- Drzewo genealogiczne to wizualna reprezentacja rodowodu danej osoby, śledząca związki ze wspólnymi przodkami.
- Zanim zaczniemy poszukiwania w urzędach i parafiach, popytajmy seniorów o rodzinne historie. "To kopalnia wiedzy”.
- Warto też skorzystać z aplikacji i programów komputerowych - takich jak m.in. My Heritage, Geni i Geneteka.
Najstarsze drzewo genealogiczne na świecie
- Najstarsze drzewo genealogiczne zostało odkryte stosunkowo niedawno. Dotyczy ono pięciopokoleniowej rodziny, która żyła blisko 6 tys. lat temu. Szczątki jej członków zostały zbadane przez naukowców z Anglii i na podstawie DNA zostało stworzone drzewo, uznawane dziś za najstarsze - opowiada Dominika Nathalie. Korzenie drzewa genealogicznego gościa Czwórki także są rozbudowane. - Najstarsza metryka, którą zdobyłam, pochodzi z 1670 roku, czyli z drugiej połowy XVII wieku.
Genealogiczne programy komputerowe
Każdemu, kto chciałby przygotować własne drzewo pamięci z pomocą przychodzą nowe technologie i programy komputerowe. - Najpopularniejsza wsród użytkowników jest strona My Heritage, na której za darmo można stworzyć drzewo liczące do 250 osób - mówi gość Czwórki. - Nie jest to dużo, ale na początek powinno wystarczyć. Istnieją też bardziej zaawansowane programy - na przykład Family Tree Builder - w którym nie ma górnego limitu osób, oraz strona Geni.
Od czego zacząć?
- Najlepiej od siebie i od rozmów z rodziną - przyznaje rozmówczyni Martyny Matwiejuk. - Najcenniejszym źródłem wiedzy są dziadkowie i pradziadkowie oraz rodzinne albumy ze zdjęciami i skarby ukryte na strychach i w piwnicach. Często nie zdajemy sobie sprawy, ile dokumentów można tam znaleźć, ile świadectw przeszłości, które ułatwią nam rozpoczęcie badań.
Zobacz także:
- Wszystkim, którzy rozpoczynają przygodę z genealogią namawiam też do stworzenia karty rodziny z podstawowymi informacjami dotyczącymi naszych przodków: gdzie mieszkali, czym się zajmowali. To pozwala uporządkować wątki i dzięki temu nie damy się przygnieść ciężarowi genealogii - dodaje.
Jak korzystać z internetowych baz danych?
Kolejnym etapem jest uzupełnienie tych historii poprzez dodawanie dat. W internecie możemy znaleźć informacje z nagrobków, dzięki czemu zobaczymy daty urodzin i śmierci przodków. - W Polsce istnieje wiele świetnie zindeksowanych baz danych. Najpopularniejszą stroną do wyszukiwania dokumentów jest Geneteka. Wystarczy wybrać region naszego kraju, wpisać interesujące nas nazwisko przodka i przy odrobinie szczęścia pojawią się nam właściwe dokumenty - tłumaczy konsultantka genealogiczna. Jeśli to nie wystarczy, potrzebne będą dodatkowe wizyty - w urzędzie stanu cywilnego albo na plebanii.
10:16 CZWÓRKA Pasjonauci - drzewo pamieci 25.11.2023.mp3 Jak stworzyć drzewo genealogiczne swojej rodziny? (Pasjonauci/Czwórka)
Misja "Non omnis moriar"
- Genealogia wciąga i trudno się od niej uwolnić, ale każdy genealog w pewnym momencie trafia na mur genealogiczny, który czasami bywa bardzo wysoki. Ale nie można się poddawać - podkreśla Dominika Nathalie. - Genealogia jest trudną dziedziną badań i wymaga ogromniej cierpliwości. Dla mnie to nie tylko pasja, ale też misja. Jak pisał Horacy "nie wszystek umrę". Jeśli odkrywamy ludzi, którzy nie żyją od 200 czy 300 lat, i nikt o nich nie pamięta, to wpisanie ich do drzewa, jest przywróceniem ich pamięci.
***
Tytuł audycji: Pasjonauci
Prowadzi: Martyna Matwiejuk
Gość: Dominika Nathalie (pasjonatka genealogii, IG: genea_logicznie)
Data emisji: 25.11.2023
Godzina emisji: 9.25
kul/pr