Polskie Radio
Section05

Robert Gawkowski

Jak sport spajał Państwo Polskie? Niepodległa potrzebowała piłkarzy

W Klubie Trójki Krzysztof Łoniewski rozmawia na temat roli sportu w odradzającej się Drugiej Rzeczypospolitej. Jak sport przyczyniał się do kształtowania narodu i spajał rozbrojone i podzielone zaborami społeczeństwo. Przybliżamy sylwetki dawnych sportowców - liderów, mistrzów na międzynarodowym poziomie i zada pytanie o to, jaką rolę odgrywa sport we współczesnym świecie, wraz z dr. Martą Marek i prof. Robertem Gawkowskim z Muzeum Sportu i Turystyki, oraz dziennikarzem Rzeczpospolitej, autorem książek - Stefanem Szczeplekiem.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Krzysztof Łoniewski Stefan Szczepłek historia sportu niepodległość POLSKA

Czarna niedziela Powstania Warszawskiego. Na Starówce zginęło wtedy 300 osób

13 sierpnia 1944 roku nazywany jest czarną niedzielą Powstania Warszawskiego. W wyniku eksplozji niemieckiego pojazdu na Starym Mieście zginęło blisko 300 osób. - Nagle zsunęła się wielka skrzynia załadowana 500 kilogramami materiału wybuchowego i nastąpiła niesłychana eksplozja, która wstrząsnęła całą Starówką - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Robert Gawkowski z Uniwersytetu Warszawskiego. Czy to był czołg pułapka?
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak Powstanie Warszawskie Starówka

Powstańcze walki o Uniwersytet Warszawski

Opanowanie terenu Uniwersytetu Warszawskiego było ważnym celem dla oddziałów powstańczych, ponieważ stacjonujący tam Niemcy uczynili z kampusu uczelni rodzaj twierdzy. Jednak mimo podejmowanych wysiłków, powstańcom ze zgrupowania „Krybar” ostatecznie nie udało się wyprzeć Niemców z UW. O walkach w Polskim Radiu 24 mówił dr Robert Gawkowski, szef Muzeum UW.
Zobacz więcej na temat:  Powstanie Warszawskie Uniwersytet Warszawski historia warszawy II wojna światowa