- Studenci prawa, którzy interesują się sportem, mogą zajmować się prawem sportowym
- Prawo w sporcie zawiera w sobie elementy m.in. prawa pracy, prawa podatkowego, czy prawa cywilnego
- Obowiązki piłkarza - nie liczą się wyłącznie umiejętności na boisku, ale i "zasięgi marketingowe"
- Na prawo idziemy głównie po to, by robić karierę. Nie da się jednak osiągnąć sukcesu, nie robiąc tego, co naprawdę się lubi - mówił student prawa Rafał Kaszubski. - Okazało się, że można łączyć dwie sfery: sport i prawo. Robimy to i razem staramy się zarażać naszą pasją inne osoby, chyba powoli nam się to udaje - podkreślał. Koło Naukowe Prawa Sportowego, do którego należą goście Czwórki, ma w nazwie drugi, łaciński człon: Ius et Sport, czyli "prawo jest sportem".
Prawo a rozgrywki sportowe w praktyce
- Wszystko zależy od tego, co chcemy robić po studiach, bo można być radcą prawnym i zajmować się sportem tylko od czasu do czasu - zaznaczali goście Czwórki. - Prawo sportowe łączy jednak wiele dziedzin prawa, mamy tu m.in. elementy prawa cywilnego, prawo pracy, własności intelektualnej, podatkowe czy prawo umów. Możemy wejść w każdą z tych dziedzin i sprawdzić, co interesuje nas najbardziej - wyliczał Paweł Natorski.
Prawo dzieje się poza boiskiem
Reguły futbolu raz na jakiś czas ulegają zmianom i to też dotyczy przepisów prawa. Jednak prawnicy działają przede wszystkim poza boiskiem. - Prawem można nazwać oczywiście wewnętrzne reguły gry w danej dyscyplinie, ale tak naprawdę prawo służy temu, co dzieje się poza meczem i dotyczy na przykład transferu zawodników - zaznaczał Rafał Kaszubski. - Za każdym z nich kryje się jakaś umowa, która dotyczy albo sprzedaży zawodnika, albo wyłącznie praw do rejestracji jego działań. To zmienia perspektywę.
Doping w sporcie, bezpieczeństwo na stadionie - to miejsce dla prawnika
W rozgrywkach różnych dyscyplin sportowych pod uwagę bierze się też to, co dzieje się na trybunach, np. tego, czy kibice są bezpieczni. Studenci zajmują się również kwestiami takimi jak doping i korupcja w sporcie czy problemami z przestrzeganiem praw człowieka i pracownika w branży sportowej. - Zawodnicy często stosują doping nieświadomie, biorąc suplementy, które polecają im fizjoterapeuci. Tu wkracza prawnik, który broni sportowca - opowiadali goście Czwórki.
22:22 czwórka studenci_PR4_AAC 2023_07_10-15-12-53.mp3 Prawo sportowe - na czym polega i co muszą wiedzieć przedstawiciele tego zawodu (Czwórka do piątej)
"Limity płac", czyli pieniądze w świecie sportu
- W modelu amerykańskim mamy limity płac, ale jest jeszcze drugi model - europejski. Klub, zatrudniając sportowca, bierze pod uwagę nie tylko wyniki sportowe, ale także marketingowe. Jeśli piłkarz nie jest dobry na boisku, ale ma znane nazwisko, dostanie więcej pieniędzy - mówili goście Czwórki. Najczęściej sportowcy działają na zasadzie kontraktu. - Czyli sportowiec gra dla danego klubu, otrzymując pensję na przykład raz na miesiąc bądź tydzień, w ramach kontraktu musi m.in. stawiać się na treningi. Kontrakt można rozwiązać tylko w wyjątkowych sytuacjach, więc w tym czasie sportowiec po prostu ma pracę - tłumaczyli.
***
Tytuł audycji: Czwórka do piątej
Prowadzi: Weronika Puszkar
Gość: Rafał Kaszubski i Paweł Natorski (studenci prawa)
Data emisji: 10.07.2023
Godzina emisji: 15.15
kd