Dzień Ratownictwa Medycznego. Borkoś w Czwórce

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2023 21:40
Dzień Ratownictwa Medycznego to okazja do spotkania z "Borkosiem" czyli Marcinem Borkowskim, który od lat ratuje życie na polskich ulicach. Borkoś jest mistrzem Europy w ratownictwie medycznym. 
Dzień Ratownictwa Medycznego obchodzimy 13 października, z tej okazji studio Czwórki odwiedził Borkoś.
Dzień Ratownictwa Medycznego obchodzimy 13 października, z tej okazji studio Czwórki odwiedził Borkoś.Foto: Czwórka/Kamil Jasieński
  • Dzień Ratownictwa Medycznego obchodzony jest 13 października.
  • "Borkoś" czyli Marcin Borkowski, w razie konieczności namawia do udzielania pierwszej pomocy innym. 
  • "Udzielanie pomocy i rozpoczęcie tej akcji, nawet jeżeli nie czujemy się pewnie, jest lepsze niż nie robienie nic"- zaznacza.

 

Dzień Ratownictwa Medycznego - kiedy jest obchodzony?

Dzień Ratownictwa Medycznego obchodzony jest 13 października. Ratownik medyczny pracuje w szpitalach, na oddziałach ratunkowych, przemierza miasto z perspektywy karetki, jest dostępny w dzień i w nocy. Ratuje życie, spieszy z pomocą, jest świadkiem cierpienia, rozpaczy i gniewu. To trudny zawód, pełen wyzwań, a także niebezpieczny. O czym przekonał się "Borkoś" czyli Marcin Borkowski, jeden z najbardziej rozpoznawanych ratowników medycznych w Polsce.


Niosąc pomoc - wypadek 

Dwa lata temu przeżył ciężki wypadek motocyklowy, gdy spieszył z pomocą. Lekarze dawali mu cztery procent szans na przeżycie.

- Przez 21 dni byłem w śpiączce, po czym dwa miesiące leżenia w zasadzie w łóżku. Potem trzeba było się wziąć za siebie. Przerażenie było takie, bo człowiek się zaczyna uczyć od nowa wszystkiego, tak jak niemowlę - opowiada gość Czwórki. - Te pierwsze próby wstawania były ciężkie. Jednak powrót do życia i normalnego funkcjonowania, dzięki mojej determinacji, zajął mi mniej czasu niż zakładano. Jeszcze raz kłaniam się wszystkim medyków w Polsce i za granicą, bo dzięki Wam miałem najlepszą z możliwych rehabilitacji.


Źr. Youtube/Akademia NFZ Pierwsza pomoc


Pierwsza pomoc - Ty też możesz ją nieść

Borkoś wykorzystał swoją drugą szansę. Żyje i wrócił do pracy, by ratować ludzkie istnienia. Popularyzuje też w sieci wiedzę na temat pierwszej pomocy. Jak mówi, kiedy dochodzi do poważniejszego wypadku najczęściej wzywane jest pogotowie i ratownicy medyczni, jednak do czasu przyjazdu profesjonalnej pomocy, my jako świadkowie zdarzenia także możemy pomóc. 

- Wielu z nas zwłaszcza kierowców przeszło kursy pierwszej pomocy. Pamiętajmy, że nikt nikogo tutaj nie będzie rozliczał za jakieś drobne potknięcia podczas akcji ratowniczych. Udzielanie pomocy i rozpoczęcie tej akcji, nawet jeżeli nie czujemy się pewnie, jest lepsze niż nie robienie nic - tłumaczy Borkoś. - Obserwowanie i nie działanie to jest najgorsza postawa, bo zgubna dla poszkodowanego, który tego może nie przeżyć. Więc jak najbardziej musimy rozpocząć akcję ratowniczą.

Zobacz także:

Jak podkreśla Borkoś, w każdej sytuacji, gdy jesteśmy świadkami wypadku lub zdarzenia, które zagraża zdrowiu innym należy zawiadomić służby medyczne i ratunkowe. Także wtedy, gdy mamy wątpliwości co do tego, w jaki sposób udzielić pierwszej pomocy, warto zawsze zadzwonić pod numery alarmowe: 999 albo 112. Pod numerami alarmowymi są ludzie, którzy poprowadzą nas za rękę i będą nam pomagać krok po kroku. Najważniejsze, żeby próbować pomagać. Warto też regularnie przypominać sobie zasady udzielania pierwszej pomocy i uczęszczać na odpowiednie kursy.


Posłuchaj
23:27 CZWORKA/Czwórka do piątej - ratownictwo medyczne 13.10. 2023.mp3 W Dniu Ratownictwa Medycznego gościem Czwórki jest "Borkoś" czyli Marcin Borkowski (Czwórka do piątej/Czwórka)

 

***

Tytuł audycji: Czwórka do piątej

Prowadzi: Marta Hoppe

Gość: Marcin Borkowski "Borkoś"

Data emisji: 13.10.2023

Godzina emisji: 14.15

aw/pj

Czytaj także

Wakacyjna pierwsza pomoc. Wypadki, zasłabnięcia, ukąszenia owadów

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2023 16:54
W przypadku zagrożenia życia lub zdrowia liczy się każda chwila. Nasza pomoc jest niezbędna zanim ratownik albo lekarz pojawią się na miejscu zdarzenia. Przypominamy jak pomagać w przypadku zasłabnięć, wypadków, ukąszeń owadów. 
rozwiń zwiń