu, 28 grudnia 1939 roku.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Stanisław Estreicher Uniwersytet Jagielloński Kraków Marian Kukiel Wacław Zbyszewski Stanisław Wyspiański Bronisław Malinowski

Naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego potwierdzają: w zdrowym ciele zdrowszy duch!

Powszechnie znane przysłowia mówią, że "ruch to zdrowie" i że "w zdrowym ciele zdrowy duch". Ale czy na pewno? Naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego próbują sprawdzić, czy rzeczywiście ruch pozytywnie wpływa na nasze dobre samopoczucie. Służyć temu ma połączenie ćwiczeń i testów dodatkowo monitorowane za pomocą specjalistycznego sprzętu.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA ruch bieganie ćwiczenia emocje zdrowie psychiczne depresja Uniwersytet Jagielloński badania Piotr Firan Radosław Nałęcz Trójka

Dyrektor NAWA: rywalizujemy o naukowców. "Polska musi mieć dla nich atrakcyjne warunki"

Rywalizujemy o naukowców pomiędzy poszczególnymi krajami; jako Polska, musimy mieć dla nich atrakcyjne warunki; jeżeli tę rywalizację przegramy, to przegramy rywalizację o postęp techniczny - powiedział dr Dawid Kostecki, dyr. Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej. W 5. edycji programu Ulam NAWA stypendium w polskich ośrodkach otrzyma 61 osób z 24 krajów.
Zobacz więcej na temat:  badania nowoczesne technologie szkolnictwo wyższe Uniwersytet Warszawski Uniwersytet Jagielloński Politechnika Warszawska Politechnika Krakowska Politechnika Wrocławska

Profesor Lucjan Rydel. Lekarz krakowskich "ócz", wymyślacz słów, zatroskany tata Lutka

Był taki czas w Krakowie, że chodziło po nim dwóch Lucjanów Rydlów. Pierwszy z nich, sławny okulista, był ojcem drugiego, przyszłego sławnego poety. Postać drugiego już niebawem przyćmiła pamięć o pierwszym. A przecież to starszy Lucjan Rydel sprawił, choć trochę wbrew sobie, że jego syn został artystą.
Zobacz więcej na temat:  Lucjan Rydel historia Polski HISTORIA Kraków medycyna lekarz Uniwersytet Jagielloński Wiedeń

Najlepsze uniwesytety na świecie. Jak "czytać" rankingi uczelni?

- Rankingi są pomocne wtedy, gdy interesują nas najlepsze uczelnie na świecie albo planujemy dalszą karierę akademicką i marzy nam się doktorat na prestiżowym uniwersytecie. Jeśli chcemy nauczyć się konkretnego fachu albo interesują nas studia biznesowe, pozycja w rankingu jest mniej istotna - przekonuje Joanna Adamiak z ELAB Education Laboratory.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka edukacja Uniwersytet Jagielloński Uniwersytet Warszawski szkoła wyższa Marta Hoppe STYL ŻYCIA NAUKA

Prof. Aleksander Fiut: moje różne zainteresowania pomagały lepiej zrozumieć literaturę

- Można się zajmować literaturą, a w zanadrzu mieć różnego rodzaju zainteresowania. Nie tylko się siedzi i czyta książki, gdyż one wprowadzają w zakresy wiedzy i odkrycia z wielu dziedzin. Jednym z moich mistrzów był Kazimierz Wyka, który uważał, że literatura to niepowtarzalne świadectwo świadomości jednego człowieka - mówił w Dwójce prof. Aleksander Fiut.
Zobacz więcej na temat:  Czesław Miłosz literatura Dwójka eseistyka literatura polska Uniwersytet Jagielloński

Józef Maria Bocheński. "Walka między mądrością a głupotą odbywa się wewnątrz nas"

- Postępuj tak, abyś długo żył i dobrze ci się powodziło – głosi pierwsze przykazanie z "Podręcznika mądrości tego świata" ojca Józefa Marii Bocheńskiego. – Mądrość polega na tym, żeby żyć tak, aby życie w każdej chwili miało sens, a życie ma sens pod dwoma warunkami – pierwszy, jeśli człowiek do czegoś dąży, ma cel, a drugi – jeśli używasz chwili – mówił w wywiadzie dla Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  Józef Maria Bocheński filozofia Uniwersytet Jagielloński II wojna światowa Monte Cassino