- W konkursie Granty Rektora AGH przyznano dofinasowanie na rozwój projektów kół naukowych.
- Dofinansowano ponad 100 pomysłów. 9 z nich uznano za strategiczne.
- Wśród nagrodzonych znalazły się m.in. Koło Naukowe Hefajstos i Koło Naukowe AGH Rapid Prototyping.
- Studenci z AGH Rapid Prototyping opracują głowicę do druku czekolady metodą 3D.
- Hefajstos sprawdzi jak wykonać biżuterię z drogich odpadów poprodukcyjnych.
Do konkursu o Granty Rektora Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie zgłoszono mnóstwo projektów. Ponad sto najbardziej ambitnych, wizjonerskich z pomysłów studenckich kół naukowych uczelni otrzymało dofinansowanie na łączną kwotę ponad 1,5 miliona złotych.
Słodki druk czekolady
Wśród nagrodzonych znalazły się m.in. Koło Naukowe Hefajstos i Koło Naukowe AGH Rapid Prototyping. Młodzi badacze z KN Rapid Protyping chcą wprowadzić do druku 3D produktów spożywczych - czekoladę.
- Nasz projekt polega na opracowaniu głowicy, metodologii drukowania czekolady z czekolady dostępnej ogólnie, a nie przeznaczonej specjalnie do druku 3D - mówi Stanisław Pigoń, przedstawiciel Koła. - Chcemy, by każdy amator mógł sobie coś z czekolady wydrukować.
Obecnie czekoladowy druk jest możliwy. Jednak by korzystać z niego należy kupić specjalną drukarkę, a u jej producenta zaopatrzyć się w czekoladę, której cena znacznie odbiega od rynkowej. - Nasz projekt opiera się na istniejącej już drukarce. Chcemy opracować jedynie głowicę do niej oraz system przeprowadzania czekolady przez drukarkę.
Sprawdź także:
Gość Kamila Jasieńskiego zdradza, że założeniem całego projektu jest zbadanie możliwości druku 3D z wykorzystaniem materiałów, które się bardzo łatwo topią np. wosku, ale też sprawdzenie czy taki druk można wykorzystać np. w jubilerstwie. - Wyzwaniem będzie utrzymanie temperatury, chłodzenie materiału zaraz po jego stopieniu - wymienia. - Nie wykluczone, że pierwsze wydrukowane czekoladki powstaną za 3 miesiące, albo pół roku. Tego jeszcze nie wiemy. Wszystko zależy od wyzwań jakie napotkamy po drodze.
Stanisław Pigoń zaznacza, że problemem może być krystalizacja czekolady, ale z pewnością zachowa ona swój słodki, wyjątkowy smak.
Biżuteria od Hefajstosa
Innym projektem wyróżnionym przez Rektora AGH jest pomysł Koła Naukowego Hefajstos, które pracuje nad wytwarzaniem biżuterii z odpadów poprodukcyjnych.
- Chcemy wykorzystać materiał po produkcji, odpad z tej produkcji - wyjaśnia Paulina Kała z KN Hefajstos. -Materiał, który jest zgrzewany wybuchowo, czyli łączony w pewien konkretny sposób, sprawia, że po jego produkcji zostaje mnóstwo odpadów - część się nie zgrzała, część zgrzała się nie do końca, albo nie wiemy czy się zgrzała. Ten materiał nie może trafić do klienta, więc ląduje w odpadach. Przez jego właściwości jest go trudno recyklingować.
10:31 czwórka pierwsze słyszę 16.02.2024 granty 8.17.mp3 Autorzy projektów wyróżnionych Grantem Rektora AGH opowiadają o swoich pomysłach i planowanych badaniach (Pierwsze słyszę/Czwórka)
Gość Kamila Jasieńskiego szacuje, że blisko 1/3 tego co zamówił klient trafia na odpady. - Zwykle są to drogie materiały, takie jak tytan, stopy tytanu, miedź, stal. Powstają np. materiały z dwóch warstw stali i miedzi - opowiada. - Taki połączony odpad trzeba recyklingować mechanicznie. To jest bardzo drogie, nieopłacalne. Tak powstał nasz projekt tworzenia biżuterii z odpadów.
Paulina Kała podkreśla, że młodzi naukowcy z Koła Naukowego Hefajstos chcą wykorzystać wszystko to, co otrzymają w odpadach. - Te odpady są też ładne, chcemy to pokazać światu - zdradza. - My nie będziemy ich rozdzielać, będziemy je obrabiać plastycznie i wiórowo - szlifować, toczyć, wiercić, wycinać. Spróbujemy je przewalcować i przekłuć.
Studenci planują zacząć od klasycznej biżuterii, ale najpierw czekają ich badania, testowanie materiałów. - Musimy sprawdzić jak takie odpady poddają się obróbce, musimy wyłapać problemy, sprawdzić jak korodują, zobaczyć jak się zachowują pod wpływem temperatury, jak się je tnie - wymienia Paulina Kała
Przed studentami wszystkich kół naukowych wyróżnionych Grantem Rektora miesiące pracy.
Wnioski konkursowe rozpatrywane były w dwóch kategoriach:
- grant konstrukcyjny – na projekty inżynierskie (np. konstrukcje, stanowiska badawcze/laboratoryjne etc.),
- grant badawczy – na projekty o charakterze naukowo-badawczym.
Projekty strategiczne
Dziewięć projektów wyróżnionych Grantem Rektora uznano za strategiczne, czyli takie, których efekty będą widoczne w długim horyzoncie czasowym, rokujące gwarantowany sukces naukowy czy konstrukcyjny i tym samym promujące uczelnię. Są to:
- Projekt i wykonanie nowego zespołu napędowego, modernizacja systemu kontroli lotu oraz zwiększenie zasięgu wyścigowej łodzi solarnej Celka (AGH Solar Boat),
- Budowa pojazdu elektrycznego z napędem 4x4 i udział w zawodach (KN KINEMATICS),
- E-Moto AGH Smart Systems – Modernizacja Motocykli do nowych standardów zawodów (KN Spectrum),
- Stworzenie modułów badawczych do analizy składu powierzchni planet, usprawnienie konstrukcji łazika Kalman, uczestnictwo w zawodach University Rover Challenge 2024 oraz organizacja konferencji kosmicznej (AGH Space Systems),
- Energooszczędny przenośnik kubełkowy o zmiennej geometrii trasy przeznaczony do transportu regolitu księżycowego (SpaceTeam AGH),
- Implementacja i zastosowanie algorytmów uczenia ze wzmocnieniem oraz systemu motion capture do sterowania dronem wyścigowym (AGH Drone Engineering),
- Rozwój prac nad modularnością wielozadaniowego bezzałogowego statku powietrznego (AGH Solar Plane),
- E-Moto AGH – projekt i konstrukcja motocykla wyścigowego startującego w zawodach MotoStudent VIII Edition (KN Mechaników),
- Projekt i konstrukcja modułowego robota podwodnego oraz udział w zawodach MATE ROV Competition (AGH Marines).
***
Tytuł audycji: Pierwsze słyszę
Prowadzi: Kamil Jasieński
Goście: Paulina Kała (KN Hefajstos AGH), Stanisław Pigoń (KN AGH Rapid Prototyping)
Data emisji: 16.02.2024
Godzina emisji: 8.18
pj