- Na uczelniach wyższych trwa sesja egzaminacyjna. Biblioteki przeżywają oblężenie.
- Studenci znajdują też chwile na relaks, które pomagają im walczyć ze stresem.
- By zmniejszyć towarzyszące im napięcie stawiają na rozmowy i śmiech.
- W walce ze stresem może pomóc również świadomy oddech i dobry sen.
Na uczelnianych korytarzach aktualnie jest nieco mniej ludzi niż zwykle, za to sale biblioteczne stają się zatłoczone. Trwa sesja egzaminacyjna.
- Gdy pójdziemy do biblioteki uniwersyteckiej to właśnie tam jest mnóstwo ludzi i mnóstwo stresu - przyznaje Aleksandra Sęba, studentka psychologii i rzeczniczka praw w Samorządzie Uniwersytetu Warszawskiego. - Na szczęście obok tego stresu jest też śmiech.
Rozmówczyni Weroniki Puszkar przyznaje, że idealnie by było, gdyby mogła powiedzieć, że dziś wszyscy studenci dbają o balans, naukę przerywają bieganiem, wyjściem na basen czy na jogę. Rzeczywistość jest jednak inna. - Podczas sesji zimowej, gdy dzień jest krótszy, jest ciemno i szaro, czasu na naukę wydaje się być mniej, raczej korzystamy ze sposobów na rozładowanie stresu, które mamy pod ręką: rozmawiamy, staramy się wspólnie pośmiać, czasem ktoś korzysta z telefonu. Staramy się odreagować, ale pozostajemy w kontakcie ze swoją grupą zajęciową czy swoimi bliskimi - wyjaśnia.
03:45 czwórka czwórka do piątej 01.02.2024 sesja stres 14.20.mp3 Jak ze stresem podczas sesji egzaminacyjnej radzą sobie studenci? (Czwórka do piątej/Czwórka)
Aleksandra Sęba zdradza, że tym, co trzyma studentów w dobrym nastroju podczas sesji egzaminacyjnej na uczelni jest śmiech i żart. - Śmiejemy się niezależnie od tego czy coś jest dobre, czy złe - mówi.
Psychologia, kierunek na którym studiuje Czwórkowa rozmówczyni to niezwykle wymagacie studia. - Są lepsze i gorsze semestry. Teraz jest nieco łatwiej, ale zdecydowanie pierwszy i drugi rok to było takie testowanie, ile jesteśmy w stanie zmieścić w swojej głowie - wspomina.
Postaw na oddech
Za Aleksandrą już kilka lat studiów. Dziś uważa, że najlepszym sposobem na stres jest skupienie się na swoim oddechu. - On jest naszą mocą, skupienie się na nim, na swoim ciele. Warto pomyśleć o napięciu, które się pojawiło w naszym ciele, bo mięśnie dają nam znać, że pora zrobić przerwę, pora pooddychać -zdradza. - Skupiając się na oddechu sprawdźmy czy oddychamy miarowo, spróbujmy wziąć jak najgłębszy wdech i zrobić powolny wydech. Myślmy o tym, jak oddychamy.
Podczas egzaminu zdarza się usłyszeć pytanie i kompletnie nie znać na nie odpowiedzi w danej chwili. - Takie momenty są bardzo stresujące, ja ich nie pamiętam, bo wyrzucam je ze swojej pamięci - przyznaje studentka. - Myślę, że w takich chwilach oddech może pomóc - dajmy sobie chwilę czasu, poprośmy o powtórzenie pytania. Podczas egzaminu pisemnego - zamknijmy na chwilę oczy, dajmy sobie czas na refleksję, sprawdźmy - może jesteśmy w stanie coś napisać.
Czytaj także:
Śpij podczas sesji
Psycholog dr Agnieszka Siedler radzi, by zadbać też o sen. - Nasza jakość snu jest bardzo ważna. Tutaj ma też znaczenie, jak przebiegają fazy snu. Jeśli budzimy się w nieodpowiedniej fazie snu - tak w środku, na co ma wpływ ilość godzin przeznaczonych na sen - możemy być bardziej zaspani - wyjaśnia. - Polecam też nie zasłaniać okien w pomieszczeniu, w którym śpimy - dostęp do dziennego światła powoli rozbudza nasz organizm.
Specjalistka podpowiada, że regularne kładzenie się spać, o stałej porze, sprawi, że i wstawanie będzie dla nas bardziej naturalne.
***
Tytuł audycji: Czwórka do piątej
Prowadzi: Marta Hoppe
Materiał: Weronika Puszkar
Data emisji: 01.02.2024
Godzina emisji: 14.20
pj