- Temat II wojny światowej chętnie jest wykorzystywany przez twórców filmów i seriali. Przyciąga też widzów przed ekrany.
- Pierwszym serialem-klasykiem, który przychodzi nam do głowy na temat II wojny światowej są "Czterej pancerni i pies". Widzowie też cenią "Stawkę większą niż życie".
- Dawid Muszyński przypomina też brytyjską produkcję "Allo, Allo".
- Młodzi widzowie, wolą obejrzeć film dotyczący II wojny światowej, starsi chętnie sięgają po serial.
- Wśród nowszych serialowych produkcji dotyczących światowego konfliktu są: "Kompania Braci", "Pacyfik", "Czas honoru" czy "Wojenne dziewczyny".
Mówiąc "II wojna światowa" przywołujemy w głowie setki tematów, wątków, historii, tych lepiej i mniej znanych. Pole tych skojarzeń wykorzystują też filmowcy, którzy cały czas tworzą swoje obrazy na temat tej największej wojny XX wieku. Nie brakuje też opowieści serialowych.
Klasyka wojennych opowieści
- Trudno tu nie przywołać klasyka, czyli serialu "Czterej pancerni i pies". Ja mam takie wrażenie, że kino polskie w pewnym momencie "zakochało" się w tematach dotyczących II wojny światowej - ocenia Dawid Muszyński, redaktor naczelny portalu naekranie.pl. - "Czterej pancerni i pies" byli serialem trochę propagandowym, ale trafiali w nasze serca, Rudy 102 podjechał przecież aż pod Berlin. Podobnie z sentymentem oglądaliśmy Hansa Klosa w "Stawce większej niż życie".
Brytyjski humor w "Allo, Allo"
Rozmówca Oliwii Krettek zwraca również uwagę na angielski hit z lat 80., który przyciągnął przed ekrany telewizorów wielu widzów. Mowa o "Allo, Allo", który nieco wyśmiewa czas wojny i okupacji, opowiada o restauratorze Rene, który próbuje zrobić w konia Niemców: Herr (Otto) Flicka i całą jego bandę. - To było lżejsze spojrzenie na ten czas i bardzo się podobało - ocenia Muszyński. - To był serial brytyjski z doskonałym tłumaczeniem.
07:33 czwóka reset 01.09.2023 seriale.mp3 O serialach poruszających temat II wojny światowej opowiada Dawid Muszyński (Reset/Czwórka)
Wojenne seriale XXI wieku
Temat II wojny światowej cały czas przyciąga widzów przed ekrany. Oglądamy powtórki "Czterech pancernych", "Stawki większej niż życie", ale i nowszych propozycji jak "Czas honoru" czy "Wieżę szyfrów" wg. scenariusza Wołoszańskiego. - Wydaje mi się, że młodzież jest nieco znudzona serialami wojennymi, szukają czegoś innego, wolą obejrzeć film np. "Wróg u bram" czy "Szeregowiec Ryan" niż wciągnąć się w dłuższą opowieść - mówi rozmówca Czwórki. - Starsze pokolenie wciąż chcą mówić o tym czasie, bo za ich młodości o prawdzie tamtych dni się nie mówiło. Wciąż powstają filmy i seriale wojenne, jak byśmy chcieli rozliczyć się z tą historią, dopowiedzieć jeszcze jakieś rzeczy.
XXI wiek nie zamknął tematu wydarzeń lat 1939-45. Oliwia Krettek wspomina o wielokrotnie nagradzanej opowieści o losach amerykańskiej kompanii opowiedzianej z perspektywy tych, którzy przeżyli II wojnę światową. To "Kompania Braci" - produkcja Toma Hanksa i Stevena Spielberga, gdzie ogrom wojny jest pokazany bardzo rzeczywiście, brutalnie. Dobre recenzje zbiera też serial "Pacyfik".
- Polski serial "Czas honoru" to połączenie serialu historycznego z telenowelą. Śledzimy tu nie tylko wydarzenia wojenne, ale też perypetie miłosne bohaterów - przypomina Dawid Muszyński. - Nieco inną perspektywę widz dostaje w serialu "Wojenne dziewczyny", to kobiece spojrzenie na tamten czas.
Rozmówca Czwórki zwraca uwagę, na niezwykłą scenografię i kostiumy w polskich serialach. Jego zdaniem to ogromny atut, który przykuwa widza do ekranu.
***
Tytuł audycji: "Reset"
Prowadzi: Jeremi Angowski
Materiał: Oliwia Krettek
Data emisji: 01.09.2023
Godzina emisji: 17.37
pj