Rankingoza - czy miejsce uczelni w rankingu ma znaczenie?

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2023 13:00
W audycji sprawdzimy, które rankingi uniwersyteckie uznawane są za najbardziej obiektywne i jak z nich korzystać przy wyborze studiów w Polsce i za granicą. 
Uniwersytet Jagielloński
Uniwersytet JagiellońskiFoto: Shutterstock/dom. publiczna/Nowelski

Od lat "Perspektywy" publikują ranking najlepszych szkół średnich i wyższych uczelni w Polsce. Ma to swoje plusy i minusy. Przyszli licealiści i maturzyści mogą sprawdzić, co czeka ich w wybranych szkołach, ale szkoły, które plasują się wysoko w rankingu przyjmują wyłącznie najzdolniejszą młodzie niekoniecznie dbając o wysoki poziom nauczania. 

Polskie uczelnie doceniane są w świecie. Uniwersytet Jagielloński znalazł się na 383. miejscu w rankingu The Center for World University Rankings. Na 409. miejscu - znalazł się Uniwersytet Warszawski. Akademia Górniczo-Hutnicza z Krakowa uplasowała się na 602. miejscu, a Instytut Fizyki Jądrowej PAN na 670. miejscu. CWUR to prestiżowy ranking uczelni wyższych, który powstaje w oparciu o osiem kryteriów: sukcesy absolwentów i kadry dydaktycznej w międzynarodowych konkursach, zatrudnienie absolwentów na dyrektorskich stanowiskach w firmach o zasięgu globalnym, publikacje w cenionych pismach naukowych oraz najbardziej wpływowych periodykach, cytowalność, indeks Hirscha całej uczelni oraz liczbę międzynarodowych patentów. 22 polskie uczelnie znalazły się także w QS World University Ranking, który jest jednym z czterech najważniejszych światowych rankingów edukacyjnych obok Times Higher Education, Rankingu Szanghajskiego oraz U-Multirank. Dla 34 proc. studentów planujących edukację za granicą miejsce uczelni w rankingu jest drugim, po kosztach czesnego, najważniejszym czynnikiem branym pod uwagę przy wyborze studiów.

Którymi rankingami warto się kierować? Na jakie kryteria w zestawieniach uczelni należy zwrócić szczególną uwagę? Czy miejsce uniwersytetu w rankingu powinno być głównym czynnikiem branym pod uwagę przy wyborze ścieżki kariery? O tym porozmawiamy w pierwszej części audycji.

Po godzinie 14.00 Szymon Majchrzak opowie o nieproszonych gościach ze Stanów Zjednoczonych. Co najmniej kilkaset raków luizjańskich znaleziono w zbiornikach wodnych na terenie Lasku Dębińskiego w Poznaniu. To prawdziwa plaga - mówią specjaliści. Polskie wody nie są naturalnym środowiskiem raka luizjańskiego, który został wpisany na listę gatunków zagrażających Unii Europejskiej. Te zwierzęta potrafią wyrządzić poważne szkody dla ekosystemu, dlatego naukowcy prowadzą ich masowe odłowy. Pierwsza odsłona akcji już się zakończyła. To jedna z pierwszych takich w Europie.

***

Na audycję "Czwórka do piątej" zapraszamy w czwartek (02.11) po godz. 14.00. Program poprowadzi Marta Hoppe.

kul

Czytaj także

Polska nauka. Co zrobić, by przyciągała specjalistów?

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2017 16:51
Statystki z ostatnich kilkunastu lat informują, że z Polski wyjechało za granicę ok.35 tys. naukowców, wielu z nich z bardzo dużym dorobkiem. - Pod względem sprzętu w Polsce stoimy świetnie. Stanowimy jednak muzeum nowych technik, ponieważ brakuje nam kadr - mówi w Czwórce dr Anna Muszewska, z Instytutu Biochemii i Biofizyki Polskiej Akademii Nauk.          
rozwiń zwiń
Czytaj także

Po co nam studia? "Nie muszą zaważyć na późniejszym życiu"

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2022 18:00
- To, czy iść na studia, jest sprawą indywidualną. Uczelnie otworzą przed nami pewnie niektóre drzwi do przyszłej kariery zawodowej, ale najczęściej najważniejsza i tak jest własna praca i samorozwój - podkreślał przedsiębiorca Michał Barczak. 
rozwiń zwiń