Wybory samorządowe 2024. Głosujemy tylko tam, gdzie mieszkamy

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2024 19:00
Samorządy decydują o sprawach dla nas najbliższych, dlatego wszyscy głosujemy w miejscu swojego zamieszkania. W tych wyborach nie możemy głosować za granicą ani pobrać zaświadczenia o prawie do głosowania. 
Miejsce, w którym oddajemy głos w wyborach samorządowych, zależy od naszego adresu stałego zamieszkania.
Miejsce, w którym oddajemy głos w wyborach samorządowych, zależy od naszego adresu stałego zamieszkania. Foto: ASkwarczynski/Shutterstock
  • 7 kwietnia 2024 roku to data wyborów samorządowych w Polsce.
  • Wybieramy wójtów, burmistrzów lub prezydentów miast, a także radę gminy, powiatu, miasta czy członków sejmików. 
  • W tych wyborach głosujemy tylko w miejscu zamieszkania. 
  • Możemy stale zamieszkiwać poza miejscem zameldowania. 
  • Gdzie głosują studenci?

7 kwietnia będziemy wybierać swoich przedstawicieli na szczeblu lokalnym. Wybory samorządowe będą dotyczyć m.in. prezydentów miast, burmistrzów, wójtów czy radnych. W wyborach samorządowych możemy głosować tylko w miejscu naszego zamieszkania. Inaczej niż w przypadku wyborów parlamentarnych. 

- Wybieramy władze, które są najbliżej nas, więc istotnym elementem jest to, żebyśmy faktycznie wiedzieli, na kogo głosujemy i jakie są plany tych osób, które kandydują, na zmianę naszej okolicy - zauważa Michał Mazur, koordynator Latarnika Wyborczego w Centrum Edukacji Obywatelskiej. - Dlatego możemy głosować tylko w miejscu naszego stałego zamieszkania, niekoniecznie zameldowania - to się może różnić. Możemy stale zamieszkiwać poza miejscem zameldowania. 

Przy wyborach samorządowych nie ma możliwości pobierania zaświadczeń z gminy o prawie do głosowania w innym miejscu. Głosujemy w tym miejscu, gdzie stale zamieszkujemy.

 

Posłuchaj
03:21 czwórka reset 06.03.2024 wybory samorządowe 18.15.mp3 Gdzie głosować w wyborach samorządowych? (Reset/Czwórka)

 

Co, jeżeli od ostatnich wyborów zmieniliśmy miejsce zamieszkania? - Wtedy warto dopisać się do rejestru wyborców. Można to zrobić przez internet, mObywatela, także w urzędzie gminy - wymienia ekspert. - Powinniśmy złożyć taki wniosek przynajmniej na 5 dni przed wyborami, a najlepiej trochę wcześniej. Przy tym wniosku trzeba załączyć dowód, że faktycznie pod danym adresem stale zamieszkujemy, czyli np. umowę najmu, albo przedstawić jakieś rachunki z miejsca zamieszkania, by uzasadnić, że to jest miejsce naszego stałego zamieszkania i tu mamy prawo głosować.

Zobacz także:

Przed wyborem, gdzie głosować staną studenci, którzy już od pewnego czasu związani są z nowym miastem, w którym studiują. - Jeśli ktoś już długo zamieszkuje, lub ma zamiar zamieszkiwać w tym nowym miejscu, to myślę, że warto dopisać się do tego rejestru wyborców na te wybory - ocenia rozmówca Weroniki Puszkar. - To indywidualna decyzja każdej wyborczyni, każdego wyborcy. Możemy się teraz zapisać tu, a przy kolejnej zmianie miejsca zamieszkania zrobić to ponownie w innym miejscu. 

W wyborach samorządowych mamy też dwie tury wyborów. W tym przypadku ewentualna dwuturowość dotyczy tylko wyborów na wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. Wybory do rad powiatów, gmin czy sejmików wojewódzkich rozstrzygają się w pierwszej turze. 

Czytaj więcej o wyborach samorządowych:

***

Tytuł audycji: "Reset"

Prowadzi: Mateusz Kulik

Materiał: Weronika Puszkar

Data emisji: 06.03.2024

Godzina emisji: 18.15

pj/wmkor

Czytaj także

Studenci weterynarii wśród stypendystów europejskiej federacji

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2024 23:00
Studenci weterynarii Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie oraz Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu znaleźli się w gronie stypendystów Europejskiej Federacji Lekarzy Weterynarii oraz firmy MSD Animal Health. - Naszym planem jest wykorzystanie tych środków, na specjalistyczne kursy ESAVS - mówią w Czwórce stypendystki Alicja Sienkiewicz i Natalia Stańczuk z SGGW.
rozwiń zwiń