- W książce "Jak zdać maturę z matmy?" Miłosz Głowacki podpowiada, jak się uporać z obowiązkowym egzaminem dojrzałości.
- Książka Miłosza Głowackiego została wydana pod patronatem Czwórki.
- Gość Czwórki podkreśla, że listopad to najlepszy czas, żeby rozpocząć przygotowania.
- Podstawowa matura z matematyki czeka wszystkich maturzystów. Tymczasem jak pokazują wyniki egzaminu - duża grupa uczniów nie jest w stanie osiągnąć progu 30 procent.
Przygotowania do matury rozpocznij w listopadzie
Gość Czwórki podzielił powtórki do matury z matematyki na 16 działów, co może wydawać się dużym wyzwaniem. Dlatego listopad to najlepszy czas, żeby się do tego zabrać. - Najlepiej uczymy się, gdy dawkujemy sobie wiedzę. Efekt jest piorunujący nawet po 10 minutach nauki dziennie - podkreśla Miłosz Głowacki. - Polecam, by serwować sobie małe dawki wiedzy i odpowiednio motywować się do nauki. Zostawianie powtórek na ostatnią chwilę to nie jest dobre rozwiązane.
Rozwiązuj zadania z poprzednich lat
Rozmówca Weroniki Puszkar namawia też przyszłorocznych maturzystów do rozwiązywania zadań z poprzednich lat. Arkusze egzaminacyjne dostępne są na stronach Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. Wystarczy je pobrać i rozwiązać. - Bierzemy kartę maturalną, kalkulator i próbujemy w ciągu 180 minut, jakie przypadają na egzamin, zrobić jak najwięcej zadań. Taki arkusz rozwiązujmy co 2-3 dni, wtedy odkryjemy schemat powtarzalność zadań, które pojawiają się na maturze - dodaje ekspert.
15:50 CZWÓRKA Czworka do piatej - matematyka 29.11.2023.mp3 Matura z matematyki - jak się do niej przygotować? (Czwórka do piątej/Czwórka)
Jak powtarzać materiał?
Matematyka działa tak, że kiedy dobrze zrobimy dwadzieścia działań tego samego typu, to prawdopodobnie opanowaliśmy już ten mechanizm. Dlatego powtarzać należy działami:
- potęgi
- pierwiastki
- logarytmy
- wzory skróconego mnożenia
Korepetycje - komu się przydadzą?
Jeśli nie radzimy sobie z podstawowymi działaniami i mamy pieniądze, warto zainwestować je w korepetycje. - Matematyka jest jak piramida, każdy klocek łączy się z następnym. Nie rozumiejąc podstaw, nie ruszymy z miejsca - przekonuje Mateusz Głowacki. - Warto też korzystać z filmów na YouTube. Im więcej zadań zrobimy, tym łatwiej będzie nam "złapać" schemat. I zaczynajmy od najprostszych działań, dzięki temu tak szybko nie zniechęcimy się do nauki.
Sprawdź też: MATURA Z CZWÓRKĄ >>>
Potęgi na plotkach
Autor książki "Jak zdać maturę z matmy?" i twórca kanału "Matematyka z Głową" matematyki uczy przez analogie - ciągi tłumaczy na szklankach, funkcje - na grach komputerowych, a potęgi - na przykładzie ludzi. - Potęg uczę na przykładzie dwóch przyjaciółek, które się spotykają, żeby poplotkować - wyjaśniał w Czwórce. - Dwie dziewczyny spotykają się. Jedna ma trzy plotki, druga cztery. Podstawa jest ta sama - dziewczyna. Plotki się ze sobą dodają. Dziewczyny wymieniają się plotkami, więc po spotkaniu dziewczyna zna 7 plotek. Jeśli jedna dziewczyna zna 3 plotki, ale usłyszała od czterech koleżanek po 4 kolejne plotki - to te plotki wymnażamy.
Nie ucz się na pamięć, korzystaj z tablic matematycznych
Mateusz Głowacki jest przeciwnikiem nauki na pamięć. Podkreśla, że wzorów wcale nie trzeba znać na pamięć, ale należy wiedzieć, jak one działają. - Trzeba to zrozumieć, a niekoniecznie zapamiętać - przyznaje. Zachęca jednak do korzystania z karty maturalnej, o której mówi, że jest jedyną legalną ściągą na egzaminie. - Dzięki niej jesteśmy w stanie zdać egzamin na 60 proc. - uspokaja gość Czwórki. Wszystkie wzory matematyczne oraz tablice maturalne są zebrane i wydane w formie broszury rozdawanej każdemu maturzyście tuż przed rozpoczęciem egzaminu.
***
Tytuł audycji: Czwórka do piątej
Prowadzi: Weronika Puszkar
Gość: Miłosz Głowacki (autor książki "Jak zdać maturę z matmy?", autor serwisu "Matematyka z Głową")
Data emisji: 29.11.2023
Godzina emisji: 14.15
kul