Polskie Radio
Section05
Jakub Domoradzki

Muzeum Dominikanów w Krakowie. Znajdują się tam dzieła najwyższej klasy

Muzeum Dominikanów w Krakowie to przykład przenikania się liturgii, teologii, sztuki, filozofii i historii. Klasztor dominikański, będący jego siedzibą, przez 800 lat był świadkiem trudnej i dumnej historii naszej ojczyzny. - W okresie komunizmu był to główny ośrodek, gdzie mogli schronić się wszyscy represjonowani i internowani - mówi w Programie 1 Polskiego Radia o. Maciej Soszyński. Dziś można tu obejrzeć dzieła najwyższej klasy.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Kraków Kościół i kultura Jakub Domoradzki

O eksploracji Księżyca w rocznicę misji Apollo 17

Mija 50. rocznica startu ostatniej załogowej misji księżycowej Apollo 17. Tego samego dnia z pokładu statku wykonano słynne zdjęcie Ziemi - "Blue Marble" - najczęściej wykorzystywaną fotografię w dziejach ludzkości. "Blue Marble" jest jedną z niewielu fotografii pokazujących w pełni oświetloną Ziemię, gdyż w momencie wykonywania zdjęcia Słońce znajdowało się za statkiem kosmicznym. Dlaczego Apollo 17 to ostatnia misja księżycowa? 
Zobacz więcej na temat:  Jakub Domoradzki kaligrafia pismo odręczne zdolności średniowiecze kosmos księżyc astronautyka

Ars auro prior - sztuka cenniejsza niż złoto. Jakie barwniki stosowano w dawnych czasach?

Historia kultury i historia cywilizacji, od najdawniejszych czasów pokazuje nam, że sztuka rzeczywiście jest ogromnym bogactwem. Już 3 tys. lat przed narodzeniem Chrystusa uzyskano pierwszy sztuczny barwnik: niebieski pigment nazywany egipskim błękitem. Receptura tego specyfiku stanowiła pilnie strzeżoną tajemnicę.
Zobacz więcej na temat:  Jakub Domoradzki SZTUKA Akademia Sztuk Pięknych średniowiecze

"Etnografki, antropolożki, profesorki". Niezwykła wystawa o wybitnych kobietach

Pierwsza kobieta, która otrzymała w Polsce nominację profesorską, była etnografką, a pierwsza wykładowczyni antropologii w Oksfordzie była polską uczoną. O kobietach, które odegrały ważną rolę w kształtowaniu się etnologii jako dyscypliny naukowej w Polsce, opowiada najnowsza wystawa "Etnografki, antropolożki, profesorki" w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Jakub Domoradzki antropologia muzeum wystawa

Poznać idee wyznawane przez Marszałka. Z wizytą w Muzeum Józefa Piłsudskiego

Zlokalizowany w podwarszawskim Sulejówku dworek Milusin od 1923 roku pełnił funkcję domu rodzinnego Józefa Piłsudskiego. Przez 3 lata posiadłość była również miejscem pracy Marszałka. Obecnie w dworku działa Muzeum Józefa Piłsudskiego, w którym możemy poznać historię zasłużonego dla kraju przywódcy i innych ojców niepodległości, jak również wyznawane przez nich idee.
Zobacz więcej na temat:  Jakub Domoradzki Józef Piłsudski muzeum

Ogromne straty w polskiej kulturze podczas II wojny światowej

W związku z obroną we wrześniu 1939 i powstaniem najbardziej ucierpiała Warszawa. Niemiecki okupant przez sześć lat niszczył elementy polskiej kultury i architektury w całym kraju. Do tej pory wiele budynków, które padło ofiarą rozbiórki i bombardowań, nie zostało odbudowanych. - Jeśli zapomnimy o wojnie, zapomnimy o tym, co utraciliśmy, to jest ryzyko, że będziemy brnąć w jakąś nieciekawą ścieżkę - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Elżbieta Przyłuska z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Zobacz więcej na temat:  Bez Przedawnienia II wojna światowa okupacja niemiecka historia Polski Jakub Domoradzki