Euro Vibe. Poznaj wartości i symbole Unii - hymn, walutę, dewizę

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2024 19:10
9 czerwca wybierzemy naszych przedstawicieli do Parlamentu Europejskiego. Tego dnia lokale wyborcze będą otwarte od 7.00 do 21.00. Przy tej okazji warto przypomnieć sobie symbole i wartości Unii Europejskiej, a także poznać związane z nimi ciekawostki i fakty. 
Unia Europejska ma swoją flagę, hymn, walutę i dewizę
Unia Europejska ma swoją flagę, hymn, walutę i dewizęFoto: Shutterstock/Maxim Studio
  • 9 czerwca odbędą się w Polsce wybory do Parlamentu Europejskiego.
  • W niedzielę lokale wyborcze będą otwarte od godziny 7.00 do 21.00
  • Obecnie poparcie dla Unii Europejskiej w Polce wynosi 76 procent i jest na podobnym poziomie jak w momencie wstępowania do UE. 
  • Unia Europejska ma swoje symbole, dewizę, ale też zdefiniowane wartości. 
  • O hymnie UE, walucie, fladze i europejskiej tożsamości w Czwórce opowiadają studenci SGH ze Studenckiego Koła Naukowego Unii Europejskiej. 

Wybory do Parlamentu Europejskiego zbliżają się wielkimi krokami, warto iść na wybory, by mieć wpływ na to, jak wspólnota będzie kształtowana. Wg danych Eurobarometru Polacy chcą zostać w Unii, jednak coraz częściej narzekają na wprowadzone regulacje. W Czwórce w cyklu Euro Vibe tym razem jednak omijamy regulacje, przepisy prawne, wracamy do podstaw wspólnoty - jej symboli, wartości i tożsamości europejskiej. 

Euro - waluta Unii

Walutą wielu krajów Unii Europejskiej jest euro. Przyglądając się monetom i banknotom, możemy dostrzec pewne szczegóły. - Monety unijne są różne dla każdego kraju członkowskiego strefy euro, banknoty zaś są uniwersalne dla wszystkich krajów - mówi Jakub Mirkowski, student SGH, przedstawiciel Studenckiego Koła Naukowego Unii Europejskiej. - Na banknotach umieszczone są obiekty w stylu europejskim, z różnych epok. Warto jednak wiedzieć, że wszystkie te obiekty są fikcyjne. Tworząc takie wizualizacje budynków, chciano uniknąć kontrowersji związanych z wyborem poszczególnych miejsc, faworyzacji jakiegoś kraju. 

- Euro jest symbolem integracji i współpracy gospodarczej, wzmacnia pozycję Unii na globalnym rynku finansowym - dodaje Anastazja Kowalowa, studentka SGH ze Studenckiego Koła Naukowego Unii Europejskiej.


Posłuchaj
17:56 czwórka czwórka do piątej 06.06.2024 eurovibe 16.15.mp3 Euro Vibe. Poznaj symbole i wartości Unii Europejskiej (Czwórka do piątej/Czwórka)

 

Flaga Unii Europejskiej

Flaga UE jest symbolem jedności i tożsamości Europy w szerszym znaczeniu. - Na fladze jest okrąg skomponowany z 12 żółtych gwiazdek na błękitnym tle - to jedność, solidarność i harmonia między narodami Europy - mówi gościni Czwórki. - Liczba 12 jest tu symboliczna i oznacza doskonałość oraz całość. Ta flaga jest znakiem wspólnoty i jedności europejskiej niezależnie od liczby państw członkowskich. 

Jakub Mirkowski rozprawia się z mitem, że liczba gwiazdek symbolizuje liczbę państw członkowskich. - W momencie, gdy ta flaga powstawała, w Radzie Europy było już 14 państw, a mimo to wybrano 12 gwiazd. 

Czytaj także:

Istnieje wiele interpretacji dotyczących wyglądu flagi. Jedna z nich nawiązuje do chrześcijaństwa. - Sam autor projektu flagi przed śmiercią wyznał, że inspirował się wizerunkiem Matki Boskiej przedstawionej w Apokalipsie św. Jana, która stała na lazurowym tle, a wokół jej głowy znajdowały się gwiazdy. 

Hymn Unii - oficjalnie bez słów

- Hymnem Unii Europejskiej jest "Oda do radości" z IX Symfonii Ludwiga van Beethovena. Tekst tej pieśni pochodzi od Schillera i wyraża pragnienie pokoju i braterstwa na całym świecie - wyjaśnia Anastazja Kowalowa. - Ta melodia stała się symbolem jedności i wspólnoty europejskiej. Oficjalna wersja hymnu nie ma słów, co dodatkowo podkreśla uniwersalny charakter przesłania. 

Dewiza UE

Dewiza Unii Europejskiej w polskim tłumaczeniu brzmi: "Zjednoczona w różnorodności", choć możemy spotkać się też z innymi wersjami, np. "Zjednoczeni w różnorodności" czy "Jedność w różnorodności". 

Jędrzej Rosiewicz przypomina, że zalążki UE, podejmowane w latach 50. XX wieku wspólne działania, koncentrowały się na wydobyciu węgla i stali, później powstała Europejska Wspólnota Gospodarcza, a dziś mamy Unię Europejską, opartą na wspólnocie wartości. 

Zobacz także:

Anastazja Kowalowa przypomina, że Unia opiera się na kilku kluczowych wartościach, które stanowią fundament jej działania. 

Najważniejsze z nich to:

  • poszanowanie godności ludzkiej,
  • wolność,
  • demokracja,
  • równość,
  • praworządność,
  • poszanowanie praw człowieka, w tym praw mniejszości.

- Te wartości zapisane są w Traktacie o Unii Europejskiej i mają na celu zapewnienie pokoju, stabilności i dobrobytu w całej Europie - wyjaśnia studentka. 

Kuba Mirkowski zdradza, że najbardziej ceni wolność - tę, która pozwala mu się przemieszczać, nie czuć granic, ale też wolność przepływu kapitału, która pomaga nam uczestniczyć we wspólnym rynku. 

W ostatnich latach obserwujemy zmianę definiowania swojej tożsamości narodowej wśród Polaków. Wciąż wielu z nas czuje się Kaszubami, Ślązakami, Mazurami, i Polakami, ale też Europejczykami. Kluczowy był tu rok 2019, gdy odsetek osób identyfikujących się jako Europejczycy przekroczył 50 procent. Zdaniem Czwórkowych gości niemałe znaczenie ma tu dorastające młode pokolenie, urodzone już w Unii Europejskiej. 

***

Tytuł audycji: Czwórka do piątej

Prowadzi: Marta Hoppe

Materiał przygotował: Jędrzej Rosiewicz

Goście: Anastazja Kowalowa i Jakub Mirkowski (studenci SGH, przedstawiciele Studenckiego Koła Naukowego Unii Europejskiej)

Data emisji: 06.06.2024

Godzina emisji: 16.15

pj/wmkor

Czytaj także

Euro Vibe. Czy młodzi pójdą głosować? Dlaczego warto wybrać europarlamentarzystów?

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2024 19:00
W poprzednich wyborach do Parlamentu Europejskiego tłumnie wzięli udział ludzie młodzi. Zuzanna Głuch i Michał Mazur wyrażają nadzieję, że tegoroczna frekwencja też będzie wysoka. Podpowiadają, gdzie szukać wiedzy o wyborach zaplanowanych na 9 czerwca i podpowiedzi, na kogo głosować. To wyjątkowy moment, w którym możemy wszyscy zadecydować o wspólnej przyszłości Unii Europejskiej, dlatego w Czwórce zapraszamy na codzienny Euro Vibe. Tuż po 17.00 serwujemy europejski niezbędnik przedwyborczy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Euro Vibe w Czwórce. Nie ma bezpiecznej Polski poza UE. Idźmy na wybory 9 czerwca!

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2024 19:00
- Unia to centrum naszego bezpieczeństwa i rozwoju. O bezpieczeństwie powinniśmy dziś mówić najwięcej - podkreśla Krzysztof Izdebski z Fundacji Batorego. Wraz z Zuzanną Karcz, aktywistka na rzecz edukacji obywatelskiej, w Czwórkowym cyklu Euro Vibe zwracają uwagę, jak ważne dla tego, by być w Europie naprawdę, jest nasze uczestnictwo w wyborach do Parlamentu Europejskiego. 
rozwiń zwiń